Üniversite sınavı yüzünden mental olarak çöktüm, yardım eder misiniz?

ışıkcan26

Hectopat
Merhaba, ben 19 yaşındayım, yakında 20 olacağım ama hala üniversite sınavına hazırlanıyorum. İlk seferinde girdiğim üniversiteden hiç memnun kalmadım ve tekrar denedim ama olmadı. Şimdi bu sene son kez daha deneyeceğim, yani 3. kez sınava hazırlanıyorum. Ben güzel sanatlara hazırlanıyorum, bu yüzden resimlerime özen göstermeli ve onları geliştirmeliyim. Ancak TYT yüzünden sadece 2-3 saat ayırabiliyorum. TYT'yi çok anlayabildiğim söylenemez. Bu seneyi de sayarsak, 3 yıldır bütün hobilerimi sadece istediğim okulu tutturabilmek için bir kenara attım, ailemle ve akrabalarımla aram açıldı. Çoğu arkadaşım ilk defa sınava gireceği için onlar mental olarak daha iyi durumda ve daha fazla çalışıyorlar, ama ben artık herhangi bir TYT konusu gördüğümde sadece yılan görmüş kedi gibi tepki veriyorum. Matematik dersinde hoca artık A veya B dediğinde kusasım geliyor. Beni bekleyen 5 tane test kitabı var ve dokunmadım bile. Geceleri uyumak yerine sadece sessiz ve karanlık odamda oturup hayatımın neden bu duruma geldiğini sorgulamaktan başım ağrıyor. Geri dönülemez kadar fazla risk aldım ama devamını getiremiyorum. Millet ilk TYT denemesinden 260'lar 280'ler alıyor, ben 3. kez giriyorum olmama rağmen 200'ü zor görüyorum. Her günüm aynı ve odaklanma sorunları yaşıyorum. Tek isteğim, bu senenin son olması, ama artık devam etmek için kendimi her gün zorluyorum, ama asla istediğim kadar verimli geçmiyor. Ne yapacağımı ya da nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Öfkeme hakim olamıyorum ve çevremdeki neredeyse herkesin kalbini kırıyorum ya da kendimi küçük düşürüyüorum. Bir akıl bir şey verin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel sanatlar için çok bir puan almana gerek yok ki kardeşim. Önemli olan belirli bir puan aldıktan sonra yetenek sınavı istiyorsa onu geçmek. Bir şeyi temelden almazsan öğrenemezsin 3 senedir girip hala 200 alıyorsan demek ki çalışmıyorsun. Oturup adam gibi baştan başlaman lazım yoksa işin zor.

Senin istediğin bölüme göre oturup 8-10 saat ders çalışmaya ihtiyacın yok önünde azımsanamayacak kadar çok zamanın var önemli olan doğru değerlendirmek. Gözünde test kitaplarını çözmem lazım diye büyütme bir müddet çözme bile yanlış anlama beni ama şu an TYT'de 200 puan alamıyorsan temelinde ciddi eksiklikler vardır. Bunun için YouTube'da çok temel düzeyden başlayıp ilerleyecek şekilde playlisti olan kanallar var. Aç önce onların örnekleri çözüşünü izle. Sana şu an örneğin üslü sayıları biliyorsun gibi gelebilir atlama o konuyu en baştan sıfırdan başla illaki o çok iyi biliyorum dediğin konuda bile eksiğin çıkacak. İnan bana bunun bir eşiği var bir bakacaksın gün gün 1 nette olsa 1 net 5 nette olsa 5 net artacak her deneme çözüşünde. İstikrarlı olmaya çalış. Kesinlikle şöyle düşünmüyorum ben çok deniyorum bu bölümü çok kazanmak istiyorum ama çalışamıyorum, yapamıyorum tarzı bir şey yok kardeşim. Eğer gerçekten senin hayallerinde orada okumak ve geri kalan hayatında o mesleği yapmak varsa onun için yaşar onun için çalışırsın tek motiven budur. İstersen dene bak otur 15 gün sistemli bir şekilde TYT çalış ama sistemini gerçekten kendine uygun şekilde hazırla sıfırdan olacak şekilde. 15 gün sonra bir deneme yap inan bana 15 günde bile fark ettiğini göreceksin belki netin yükselmemiş olacak fakat yaptığın işlem bile değişecek. Daha 19 yaşındasın insanlar 4 senelik bölüm yazıp okuyamıyor uzatıyor da uzatıyor ama en sonunda istedikleri yerde çalışabiliyorlar. Sen daha bir şey kaybetmemişsin son kez deneyeceğim diye bir şey yok ne olacak denemeyip? İstemediğin bir meslekte 35-40 sene istemeden çalışsan mutlu mu olacaksın? Deneyeceksin abi yapacak bir şey yok ama denemeden başarısızlığı kabul etmemelisin. Otur kendini sorgula çok mu iyi TYT çalıştın ki hiç netlerin yükselmiyor diye eğer cevap hayırsa otur istediğin mesleği ne kadar istediğini bir sorgula çünkü istesen bu şekilde karamsarlığa kapılmazsın bir adım daha yaklaşmak için uğraşırsın. Fazla da kafa ütülemeye gerek yok umarım sana anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir. Hayatında başarılar dilerim.

Senin istediğin bölüme göre oturup 8-10 saat ders çalışmaya ihtiyacın yok önünde azımsanamayacak kadar çok zamanın var önemli olan doğru değerlendirmek. Gözünde test kitaplarını çözmem lazım diye büyütme bir müddet çözme bile yanlış anlama beni ama şu an TYT'de 200 puan alamıyorsan temelinde ciddi eksiklikler vardır. Bunun için YouTube'da çok temel düzeyden başlayıp ilerleyecek şekilde playlisti olan kanallar var. Aç önce onların örnekleri çözüşünü izle. Sana şu an örneğin üslü sayıları biliyorsun gibi gelebilir atlama o konuyu en baştan sıfırdan başla illaki o çok iyi biliyorum dediğin konuda bile eksiğin çıkacak. İnan bana bunun bir eşiği var bir bakacaksın gün gün 1 nette olsa 1 net 5 nette olsa 5 net artacak her deneme çözüşünde. İstikrarlı olmaya çalış. Kesinlikle şöyle düşünmüyorum ben çok deniyorum bu bölümü çok kazanmak istiyorum ama çalışamıyorum, yapamıyorum tarzı bir şey yok kardeşim. Eğer gerçekten senin hayallerinde orada okumak ve geri kalan hayatında o mesleği yapmak varsa onun için yaşar onun için çalışırsın tek motiven budur. İstersen dene bak otur 15 gün sistemli bir şekilde TYT çalış ama sistemini gerçekten kendine uygun şekilde hazırla sıfırdan olacak şekilde. 15 gün sonra bir deneme yap inan bana 15 günde bile fark ettiğini göreceksin belki netin yükselmemiş olacak fakat yaptığın işlem bile değişecek. Daha 19 yaşındasın insanlar 4 senelik bölüm yazıp okuyamıyor uzatıyor da uzatıyor ama en sonunda istedikleri yerde çalışabiliyorlar. Sen daha bir şey kaybetmemişsin son kez deneyeceğim diye bir şey yok ne olacak denemeyip? İstemediğin bir meslekte 35-40 sene istemeden çalışsan mutlu mu olacaksın? Deneyeceksin abi yapacak bir şey yok ama denemeden başarısızlığı kabul etmemelisin. Otur kendini sorgula çok mu iyi TYT çalıştın ki hiç netlerin yükselmiyor diye eğer cevap hayırsa otur istediğin mesleği ne kadar istediğini bir sorgula çünkü istesen bu şekilde karamsarlığa kapılmazsın bir adım daha yaklaşmak için uğraşırsın. Fazla da kafa ütülemeye gerek yok umarım sana anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir. Hayatında başarılar dilerim.
valla teşekkür ederim

Hayatın ta kendisine hoş geldin. Üzülme zamanla alışacaksın, üniversiteye geçince hele bitirince daha büyük dertlerin olacak. Dediğim gibi zamanla hayatın böyle olduğuna alışacaksın ve eskisi kadar kendini yıpratmayacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı