Üniversite okunmalı mı?

Hukuk bölümünde lise 3 okuyorum üniversite hayalim veya tercihim şu anda yok üniversiteye gitmek tabii isterim ancak para ve zaman kaybı olduğunu söyleyen insanlar var ve Türkiye'de bildiğiniz üzere birçok genç üniversite okuduğuna pişman oluyor abim 24 yaşında üniversiteyi 4 yıllık kazandı 2 yıl yüksek lisans ile bilgisayar mühendisliğini okudu ancak henüz doğru düzgün bir işi yok bende geleceğimden kaygılıyım. Sizce üniversite diploması gerekli mi? Aile ekonomimiz iyi değil geleceğimden çok kaygılıyım ne yapmam gerekiyor. Çok çalışıp kazanmak mı yoksa iş hayatına atanmak mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her üniversiteli işsiz kalmaz. Gidip üniversiteyi lise okur gibi bitirirseniz iş bulamazsınız. Üniversite klüpleri ve toplumlarıyla sana çok şey katar, Erasmus gibi programlar ve firmalarla anlaşmalı internlik senin iş bulma ihtimalini çok yükseltir.

Tabii, kendi durumunu kendin değerlendirmen lazım.

Her üniversiteli işsiz kalmaz. Gidip üniversiteyi lise okur gibi bitirirseniz iş bulamazsınız. Üniversite klüpleri ve toplumlarıyla sana çok şey katar, Erasmus gibi programlar ve firmalarla anlaşmalı internlik senin iş bulma ihtimalini çok yükseltir.

Tabii, kendi durumunu kendin değerlendirmen lazım.

Ne güzel özetlemişsiniz, aynen öyle.

Şuan ülkeden kendi imkanları ile çıkmak isteyen bir genç için iyice demir parmaklıklarla örülmüş bir yer oldu burası. Üniversite ve akabindeki programlar ise çıkış için altın bir anahtar. Yok ben 30 liraya yoğurt tozu almaya devam edeceğim diyorsanız yine üniversite diploması gerekli.

Adalet bölümü mü demek istediniz? Öncelikle liseden sonra hangi bölüme gideceğinizi kararlaştırmanızı öneririm. Adalet Lisans mı size daha yakın? Yoksa Hukuk Lisansı mı?

Hangisini seçerseniz seçin, yaşadığınız şehirde okuyacaksanız, mutlaka okuyun derim. Ya da devlet kredi/bursu ile geçiminizi sağlayabilecek bir ortam olacaksa (ya da kredi/burs almadan da aileniz giderlerinizi karşılayabiliyorsa), şehir dışı da olur.

Demem o ki

Eğer okumanız aileniz için büyük bir külfet oluşturmayacaksa (yani karşılayabilecek durumdalarsa), olduğunuz şehirde okuyacaksanız (ya da şehir dışında çok zorlanmadan okuyabilecekseniz), mutlaka okumanızı öneririm. İstediğiniz herhangi bir bölüm olabilir. Bence tecrübedir. Yeniliktir. Farklılıktır. Çok şey katar. Tavsiye ederim.

Ben diploma için gideceğim ne yalan söyleyeyim. Hiçbir umudum yok. Üniversite diploması artık zaten Allah'ın emri oldu almak lazım.

Bende İzmir'in ve Türkiye'nin protokol okulu olan ve ismi bilinen bir meslek liseden Elektrik Elektronik bölümü Endüstriyel Bakım Onarım dalından mezun oldum ve Vestel'de Kalite Kontrol Teknisyeni olarak çalışıyorum, mesaisiz 6000₺ , mesai yaparsam 7500lere kadar çıkıyor maaşım. Öncelikle okumak tamamiyle sana bağlı ben baktığımda 4 sene okumak tamamiyle vakit kaybı geliyordu çünkü Türkiye'de 180-200 puan alanda üniversite okuyor ve bu sayede birsürü işsiz üniversite mezunu ortaya çıkıyor. Demem o ki hangi işi yapıyorsan o işinde uzmanlaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı