Üniversite okumazsam ne olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Memur olup 40 yaşında zengin olan kaç kişi gördün? Hayat sadece maaşlı eleman olarak kazanılmıyor, bilgisi olan iş yapıyor.
Burası Türkiye öncelikle onu hatırlayalım. Yurtdışında olsaydı tamam üniversite okumasa da iş bulabilir. Türkiyedeki yazılım ilanlarına hiç baktınız mı neredeyse hepsi üniversite mezunu istiyor.

Bilgisi olan iş yapıyor. Okumadan bilgi sahibi nasıl olunuyor peki?

40 yaşından sonra zengin olanların çoğu mirastan zengin olmuş kişiler. Dedelerinden kalma arsa birden Şehir ortasında kalınca, değeri artmış oluyor. Müteahhit'e verip üç dört daire alıyorlar ve onları satmış oluyorlar. Çalışarak zengin olan bir İlk okul mezunu bulamazsın.
Türkiye'de birkaçı dışında okulların verdiği eğitim vasat. Bir şeyde bilgi sahibi olmak için onun okulunu okumaya ihtiyacın yok. Alaylı yazılımcılık diye bir kavram var bilmem hiç duydun mu?

Firmalar sana mülakata geldiğinde üniversite diplomanı sormazlar, GitHub hesabını ve daha önce yaptığın projeleri sorarlar.

Çalışarak zengin olan bir dolu insan tanıyorum hepsi de okumuşlardan daha çok kazanıyor, öyle babadan dededen kalma da arsaları yok, hepsi sıfırdan başlayan insanlar.

Tabi okul okumamış deyince aklınıza 20 yaşına kadar gelip, ne mesleğe girmiş ne de okula gitmiş, insanlar aklınıza geldiği için gayet normal. Gerçek hayat düşündüğünüzden çok daha farklı.

Burası Türkiye öncelikle onu hatırlayalım. Yurtdışında olsaydı tamam üniversite okumasa da iş bulabilir. Türkiyedeki yazılım ilanlarına hiç baktınız mı neredeyse hepsi üniversite mezunu istiyor.
Yurt dışında Meslek okulları var. Okul sonrası herkes ya Üniversite okur, ya da Meslek okullarına gider. Çıraklığı seçenler dahi haftada 2 gün Okula da gider. Herkes kendi mesleğini icra eder.

Mesleğini icra edemeyenler de tekrar yeni bir meslek kursuna gider. Yeterlilik belgesi olmayan birinin gelişmiş ülkelerde iş bulabilmesi çok zor.
Türkiye'de birkaçı dışında okulların verdiği eğitim vasat. Bir şeyde bilgi sahibi olmak için onun okulunu okumaya ihtiyacın yok. Alaylı yazılımcılık diye bir kavram var bilmem hiç duydun mu?

Firmalar sana mülakata geldiğinde üniversite diplomanı sormazlar, GitHub hesabını ve daha önce yaptığın projeleri sorarlar.

Çalışarak zengin olan bir dolu insan tanıyorum hepsi de okumuşlardan daha çok kazanıyor, öyle babadan dededen kalma da arsaları yok, hepsi sıfırdan başlayan insanlar.

Tabi okul okumamış deyince aklınıza 20 yaşına kadar gelip, ne mesleğe girmiş ne de okula gitmiş, insanlar aklınıza geldiği için gayet normal. Gerçek hayat düşündüğünüzden çok daha farklı.
Firmalar sana mülakata gelmez. Sen gidersin ve belgelerinin kopyalarını sunar çıkarsın. Onlar seni yeterli görürse seni mülakata çağırırlar. mülakat'ta işi bilen biri (departman sorumlusu) yanında bulunur ve seni her yönüyse sınar.

Alaycı yazılımcı diye kavramı da yazılımım z sini bilmeyen sözde yazılımcılar icat etmişler.

Tabii küçük işletmelerde işe girebilirsin. Orada da asgari ücret öderler ve senden her şeyi yapmanı beklerler. Çay servisi de dahil.

Demek istediğim bunun tersiydi zaten, bir virgül nelere kadir.

Firmalar senin diplomanı sormaz, işi yapabilir misin buna bakar.

@BilgisayarKurdu
@qelos
Kaç kere işe başvurdun?
İş başvuruları yüz yüze olmuyor. Ya İnternet üyeliği üzerinden (en başarılı Kariyer.net) ya da gidersin şirkete ve güvenlik görevlisi sana bir 5-6 sayfalık form doldurtur ve geri gönderir. Başvurular arasından en iyiler görüşmeye çağrılır.

Her Yüz başvurudan bir cevap gelir. Onda da "Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz, biz sizi arayacağız" denir.

Her Üç cevaptan biri olumlu olur. Ama bu işe alım anlamına gelmez. Görüşmeye çağrılırsın. Bir Diploman yoksa, kimse seni ciddiye almaz.

Şimdi bana github daki projeni bir göster bakalım.

Eğer yapacağınız iş üniversite okumayı gerektirmiyorsa okumayın lakin okuyacağınız üniversitenin size vizyon katacağı da aşikar çünkü okumak istediğiniz bölüm biraz önü açık ve geniş sektör. Tabii üniversite dediysem de ne idüğü belirsiz üniversitelerden bahsetmiyorum, odtü, hacettepe vb. üniversiteler olabilir. Ama bu motivasyonla üniversite okuman biraz zor, daha 9.sınıfsın kendini üniversite kazanamayacağına inandırmışsın. 3,5 senede neler olur bir bilsen...

9.sınıfım ve 10.sınıfta sözel veya sayısal seçeceğiz şimdi sorun şu sözel bölüm ile olabileceğim meslekler bana göre değil hiçbiri ilgi alanım veya başarılı olduğum bir meslek değil, sayısal bölümünde güzel meslekler var fakat sayısalda da benim yeteneğim yok. Çalışarak olacak bir iş değil. Aklımda şu var yazılım kurslarına falan gitsem üniversite okumasam bir meslek edinebilir miyim? Hadi diyelim yazılımda çok iyiyim sevdiğim konu severek öğreniyorum bu iş tam bana göre her türlü verilen işi yapabilirim fakat iş bulabilir miyim? Okuduğum bir yazıda kursa giderek başlangıç seviyesi bir yazılımcı olunabilir, üniversiteye de gidersen güzel bir yazılımcı olabilirsin diyordu. Ben üniversiteye büyük ihtimal gidemeyeceğimi düşünüyorum gitsem bile istemediğim bir bölüm olur işimi çok iyi bile yapsam sevmediğim bir meslek de çalışmış olacağım. Herhangi biyerde okumuş etmiş bir akrabam yok yani bazı arkadaşlarım ona güvenıyorlar. Kimisi benim halam şuranın sahibi olmadı yanında işe girerim, amcam şurda yetkili şöyle yapar çalışırım diyen çok var. Bak benim hiç öyle bir şansım yok neyse konu çok uzadı. Sıkılıyorum daralıyorum bir tık bunalımdayım soru yukarıda anlattığım gibi. (çok rastgele yazdım umarım ban yemem)

Sana söyleyeyim yüksek ihtimalle normal ve altı bir hayatın olur ileride diploma eksikliği başına ağrıtabilir vb daha çok şey var bence iyi kötü bir üniversite bitir.

Sana söyleyeyim yüksek ihtimalle normal ve altı bir hayatın olur ileride diploma eksikliği başına ağrıtabilir vb daha çok şey var bence iyi kötü bir üniversite bitir.

İyi kötü bir üniversite hmm iyi üniversiteyle kötünün arasındaki fark ne ikisinde de aynı egitimi vermıyorlar mı ortam farklılığı falan mı var.

Üniversite okumazsan asgari ücretle sürünürsün ne olacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı