Üniversite okurken aynı bölümün lisans programına geçiş yapılabilir mi?

• Konuyu başlatan ozr
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 234

ozr

Hectopat
Aslında seçtiğim 2 yıllık bölümün mühendisliğini uzun süredir hayalim olarak görüyordum. Fakat sadece AYT matematik yüzünden hayaller suya düştü. Ailem mezuna kalmaya hiç olumlu bakmadığı için abimin DGS tavsiyesiyle 2 yıllık gemi makine işletmeciliğe yerleştim. Evet istediğim üniversiteydi zaten ve istediğim bölümün 2 yıllığıydı fakat ileride DGS de başarılı olamazsam 2 senelik diplomayla kalacağım. Üstüne üstlük her sene özellikle mühendislik bölümlerinin kontenjanları azaltılıyor. Bu sene zorunlu hazırlık okuyacağım için en azından biraz daha rahat olacağımı düşünerek tekrar YKS'ye hazırlanmayı düşünüyorum sorularım şunlar:

- Ön lisans okurken aynı üniversitenin lisans bölümüne kazanırsam geçiş yapabiliyor muyum?
-Geçiş yaptığımda ön lisans programını iptal edip direkt ön lisans ile ilişiğimi kesebiliyor muyum?

Hayır, ön lisans programı ayrı, lisans programı ayrı. YKS ile kazandığın zaman yeni kayıt alıyor, yatay geçiş gibi yapamazsın.
Yani bu sene hazırlık eğitimi aldığımda ve seneye girip kazandığımda tekrardan hazırlık eğitimi mi alıyorum? Bu durumda mantıklı olan DGS mi oluyor?

Yani bu sene hazırlık eğitimi aldığımda ve seneye girip kazandığımda tekrardan hazırlık eğitimi mi alıyorum? Bu durumda mantıklı olan DGS mi oluyor?

Hazırlıkta muafiyet sınavı olabilir lisans programı için. İyi bir bölüm kazanırsan ve devlet okuluysa sıfırdan lisans programına geçmenin zararı yok bence.

Hazırlıkta muafiyet sınavı olabilir lisans programı için. İyi bir bölüm kazanırsan ve devlet okuluysa sıfırdan lisans programına geçmenin zararı yok bence.
Fakat girdiğimde hala önlisans okuyor olacağım. Üniversitede bir programdan çıkıp başka bir programa geçiş gibi bir olay var mı?

Merhaba. Galatasaray Üniversitesinde aynı bölümün 4 yıllık olanı yok diye biliyorum. Bu sene yerleştiğiniz için OBP'niz YKS 2024 için kırıldı yani seneye OBP'den %50 daha az ek puan alacaksınız. YKS 2024 sonucunda bir yere yerleşmezseniz YKS 2025 için OBP'niz normale dönecek. Bu arada YKS'de 4 yıllık bir bölüm kazanırsanız 2 yıllık bir bölümde kaydınız olduğu için 2 yıllık bölümdeki kaydınızı sildirmeden 4 yıllık bölüme kayıt olabiliyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı