Üniversite sınavı kalkacak mı?

Abim Erasmus+ ve Staj için gitti kendisi Polonya, Çekya ve tüm Avrupa'yı gezdi denebilir.

Sizin gibi aptalca bir düşünce yok onların eğitim kültürü içinde.

Mantık şöyle: "Herkes lise mezunu olup alması gerekene bilgiyi almalıdır fakat üniversite gibi belirli kendisini ispatlamış kesime hitap eden akademik kültür muhafaza edilmeli ve böyle devam ettirilmelidir".

Adamların ekölü bu tamamıyla kalite, kalite ve kalite tesadüf değildir ilkesi.

Bize bakarsak: "Iğdır'da yaşayan vatandaş üniversite okusun" hadi okusun ama adam ne olacak? veya Iğdır'a açacağın kurumun kendine bir hayrı var mı?

Sor soruştur bence.
Ne anlatıyorsun sen arkadaşım benim? Güncel durum içerisinde çözüm üretiyoruz, şu ekonomide ve şu eğitim sisteminde kusura bakma da sen merkezi sistemi kaldıramazsın. Avrupa hayali kuruyor herife bak, aynen kanka çevirirsin burayı avrupaya tek bir sınav sistemini düzeltmekle. Kaldırabileceğini mi sanıyorsun sen o üniversiteleri veya Cumhurbaşkanı'nın kaldırabileceğini? Bak Cumhurbaşkanı bile kapatamaz artık o üniversiteleri, anlatabildim mi? Yukarıdaki biri de aynı gün olmayacak ki demiş ben zaten aynı gün olacak demedim ki? Ama aşağı yukarı tüm üniversiteler sınavını 1 aylık bir periyota sıkıştıracak. Ben bir ayda 20-25 üniversitenin sınavına mı gireceğim? Babalarınız zengin herhalde bilmiyorum ama benim ailem bu maddi yükü kaldıramaz, Türkiye'nin %90'ı da aynı şekilde kaldıramaz bu yükü.

Şurada ben tüm ülkeye üniversite açılmasını savunuyormuşum gibi boş boş da yorum yapma, Iğdır'da üniversite varsa ve vasıfsızsa bu kötü bir şey zaten ama senin yorumunun içeriğinde "Iğdırdaki adam üniversite okuyup da ne olacak" yazıyor. Ulan adam Iğdır'da doğdu diye suçlu mu şimdi? Okumasın mı üniversite? Tamam Iğdır'da üniversite olmasın ona bir şey demiyorum ama bu adam başka yerlerde üniversite okusun? Maddi durumu yoksa ne yapacak, gidemezse o üniversitelerin sınavına? Ne yapacak bana söyler misin? Okumasın, aynen kardeşim okumasın. Bütün zekiler zenginlerden çıkıyordu zaten.

Maddi durumu yoksa ne yapacak, gidemezse o üniversitelerin sınavına?
Bunun çaresi de bulunur. Gerekirse il il sınav merkezleri açılır ve sınav öyle yapılır. Yetkililer de öncesinde o sınav merkezinde kaç kişi X üniversitenin sınava girecekse o üniversitenin yetkilisini yollar geçer. Merkezi sınav sistemi yanlış bir şey zaten sonuçlarını da çok iyi görebiliyoruz.

Bunun çaresi de bulunur. Gerekirse il il sınav merkezleri açılır ve sınav öyle yapılır. Yetkililer de öncesinde o sınav merkezinde kaç kişi X üniversitenin sınava girecekse o üniversitenin yetkilisini yollar geçer. Merkezi sınav sistemi yanlış bir şey zaten sonuçlarını da çok iyi görebiliyoruz.
O kadar yolsuzluk varken bu sistem Türkiye'de uygulanamaz, uygulanmamalı. İdeali bu olabilir ama şuan bu sistem gelirse yozlaşma daha çok artar.

Ne anlatıyorsun sen arkadaşım benim? Güncel durum içerisinde çözüm üretiyoruz, şu ekonomide ve şu eğitim sisteminde kusura bakma da sen merkezi sistemi kaldıramazsın. Avrupa hayali kuruyor herife bak, aynen kanka çevirirsin burayı avrupaya tek bir sınav sistemini düzeltmekle. Kaldırabileceğini mi sanıyorsun sen o üniversiteleri veya Cumhurbaşkanı'nın kaldırabileceğini? Bak Cumhurbaşkanı bile kapatamaz artık o üniversiteleri, anlatabildim mi? Yukarıdaki biri de aynı gün olmayacak ki demiş ben zaten aynı gün olacak demedim ki? Ama aşağı yukarı tüm üniversiteler sınavını 1 aylık bir periyota sıkıştıracak. Ben bir ayda 20-25 üniversitenin sınavına mı gireceğim? Babalarınız zengin herhalde bilmiyorum ama benim ailem bu maddi yükü kaldıramaz, Türkiye'nin %90'ı da aynı şekilde kaldıramaz bu yükü.

Şurada ben tüm ülkeye üniversite açılmasını savunuyormuşum gibi boş boş da yorum yapma, Iğdır'da üniversite varsa ve vasıfsızsa bu kötü bir şey zaten ama senin yorumunun içeriğinde "Iğdırdaki adam üniversite okuyup da ne olacak" yazıyor. Ulan adam Iğdır'da doğdu diye suçlu mu şimdi? Okumasın mı üniversite? Tamam Iğdır'da üniversite olmasın ona bir şey demiyorum ama bu adam başka yerlerde üniversite okusun? Maddi durumu yoksa ne yapacak, gidemezse o üniversitelerin sınavına? Ne yapacak bana söyler misin? Okumasın, aynen kardeşim okumasın. Bütün zekiler zenginlerden çıkıyordu zaten.

Ben memleketi Iğdır olan adamın üniversite okumasına karşı değilim çalış bilek ve akıl hakkın oku.
Ama Iğdır'a iki tane apartmanla aynı büyüklükte bir tane tabela üniversite açınca bir şey olmuyor.

Son olarak da özerk sınav sistemini bilmiyorsanız söyleyeyim.
Her yıl YKS için ortalama 300 TL'den fazla ödeme yapılıyor ve insanların çoğu mezuna bırakıyor ÖSYM işi iyice ticarete çevirdi.

Özerk sınav sistemi Avrupa ve ABD için şöyle çalışıyor:
  1. SAT ve ACT gibi sizin temel yeterlilik seviyeniz alınır ve bunu üniversiteler veya devlete bağlı kurumlar yapar.
  2. Temel yeterliliği karşılayanlar fakülte sınavlarına girme hakkını elde eder.
  3. Fakülte sınavları hükümet denetimi altında soru sayısı sınav sahibi üniversiteye bırakılarak ortalama genel olarak 20 veya 35 soru yapıyorlar bazılar ise 10.
  4. Fakülte sınavlarına girmeye hak kazanan adaylar üniversiteye sınav ücreti verir bu ücretler fahiş olamaz ve asıl kayıt ücreti harcı olarak alınamaz bununla ilgili Court of Law yani doğrudan Yüksek Mahkemelere bağlı yasalar vardır.
  5. Sınavdan sonra adaylar o yıl içinde bulundukları puan için farklı sınavlara girebilir fakülte bazında.
  6. Üniversitelerin fakülteleri sınav sonuçlarını açıklar ve adaya sınavı kazanırsa başvuru formu ve tebrik mektubu yollar ve tebrik ederler. Bazı ABD'li üniversiteler sınav ücretini ayrıca iade eder. İade genel olarak kayıttan sonra olur.
  7. Kayıt formu yollarlar ve sizden doldurmanızı isterler.
  8. Eğer kabul edilirseniz size kabul mektubu ve bir tebrik mektubu daha gelir.
  9. Devlete bağlı üniversiteler için kayıt harcı yatırıp kayıt olup devlet bursu ile bedava okuyabilirsiniz. Özel üniversiteler içinde yıllık ücret ödenmesi zorunludur.
  10. Üniversite hayatınız başlar.
Ayrıca, üniversiteler kayıt formu içinde sordukları bazı muhtemel sorular:
  1. Lise dönem puanlarınız.
  2. Üniversitemizi neden seçtiniz?
Bu tarz adayın akademik ve sosyal geçmişini tarayan sorular sorulur.

Son olarak da okumak insani bir haktır ama Avrupa'ya bakarsanız insanlar hep lise mezunudur. Herkes üniversite okuyamaz ama okuyanların forsu vardır. Bize bak herkes üniversite mezunu işsiz. Seçim senin tabelalar ve büyük ihtimalle çalıştığın YKS sınavına devam edebilirsin.
Ayrıca, ben bile YKS'ye yavaştan bile olsa çalışmaya başlamış birisi olarak söylüyorum 108 üniversitemiz ama dünya geneli saygı gören ve ilk 500'e giren topu topu 8 kurum var. Zaten dünya içinde 240 tane ülke filan var ve 22 tanesinin filan en son üniversitesi yoktu. Yani en fazla 218 ülke denebilir ve her ülke 2 kurum yoksa sıralamaya eder 436 hadi ABD ve İngiltere biraz fazlaca üniversite sıralamaya soksun eder 450 filan ama ona rağmen başaramıyoruz.

Bu doğru üniversitelerin torpil ihtimaline karşı ÖSYM'ye sınavları denetleme hakkı verilmelidir.

Ayrıca, bu tutumunuzun nedeni belli oldu @Thiago Alcantara

Ekran görüntüsü 2022-07-01 234504.png

Türkçe ve Edebiyat dersiniz nasıl 35 gelmiş anlamadım mesajı moderatör düzenlemiş oysa. 🤣

Edit: Ben daha gerekmedikçe mesaj yazmayacağım son olarak: Avrupa hayali kurun gençler hatta ABD hayali kurun bu ülkeyi belki bu mesajlar düzeltmez ama 18 yaşına gelince bir şeyleri düzeltebilirsiniz. Tayvan şu an TSMC ile dünya çip lideri evet ama bu olay bir an içinde olmadı mesela. Adamlar yıllarca çalıştı ve en iyisini aradı. Çalışın ve azim edin bu insanlar gibi garantici ve geri adımcı çekimserler olmayın. Hep ileriyi ve aydınlığı hedefiniz yapın.

Son düzenleme:
Ayrıca, bu tutumunuzun nedeni belli oldu @Thiago Alcantara

Eki Görüntüle 1438101

Türkçe ve Edebiyat dersiniz nasıl 35 gelmiş anlamadım mesajı moderatör düzenlemiş oysa. 🤣

Edit: Ben daha gerekmedikçe mesaj yazmayacağım son olarak: Avrupa hayali kurun gençler hatta ABD hayali kurun bu ülkeyi belki bu mesajlar düzeltmez ama 18 yaşına gelince bir şeyleri düzeltebilirsiniz. Tayvan şu an TSMC ile dünya çip lideri evet ama bu olay bir an içinde olmadı mesela. Adamlar yıllarca çalıştı ve en iyisini aradı. Çalışın ve azim edin bu insanlar gibi garantici ve geri adımcı çekimserler olmayın. Hep ileriyi ve aydınlığı hedefiniz yapın.
Uzun uzun yazdığın her şeye cevap verecektim fakat vermeye değmediğini şu son kısmı okuyunca anladım. Moderatörün neyi düzenlediğini bilmiyorum ki moderatörün beni düzenleyecek kapasitesinin olup olmadığını da neye göre belirliyoruz onu da bilmiyorum. Sana da Bepanthen öneririm, iyi gelir kullanmalısın. Alakasız cevaplar ver, argümanlarıma aptalca diye hakaret et son olarak da bu şekilde saçma sapan yerden vurmaya çalış. Bravo arkadaşım, üniversite okumaması gereken kişiler listesi oluşturursan bir gün kendini başa yaz olur mu?

Sınavın bir anda kalkacağını düşünmüyorum fakat adları, soru sayıları, zorluğu değişebilir. Sınava 6 ay kala adını yeni duyduğun bir sınava girebilirsin. Umarım değiştirmezler. Bari bu sabit kalsında çalışanlar kendini ona göre hazırlasın.

Uzun uzun yazdığın her şeye cevap verecektim fakat vermeye değmediğini şu son kısmı okuyunca anladım. Moderatörün neyi düzenlediğini bilmiyorum ki moderatörün beni düzenleyecek kapasitesinin olup olmadığını da neye göre belirliyoruz onu da bilmiyorum. Sana da Bepanthen öneririm, iyi gelir kullanmalısın. Alakasız cevaplar ver, argümanlarıma aptalca diye hakaret et son olarak da bu şekilde saçma sapan yerden vurmaya çalış. Bravo arkadaşım, üniversite okumaması gereken kişiler listesi oluşturursan bir gün kendini başa yaz olur mu?

Özerk sınav sistemi nasıl işliyor gayet detaylı anlattım. Son olarak böyle davranmanızın nedeni belli YKS stresine veriyorum ve sizin gibi insanlara tepeden bakmıyorum.

Ayrıca, insanları şahsen eleştirme hakkınız var fikrim aptalca geldiyse size gelmiştir. Fikirler üstünden abartılara gidip savunduğunuz sistemin parçası olmanız zaten sizin gibilerin işidir.

Ben Bepanthen değil ama sizin gibi birisine kitap okumasını öneririm. Haklı çıkma sanatı, Savaş Sanatı, Kumarbaz gibi kitaplara bakabilirsiniz.

Saygılar.

Seneye secimlerden sonra degisecektir diye umut ediyorum, bakin Bahceli'de ediyor...

Bahçeli Erdoğan kuklası sayılır yani 50% ihtimalle değişebilir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı