Üniversite seçimi

M(i)usa

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi sosyaller diliyorum. Bu sene yapılan YKS'ye girdim ve beklediğim sonuç gelmedi ancak istediğim bölüm geldi. Bilgisayar mühendisliği istiyordum ancak sıralamama göre İstanbul ve Ankara olmuyor devlet üniversitesi bazında. Bolu, İzmir, Denizli, Kırıkkale, Çanakkale, Kayseri gibi iller tutuyor. İstanbul istiyorsam da vakıf üniversitelerinde[Rumeli Üniversitesi(%100), Beykent Üniversitesi(%75)] tutuyor. Sizce ne yapmalıyım? Mezuna kalıp tekrar çalışabilme ihtimalim de var ancak bu sene sıralamalarda muazzam bir kayma söz konusu ve gelecek sene daha iyi yapacağımın bir garantisi yok, kayma yine olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kendimden yola çıkarak cevap vereyim sana.
Mezuna kalmadığım için pişman oldum aynı aenin gibi sonucum gelmişti daha iyisini yapabilme garantim yok falan diyerekten ama öyle olmuyormuş okumaya başlayınca anlıyorsun. Karar vermediki gidiş yolun gerçekten saha iyi bir ünide okumak istiyormuyum yoksa kendi kendime yetebilirmiyim sorusu yol gösterebilir.

Cevaplar için teşekkürler. Riske değer mi bilmiyorum, çevremde ikinci sene girip ilk seneki sonucundan kötü yapan insanlar da var, iyi yapanlar da. Halihazırda devlet üniversitesi tutuyorken gerek var mı ki?

Bu konuda son kararı sizin vermeniz gerekiyor. Benim tavsiyem kendinizi tanıyın efendim. "ben daha iyisini yaparım" diyorsanız ve eminseniz hazırlanın bir sene daha. Ama aklınızda şüphe ve varsa ve kendinizde güven eksikliği görüyorsanız tercih yapınız.
*Kesinlikle özel üniversitede okumak istemezsiniz.
Tobb Etü mezunu.

Bana kalırsa vakit kaybetmeden git. Bir sene daha çalışıp da istediğini yapabileceğin kesin değil. Hatta dediğin gibi, önceki seneki sıralamanı yapamama ihtimalin bile var. Bu durumda bir seneni boşa heba etmiş olursun. Ama tabii senin bileceğin iş. Eğer ben yaparım diyorsan, kendine güveniyorsan bir sene daha dene. Ancak şunu da bil ki hangi üniversiteden mezun olduğun artık çok çok önemli değil çünkü yüz binlerce işsiz mühendis var. Eğer çok çalışıp önümüzdeki sene veya senelerde sıralamanı yükseltip Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi üniversiteleri kazanamayacaksan diğer her türlü seçim senin için vakit kaybı olacaktır. Özel üniversitenin sana katacağı bir artısı yok. Hepsi ticarethane gibi olmuş vakıf üniversitelerinin. Ayrıca Bilkent, Koç falan olmadıktan sonra da sana kattığı bir prestij yok. O yüzden senin bakman gereken nokta verdikleri eğitim olsun her zaman. Bence buna göre tercih yapılmalı. İzmir'de Yüksek Teknoloji Enstitüsü var fakat orası şehir merkezinden 50 kilometre uzakta, tercih edeceksen ona göre değerlendir. Birçok insan İzmir'e diye gidip okulu ve lokasyonunu görünce şok oluyor. İzmir'de Dokuz Eylül ve Ege ise tercih edilebilir. Onun dışında Gebze Teknik'in eğitimi çok övülüyor. Kocaeli Üniversitesinden 2017 mezunu olan bir arkadaşım var. Birkaç ay içerisinde işe girmişti memnun olduğu bir maaşla. Ancak tamamen şans tabii. Umarım şans senin de yüzüne güler. Onun dışında ne kadar tavsiye alsan da hiçbirine doğrudan kilitlenme. Kendi kararını kendin ver etraftakilerin tavsiyeleri sadece fikir olsun sana. Yanlış kararı vermiş olsan bile en azından kendi özgür iradem ile yanlış yaptım dersin. Hakkında hayırlısı olsun.

Hem 2019 hem 2020 sınavına girmiş olarak yazmak istedim 2019 senesinde 51 ayt neti ile 51k sayısal sıralamam vardı. Ben de tyt'nin 2 yıl geçerli olduğunu düşünerek sadece ayt den 3-4 net fazla yapıp (o seneki netlere göre hesap) istediğim 40k civarını elde edebilirim düşüncesi ile mezuna kaldım. Gel gör ki bu sene 62,5 ayt neti yapmama rağmen 50k sayısal sıralamam var. Yani boşa gitmiş bir yıl tabi bunda konuların değişmesinin büyük etkisi var, demek istediğim evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor seneye konuların nasıl olacağını da bilemiyoruz o yüzden iyi düşün hakkımızda hayırlısı.

Bana kalırsa vakit kaybetmeden git. Bir sene daha çalışıp da istediğini yapabileceğin kesin değil. Hatta dediğin gibi, önceki seneki sıralamanı yapamama ihtimalin bile var. Bu durumda bir seneni boşa heba etmiş olursun. Ama tabii senin bileceğin iş. Eğer ben yaparım diyorsan, kendine güveniyorsan bir sene daha dene. Ancak şunu da bil ki hangi üniversiteden mezun olduğun artık çok çok önemli değil çünkü yüz binlerce işsiz mühendis var. Eğer çok çalışıp önümüzdeki sene veya senelerde sıralamanı yükseltip Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi üniversiteleri kazanamayacaksan diğer her türlü seçim senin için vakit kaybı olacaktır. Özel üniversitenin sana katacağı bir artısı yok. Hepsi ticarethane gibi olmuş vakıf üniversitelerinin. Ayrıca Bilkent, Koç falan olmadıktan sonra da sana kattığı bir prestij yok. O yüzden senin bakman gereken nokta verdikleri eğitim olsun her zaman. Bence buna göre tercih yapılmalı. İzmir'de Yüksek Teknoloji Enstitüsü var fakat orası şehir merkezinden 50 kilometre uzakta, tercih edeceksen ona göre değerlendir. Birçok insan İzmir'e diye gidip okulu ve lokasyonunu görünce şok oluyor. İzmir'de Dokuz Eylül ve Ege ise tercih edilebilir. Onun dışında Gebze Teknik'in eğitimi çok övülüyor. Kocaeli Üniversitesinden 2017 mezunu olan bir arkadaşım var. Birkaç ay içerisinde işe girmişti memnun olduğu bir maaşla. Ancak tamamen şans tabii. Umarım şans senin de yüzüne güler. Onun dışında ne kadar tavsiye alsan da hiçbirine doğrudan kilitlenme. Kendi kararını kendin ver etraftakilerin tavsiyeleri sadece fikir olsun sana. Yanlış kararı vermiş olsan bile en azından kendi özgür iradem ile yanlış yaptım dersin. Hakkında hayırlısı olsun.
Araştırdığıma göre Pamukkale Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesi'nin eğitimi de kaliteli olup iki üniversite de erasmus programlarına açıkmış. Bu iki yeri düşünüyorum.

Net-sıralama muhabbeti yapanları dinleme. O olay çok basit. Sınav kolay olursa yüksek net/puan alıp düşük sıralama yaparsın. Zor olursa tersi olur. Aynı olursa aynı olur. Önceki seneye kıyasla. Önceki sene verilerinden yararlanılır sadece. Her şey ona göre olacak diye bir şey yoktur.

Asıl soruna gelecek olursak sıralamanı söylemen çok daha iyi olur. Yine de söylendiği gibi teknik okullarda okumak çok daha iyidir ama teknik okullarda okunmayıp da düzgün mühendis olunabiliyor. Etrafta işsizim diye gezenler ya mühendis olmak için doğmamış kişiler, ya iş beğenmeyenler, ya "lay lay lom" takılıp boşa mezun olanlardır.

Sıralamada kayma var falan diye kendini avutmanın kimseye yararı yok. Girdin ve elde ettiğin bu oldu. Seneye kayma olur/olabilir değil, daha iyisini yapabileceğimden tam emin değilim demelisin.
Mezuna kalınca daha iyi yapıp daha düzgün okullara gireceğinden eminsen mezun kal. Emin değilsen tercih yap.

Tercih yaparken fakültenin konumu, akademik kadrosu gibi şeylere dikkat et. Senin yerinde olsam Bilgi/Bahçeşehir'den aşağı özel okula gitmezdim. Anadolu şehirlerinde okumak daha iyi bence.

Bildiğim kadarı ile bu sene %75 burs kaldırıldı. Hiçbir üniversitede hiçbir bölümde yok.
Nasıl ya? Nişantaşı Üniversitesi ne yapacak şimdi? Okulun kuruluş amacı %75 burs vermekti.

Geri
Yukarı