Üniversite ortamı nasıl?

• Konuyu başlatan 244012
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 12B
Hazırlıktayım, şimdilik liseden bi tık rahat olmamın dışında bir fark göremedim, tabii ki bu benim okulum için geçerli, çünkü sadece hazırlık için ana kampüsün dışında ayrı bir yerleşke yapılmış, orda okuyoruz ve haliyle üniversite ortamını da daha görememiş oluyoruz. Ama üniversite öğrencisi olmak bile bazı insanları olgunlaştırabiliyor, kesinlikle farkı hissedersin diye düşünüyorum. Kaliteli üniversitelerde daha da iyidir bu ortam eminim :)

Ortalama bir okul diyelim.
Demeyelim. İsim belirtin. Keza bölüm de önemli.
Aslında biraz sana da bağlı. Ben hocalar dışında adam akıllı kimseyle konuşmuyorum, etrafta takılmıyorum. Dersime girip gidiyorum. Liseden pek farkı yok ve bunu böyle seviyorum. Lisede normal liselere göre daha rahat ortamım olmuştu.

Lisenin benzeri. Öyle partiler, konserler, azıcık ders bekliyorsanız yanılıyorsunuz özellikle mühendislik, tıp, mimarlık gibi bölümlerde okuyorsanız üniversite hayatınız ders çalışmak ve projelerle geçiyor. Hem ders çalışıp hem böyle sosyal aktivitelerde yapan kişileri görüyorum bunların uyuduğuna inanmıyorum. Liseye göre daha az dersiniz oluyor, Yoklama konusu bazı hocalar alıyor bazıları almıyor, bazıları yoklamaları kontrol ediyor başkasının yerine imza atılmışmı diye vs... O yönden düzgün hocaya denk gelmek lazım.
Hayatındaki en kötü insanlarla burada tanışabilirsin, Çan denilen bir sistem var en yüksekten en düşük not çıkarılıp ortalamasına göre dersi geçip dersten kalıyoruz bu nedenle herkes birbirini düşman olarak görüyor, birine şunu biliyormusun? bile diyemiyorsun, direk yok diyorlar, not istemeyi söylemiyorum bile. Çan olmayan yerlerde bile böyle tipler var. Yüzüne gülüpte arkandan konuşan insanlarda oluyor.
O lisedeki arkadaşlık ortamını hiçbir zaman kuramıyorsun.

Okuduğun bölüme göre değişiyor bana sorarsan. Kolay bir bölüme gittiysen sana her gün bayram. Mühendislik, tıp gibi bölümlere gittiysen her gün Allahım sabır ver diyerek güne başlarsın.

Hangi bölüme gittiğin önemli. Üniversitede artık bir şeylerin ciddileştiğinin farkına varıyorsun mesela. Olgunluğun ve ciddiyetin değişiyor. Üniversiteye gitmeden önce çok eğleneceğimi düşünürdüm, çok eğlenmedim. Farklı bölümlerde çok eğlenen arkadaşlarım da var.

Üniversite ortamlarını arkadaşlar anlatmış zaten ama benim gibi gittiğin yerde yurt yoksa sakın gittiğin ilk aparta kayıt olma. Burada eşyalı evlerin kiraları 600₺ civarı ama apart 4 kişilik eve kişi başı 850₺ (toplam 3400₺) alıyor. Fatura derdin yok ama yemek sana ait. Her apart öyle midir bilmem ama apartta kalan arkadaşlarım sıcak su konusunda çok sıkıntı çekti. Bu tarz sorunları da oluyor. Tabii gideceğiniz yerde başka yurt ve apartlar varsa rekabet olacağından fiyatlar daha uygun olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı