Üniversite sınavı kalkacak mı?

Türkiye'de sistem hep aynıdır sadece ismi veya biçimi değişir ben pek sanmıyorum kalkacağını kaldı ki kalktı bizim ülkenin buna hazır olduğunu düşünmüyorum.

Ülke bir şeyi düzgün yapsa kıyamet kopar. Tek doğru yaptıkları şey vergi toplamak ve yemek.
Aslında çokta zor bir şey değil. TYT SAT gibi bir şey zaten. AYT yerine de AP sistemi gelse. Yani gideceği bölümün derslerini önceden alıyor. İnternet üzerinden de oluyordu bu. Zaten gelirse böyle olmalı. Sınav oluyor.
Hem öğrenciler üzerindeki yük azaltılmış olur. Onun yerine sosyal projelerde vs. yer almalı. Bu da kendisini öne atmalı.
Ama şu da var. ABD'deki ünilerde ilk sene her dersten veriyorlar. Ondan sonra öğrenci isterse bölüm değiştirebiliyordu. Böylece kendini keşfetmiş oluyor. Böyle bir şeydi işte.

Ülkede bir kpss değişmiyor sbs vardı değişti sağlık meslek lisesi kazandım mezun olurken sınavsız geçiş kaldırıldı benim üniversitedeki bölümüme geçiş ygs-2 ile oluyordu (fen %40 etkiliyordu) değişti fen 20 soruya indirildi zaten başta çok matematik-fen görmeyen birinden sayısal beklemekte saçmaydı sistem hep saçmaydı şuan ki daha saçma o ayrı. Ülkenin insanlarından daha beter bir yönetim var ve yöneticiler değişse de bir şey değişmiyor.

Aslında çokta zor bir şey değil. TYT SAT gibi bir şey zaten. AYT yerine de AP sistemi gelse. Yani gideceği bölümün derslerini önceden alıyor. İnternet üzerinden de oluyordu bu. Zaten gelirse böyle olmalı. Sınav oluyor.
Hem öğrenciler üzerindeki yük azaltılmış olur. Onun yerine sosyal projelerde vs. yer almalı. Bu da kendisini öne atmalı.
Ama şu da var. ABD'deki ünilerde ilk sene her dersten veriyorlar. Ondan sonra öğrenci isterse bölüm değiştirebiliyordu. Böylece kendini keşfetmiş oluyor. Böyle bir şeydi işte.

Ülkemizin öğrenci kendi mesleği ve kariyeri hakkında bir fikri yok bunlar bir yana habire ders ile boğulan öğrenciler kendilerini tanıma konusu içinde sınıfta kalmakta bence.

Genellikle üniversiteler öyle pahalı olacağını sanmıyorum eğer üniversite sınavları kalkarsa çünkü iyi üniversiteler büyük ihtimalle kendi sınavlarını uygular ve bu özel sınavlar zaten neredeyse her üniversitede olur ve bazı üniversiteler de bazı sınavsız alım yapan liseler gibi sınavsız alım yapan illa olur ve yine bazı kolej seviyesinde eğitim verenler bize aşırı yüksek bir meblağ para alabilir ama genellikle normal seyredilir bence.
*Fakat kalkma ihtimalı yok gibi.

Yıllardır aynı saçmalıklar dolanır durur ortalıkta. Merkezi bir sınav olmasının çok fazla olumlu yanı var, olumsuz yanı soruların çalınması gibi durumların olması ancak merkezi sınav en mantıklı olandır. Kalkmaz, kalkamaz, boş dedikodulara kulak asmayın.

Ülkemizin öğrenci kendi mesleği ve kariyeri hakkında bir fikri yok bunlar bir yana habire ders ile boğulan öğrenciler kendilerini tanıma konusu içinde sınıfta kalmakta bence.
Evet. Bu konuda çaba sarf ediyorum ama mesela bir şeye ilgim var. Sonra başka bir şeyden haberim oluyor. O ilgimi çekiyor.
Mesela ben internette ders videosu olduğunu geçen sene LGS'ye girdiğim senenin ortasında yani ocakta mı ne öğrendim. Böyle saçma bir şey olamaz. Hiç söyleyen de yok.
Meslek seçimi oyuncak sanılıyor. Hoca diyor. Ne olmak istiyorsun?
Kafa yapısı doktor, mühendis falan filan... Osmanlı padişahlarına baksın. Hepsinin bir sanat alanına ilgisi var. Uzmanlığı var.
Mesela ben 8. sınıfta teknoloji ve tasarım dersini çok sevmiştim. Hoca inovasyon, yenilik, ergonomi vs. bahsediyordu. Çok hoşuma gitmişti. Ama fazla imkan yoktu. Pek bir şey yapmıyorduk. 5 ve 6. sınıfta bilişim dersi vardı. Anca yazı yazıp duruyorduk. Hoca anlatırsam kafanız karışır diyordu. E o zaman niye öğretmen oldun? Sınavda ney çalıyordu.

Kafayı yersin.

Evet. Bu konuda çaba sarf ediyorum ama mesela bir şeye ilgim var. Sonra başka bir şeyden haberim oluyor. O ilgimi çekiyor.
Mesela ben internette ders videosu olduğunu geçen sene LGS'ye girdiğim senenin ortasında yani ocakta mı ne öğrendim. Böyle saçma bir şey olamaz. Hiç söyleyen de yok.
Meslek seçimi oyuncak sanılıyor. Hoca diyor. Ne olmak istiyorsun?
Kafa yapısı doktor, mühendis falan filan... Osmanlı padişahlarına baksın. Hepsinin bir sanat alanına ilgisi var. Uzmanlığı var.
Mesela ben 8. sınıfta teknoloji ve tasarım dersini çok sevmiştim. Hoca inovasyon, yenilik, ergonomi vs. bahsediyordu. Çok hoşuma gitmişti. Ama fazla imkan yoktu. Pek bir şey yapmıyorduk. 5 ve 6. sınıfta bilişim dersi vardı. Anca yazı yazıp duruyorduk. Hoca anlatırsam kafanız karışır diyordu. E o zaman niye öğretmen oldun? Sınavda ney çalıyordu.

Kafayı yersin.
Bunu şey gibi düşünebiliriz; Prize takılı olan ve üstünden yüksek akım geçen kabloyu ısırmak.

Çok tuhaf bir benzetme oldu. Neyse işte halimiz ortada.
Ben zaten yurt dışı düşünüyorum. Hayırlısı bakalım.

Bakın ben Almanya'da yaşıyorum. Burası bitti okeyi dönüyor haberiniz olsun. Bakın herkes buralara gelirse Türkiye'ye kim sahip çıkacak? Sadece birkaç ay çalışarak son model Mercedes, Audi gibi arabalar alıp; refah içinde yaşam için ülkenize sırtınızı mı döneceksiniz?

Geri
Yukarı