Üniversite sınavı kalkacak mı?

Üniversite sınavlarını kaldırıp her üniversiteye kendi giriş sınavını yapma özgürlüğü verilirse çok güzel bir sistemimiz olur. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bu şekilde zaten.

En doğrusu bu sistem ABD veya Avrupa ispatıdır.

Son olarak niteliksiz üniversiteler kapanmalıdır herkes üniversite mezunu olacağına gerçekten hak eden ve kaliteli insanlar mezun olsun.

Sınav kalkmaz, her üniversite de kendi sınavını yapma hakkı kazanmaz. Sebeplerini aşağıda açıklıyorum.

Şimdi ilk olarak sınav kaldırılacak diyenlere gelelim. Bu iş öyle kolay değil, ülkede sayısız üniversite var tamam sınavı kaldıralım ama bizim nitelikli dediğimiz üniversitelerimiz bu konuda ne tepki gösterecek? Boğaziçi, ODTÜ gibi üniversiteler tamam kaldıralım ya zaten gereksizdi mi diyecek? 84-85 milyonluk bir ülkede üniversiteye sınavsız giriş olmaz, olamaz.

İkinci olarak da her üniversite kendi sınavını yapsın zırvasına geliyorum. Üniversitelerin elinden özerkliği aldılar zaten YÖK'e bağlayarak, böyle bir şans tanımazlar üniversitelere. Varsayalım ki kaldıralım konusu gündeme geldi. O zaman da ekonomik problemler ortaya çıkıyor. Bir kişi; ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Bilkent, Koç ve bunların yanında daha 3-4 üniversiteye girmek istiyor. Hepsinin sınavına girmek zorunda mı? Neden merkezi bir sınav olması yerine her üniversitenin sınavı olsun ki? Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana vs. tüm Türkiye'yi gezecek mi bu çocuk üniversiteye girebilmek için? Bunun maddi kısmını kim karşılayacak veya kaç tane ailenin böyle bir şeye gücü yetebilir?
Giremeyeceği üniversitenin sınavına girmezsin olur biter. Bu ülkeye maksimum 25 veya 30 üniversite lazım. Zırva dediğin sistemi dünyanın en gelişmiş ülkesi bile kullanıyor.

Bu en mantıklısı. Herkesi aynı sınava sokmanın hiç mantığı yok. Her üniversite her fakültesi için ayrı sınav yapmalı.

Adam Bilgisayar Mühendisliği yazıyor ama daha CPU nedir bilmiyor böyle vasıfsız olup sırf parası için yazanları eleme sistemi.
Bu yüzden her üniversite kendi fakülteleri için kendi sınavlarını tayin etmelidir. Ve bu sınavlar torpil açısında korumaya sahip olmalı ÖSYM tarafından denetlenmelidir.

Giremeyeceği üniversitenin sınavına girmezsin olur biter. Bu ülkeye maksimum 25 veya 30 üniversite lazım. Zırva dediğin sistemi dünyanın en gelişmiş ülkesi bile kullanıyor.

Dediğim gibi 108 tane üniversite var ve top 500 8 tane filan.

Maksimum 35 üniversite fazlası değil.

Dostum, tüm ülkeye açılan üniversiteler öyle bu forumda yazdığın kadar kolay kapatılmıyor. O kadar üniversiteyi kapattın diyelim, onların mezunlarına ne olacak veya güncel okuyanlarına? Buna millet ne tepki gösterecek düşündün mü hiç?

Giremeyeceği üniversitenin sınavına girmezsin olur biter yazmışsın, neden? Neden ben 25-30 üniversitenin de sınavına girmek zorundayım tek bir sınava girmek varken? ODTÜ istiyorum diyelim, ODTÜ'nün sınavından geçemedim ee sonra ne olacak? Ne yapacağım ben? Okumayacak mıyım? Diğer üniversiteleri deneyeyim diyorum, gitmek kolay mı şehirden şehire? Dediğin şeyin gram mantıklı tarafı yok, merkezi bir sistem bu ülke için şart maalesef şu ekonomide şart.

Bu yüzden her üniversite kendi fakülteleri için kendi sınavlarını tayin etmelidir.
Aynen öyle tabi müfredat dahilinde kalma şartıyla. Tıp isteyenle mühendislik isteyeni aynı sınava sokmanın hiçbir mantığı yok.

ODTÜ istiyorum diyelim, ODTÜ'nün sınavından geçemedim ee sonra ne olacak? Ne yapacağım ben? Okumayacak mıyım?
Her üniversite sınavları aynı gün yapmayacak ki.

O kadar üniversiteyi kapattın diyelim, onların mezunlarına ne olacak veya güncel okuyanlarına?
Güncel okuyanlar mezun olana kadar açık kalır fakat yeni öğrenci kayıt edilmez. Bu kadar basit.

Dostum, tüm ülkeye açılan üniversiteler öyle bu forumda yazdığın kadar kolay kapatılmıyor. O kadar üniversiteyi kapattın diyelim, onların mezunlarına ne olacak veya güncel okuyanlarına? Buna millet ne tepki gösterecek düşündün mü hiç?

Giremeyeceği üniversitenin sınavına girmezsin olur biter yazmışsın, neden? Neden ben 25-30 üniversitenin de sınavına girmek zorundayım tek bir sınava girmek varken? ODTÜ istiyorum diyelim, ODTÜ'nün sınavından geçemedim ee sonra ne olacak? Ne yapacağım ben? Okumayacak mıyım? Diğer üniversiteleri deneyeyim diyorum, gitmek kolay mı şehirden şehire? Dediğin şeyin gram mantıklı tarafı yok, merkezi bir sistem bu ülke için şart maalesef şu ekonomide şart.

Sizin gibi aptalca bir düşünce yok onların eğitim kültürü içinde.

Mantık şöyle: "Herkes lise mezunu olup alması gereken bilgiyi almalıdır fakat üniversite gibi belirli kendisini ispatlamış kesime hitap eden akademik kültür muhafaza edilmeli ve böyle devam ettirilmelidir".

Adamların ekölü bu tamamıyla kalite, kalite ve kalite tesadüf değildir ilkesi.

Bize bakarsak: "Iğdır'da yaşayan vatandaş üniversite okusun" hadi okusun ama adam ne olacak? veya Iğdır'a açacağın kurumun kendine bir hayrı var mı?

Sor soruştur bence.

Aynen öyle tabi müfredat dahilinde kalma şartıyla. Tıp isteyenle mühendislik isteyeni aynı sınava sokmanın hiçbir mantığı yok.

Her üniversite sınavları aynı gün yapmayacak ki.

Güncel okuyanlar mezun olana kadar açık kalır fakat yeni öğrenci kayıt edilmez. Bu kadar basit.

ÖSYM'nin denetime bağlı kalmak şartıyla fakülteler kendi sınavını yapabilir Avrupa ve ABD gibi.

Sadece bu kadar torpil karşıtı varsa TYT devam etsin TYT puanı ile bu fakülte sınavlarına giriş yapılsın. Hem AYT adamın alan uzmanlığını bile ölçmüyor.

Bu kadar. Basit ve etkili.

Son olarak hurda üniversiteler kapatılmalıdır.

ÖSYM'nin denetime bağlı kalmak şartıyla fakülteler kendi sınavını yapabilir Avrupa ve ABD gibi.
Aynen hatta akademisyenler, profesörler iyice oturup bu sistemi daha da geliştirebilir. Örnek her üniversite yılda 2 defa sınav yapacak, bu sayede bir öğrencinin hayatı sadece bir sınava bağlı olmayacak aynı yıl içerisinde telafi edebilecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı