Üniversite sınavı kalkacak mı?

Üniversite sınavlarını kaldırıp her üniversiteye kendi giriş sınavını yapma özgürlüğü verilirse çok güzel bir sistemimiz olur. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bu şekilde zaten.
Benim bildiğim SAT sınavı var. Bir de referans mektubu, niyet mektubu var. CV'n de önemli. Ve AP var.
SAT'ı TYT varsayalım. İstediği fakülte için de AP gibi bir sistem olsa olabilir bence.
Bu en mantıklısı. Herkesi aynı sınava sokmanın hiç mantığı yok. Her üniversite her fakültesi için ayrı sınav yapmalı.
Bence bu çok zor olur.
Arkadaşın üslubuna uygun cevap verdim. Elbet bir çaresi bulunur, merak etmeyin. Doğru olan da budur zaten. Merkezi sınav yanlış, doğru olsa zaten ABD, Almanya bunlar yapardı.
Japonya ve Kore'de de merkezi sınav var diye biliyorum. Sadece biz yapmıyoruz.

@351633

Benim bildiğim SAT sınavı var. Bir de referans mektubu, niyet mektubu var. CV'n de önemli. Ve AP var.
SAT'ı TYT varsayalım. İstediği fakülte için de AP gibi bir sistem olsa olabilir bence.

Bence bu çok zor olur.

Japonya ve Kore'de de merkezi sınav var diye biliyorum. Sadece biz yapmıyoruz.

@351633

Ülke bir şeyi düzgün yapsa kıyamet kopar. Tek doğru yaptıkları şey vergi toplamak ve yemek.

Arkadaşlar Türkiye'de devlet okullarında verilen eğitimler yeterli olsaydı; hiç kusura bakamayın ne kimse buraya gelip YKS için kanal önerisi isterdi ne de o kanallar böyle milyon abonelere ve izlenmelere ulaşırdı. Böyle bir ülkede gelişmiş ve kaliteli sınav sistemini nasıl entegre edeceksin? Bir ülkede gençler YouTube gibi platformlardan bilim, yazılım gibi konulara değil de okuldaki öğretilen bilgiler sınava göre yetersiz olduğu için ders videosu izliyorsa o ülkenin eğitim sistemi çöptür arkadaş.
Bu mesajın üstüne konu kilitlenmeliydi.

Geri
Yukarı