Üniversite okumak yerine freelancer tasarımcı olmak

Makaleler
3
Daha fazla  
Sınava 1 ay kaldı ve yeterince başarılı olamadığımı fark ettim. İstediğim bölümler gelmeyecek. Önümüzdeki yılda tekrar girmek istemiyorum. Tasarımcı bir arkadaşım askeri ücretten biraz fazla kazanıyor ve bende tasarımcı olmayı düşünüyorum. Kendisi bana kendi aldığı ve izlediği Udemy kursunu ve şablonlarını falan verdi. Photoshop bilsem de dün geliştirmek için kursa başladım ve bundan daha çok zevk aldığımı hissettim. Netlerim 45-65 arası TYT, 15-25 arası AYT. Ayrıca AYT fizik yapamıyorum. Sizce tasarımcı olsam iş imkanları vs. nasıl olur?

Kendinizi 2 yıl boyunca geliştirirseniz okula gerek yok. Gerçekten geliştirmek istiyorsanız hatta daha iyi olur kendi başınıza gelişmek.

Kendinizi 2 yıl boyunca geliştirirseniz okula gerek yok. Gerçekten geliştirmek istiyorsanız hatta daha iyi olur kendi başınıza gelişmek.
Yani arkadaşım iş falan da ayarlayabileceğini söyledi, komisyon almadan. Onun dışında benimde çevrem geniş illaki kendim de iş bulabilirim.

Tasarım derken tam olarak nasıl bir tasarımla başlıyorsunuz? Grafik tasarım galiba değil mi web tasarım işleri vs değil.

Freelance çalışmak için en azından şahıs şirketi açman gerekecek. Kendi işini yapmak güzel fakat kolay değil. Müşteri bulmakta sorun yaşamam diyorsan bana göre yapılır. Dizüstü bilgisayarını alır istediğin yerde çalışır işine bakarsın.

Ayrıca bu yapacaklarını üniversiteye giderken de yapabilirsin. Üniversitenin sana diplomanın yanında deneyim olarak faydası da olur. Bana göre üniversiteye gidilmeli.

Tasarım derken tam olarak nasıl bir tasarımla başlıyorsunuz? Grafik tasarım galiba değil mi web tasarım işleri vs değil.
Banner, Logo, Manipülasyon, Afiş, Kapak, Kartvizit; gibi ürünler ile başlayacağım.
Freelance çalışmak için en azından şahıs şirketi açman gerekecek. Kendi işini yapmak güzel fakat kolay değil. Müşteri bulmakta sorun yaşamam diyorsan bana göre yapılır. Dizüstü bilgisayarını alır istediğin yerde çalışır işine bakarsın.

Ayrıca bu yapacaklarını üniversiteye giderken de yapabilirsin. Üniversitenin sana diplomanın yanında deneyim olarak faydası da olur. Bana göre üniversiteye gidilmeli.
Şahıs şirketini Temmuzda 18. yaşımda açabilirim. Ama şuan zaten çoğu Freelancer sitesi komisyon alıp vergileri bizim için hallediyor diye varsayıyorum.
Üniversite olarak güzel bir yer geleceğini sanmam. 200-250 Binden tercih verilen üniversite ne kadar kaliteli olabilir ki?

Banner, Logo, Manipülasyon, Afiş, Kapak, Kartvizit; gibi ürünler ile başlayacağım.

Şahıs şirketini Temmuzda 18. yaşımda açabilirim. Ama şuan zaten çoğu Freelancer sitesi komisyon alıp vergileri bizim için hallediyor diye varsayıyorum.
Üniversite olarak güzel bir yer geleceğini sanmam. 200-250 Binden tercih verilen üniversite ne kadar kaliteli olabilir ki?

Bilemiyorum, bu sektörde en önemli şey referans/portföy zaten. Tasarımcı olarak ilk başta portföyünü genişletmek için uğraşmalısın. Yani ilk başlarda zor olacak, sonra çevren daha da genişledikçe iş aramak yerine iş sana gelir zaten.

Sana tavsiyelerim: yapacağın her işe özenmelisin ve iyi bir izlenim bırakmalısın. Gerçekçi süreler verip, aldığın işi tam zamanında teslim etmelisin.

Sınava 1 ay kaldı ve yeterince başarılı olamadığımı fark ettim. İstediğim bölümler gelmeyecek. Önümüzdeki yılda tekrar girmek istemiyorum. Tasarımcı bir arkadaşım askeri ücretten biraz fazla kazanıyor ve bende tasarımcı olmayı düşünüyorum. Kendisi bana kendi aldığı ve izlediği Udemy kursunu ve şablonlarını falan verdi. Photoshop bilsem de dün geliştirmek için kursa başladım ve bundan daha çok zevk aldığımı hissettim. Netlerim 45-65 arası TYT, 15-25 arası AYT. Ayrıca AYT fizik yapamıyorum. Sizce tasarımcı olsam iş imkanları vs. nasıl olur?
Herşeyden önce güzel bir portföy hazırlaman gerekiyor. Eğer elinde eşsiz örneklerin varsa müşteri bulma ihtimali daha da artar. Ne yazık ki bazı üniversiteler dışında eğitim çok da iyi değil.

Kardeşim geleceğin hakkında bir başkası karar veremez vermemeli. Buna ailen de dahil. Yanlışa çıksa da bu yol senin seçimin sonucu olmalı. Bariz hatalara kafa atmamak şartıyla yön vermelisin kendine. Öte yandan kendine belirlediğin bu alan gerçekten ama gerçekten sana göre hissettiriyorsa bu alanda yapılması gereken her şeye saldır. Bu ülkede diploması olandan yetenek/tecrübe, yeteneği/tecrübesi olandan diploma bekleniyor ki trajikomik bir durum. Bunu söylememin sebebi bazen her ikisine de ihtiyacın olabileceğidir. Mesela ben bilgisayar olsun,ofis programları olsun bu konularda tamamen alaylıyım. Diyeceğim o ki bir alanda iyi olmak önemli ve bunun birçok yolu var. Tasarımcılar bu ülkede çok rağbet görmese de grafik tasarımcı ilanlarına rastlamak mümkün. Asgari ücret zammından önce bir yere başvurumda bazı Adobe programları ile çalışmaları yapabilecek kişi arıyorlardı. O programlarda bilgim sıfırdı ama o zamana göre 6000 TL maaş öneriyordu başvurduğum kişi. Alanda fena sayılmayan kazanç var işin özü. Ama yaşlanana kadar Türkiye'de yapılır mı? Emin değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı