Üniversite tavsiyesi

honourr

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar.
Okumuş ya da okuyan abilerim, okuduğunuz üniversite hakkında bilgi verir misiniz? Ayrıca sizce devlet mi özel mi? Son bir soru bilgisayar mühendisi olan var mı aranızda?

Bilgisayar Muh. olmaya oyun hevesin yüzünden meyilliysen geç bi' onu. Sürekli kendini yenilemen gerekir, yeni bir dil çıkar senin bildiğinin adına koyar, onu tekrar öğrenmek zorunda kalırsın, istemediğin alanlarda çalışırsın, anca eve gelince kendi istediğini yapabilmeye vaktin olur vs.

Bilgisayar Muh. olmaya oyun hevesin yüzünden meyilliysen geç bi' onu. Sürekli kendini yenilemen gerekir, yeni bir dil çıkar senin bildiğinin adına koyar, onu tekrar öğrenmek zorunda kalırsın, istemediğin alanlarda çalışırsın, anca eve gelince kendi istediğini yapabilmeye vaktin olur vs.
Yani geleceği yok mu? Her zaman bilgisayar başında olmayı çok sevmişimdir. Matematik, fizik ve ingilizce derslerimi en üst seviyede tutmaya çalıştım. O zaman hangi mesleği önerirsiniz? Ayrıca hedefim Yıldız Teknik ya da Marmara. Lütfen aydınlatın beni.

Hocam yeni bir dil filan bahsetmişsiniz, bilgisayar mühendisliği sadece yazılım üzerine olan birşey değildir. Ağ koordinatörlüğü,sunucu bakım onarım, vs. Yüklüce donanım bölümleri mevcut. Fakat ben üniversitede kimya mühendisliği tercih ederdim. Hangi üniversite diye sorarsanda, İstanbul'un güzide üniversitelerinden biri olan Hacettepe üniversitesidir. Tabi tercihler ve zevkler kişiye göre değişir.

Hocam yeni bir dil filan bahsetmişsiniz, bilgisayar mühendisliği sadece yazılım üzerine olan birşey değildir. Ağ koordinatörlüğü,sunucu bakım onarım, vs. Yüklüce donanım bölümleri mevcut. Fakat ben üniversitede kimya mühendisliği tercih ederdim. Hangi üniversite diye sorarsanda, İstanbul'un güzide üniversitelerinden biri olan Hacettepe üniversitesidir. Tabi tercihler ve zevkler kişiye göre değişir.
Hacettepe ne ara İstanbul'a taşındı ya?

Edit: Kardeş yıldız teknik, itü, odtü gelmiyorsa hiç uğraşma bilgisayarla falan. İşsiz kalmazsın ama çok zorluk çekersin. Harita müh. tavsiye ederim, sadece 7 okulda var rakibin az piyasası çok. Ben çok istemiştim harita ama tercihlerde daha yüksek puanlı diye E.E müh. yazdım ve işe bakın ki geldi aramda 15 bin olmasına rağmen pişmanım açıkcası.

Yani geleceği yok mu? Her zaman bilgisayar başında olmayı çok sevmişimdir. Matematik, fizik ve ingilizce derslerimi en üst seviyede tutmaya çalıştım. O zaman hangi mesleği önerirsiniz? Ayrıca hedefim Yıldız Teknik ya da Marmara. Lütfen aydınlatın beni.
Bilgisayar Muh. okuyanların çoğu yazılımcı olarak çalışıyor malesef. Bu sektor ve diğer sektörlerdebirinci kriter itü vs. den mi mezun, tamam bu yönetici, diğer mi en alttan başla.

O nedenle o harbiden kaliteli üniversiteler tutmazsa ve kendin bir proje geliştirmediysen bayağı bir aşağıdan başlıyorsun.

Ha geleceği tabii ki var, bilgisayar başı seviyorsan sekreterler de bilgisayarda gün boyu, yani bunu bir kriter olarak alma. Mat, Fiz çok da fifi, neredeyse kimse kuantum hesabı yaptırmıyor.

Sizin mesleğiniz nedir? Ayrıca çok teşekkür ediyorum, o kadar lazım ki bu bilgiler. Yani ne internetten ne kitaplardan ne de rehber öğretmenden bu bilgiler alınmaz. Ne de olsa hekimden sorma çekenden sor demişler.

Bilgisayar Muh. okuyanların çoğu yazılımcı olarak çalışıyor malesef. Bu sektor ve diğer sektörlerdebirinci kriter itü vs. den mi mezun, tamam bu yönetici, diğer mi en alttan başla.

O nedenle o harbiden kaliteli üniversiteler tutmazsa ve kendin bir proje geliştirmediysen bayağı bir aşağıdan başlıyorsun.

Ha geleceği tabii ki var, bilgisayar başı seviyorsan sekreterler de bilgisayarda gün boyu, yani bunu bir kriter olarak alma. Mat, Fiz çok da fifi, neredeyse kimse kuantum hesabı yaptırmıyor.

Öğrenciyim, İTÜ-Gemi Makine İşletmeleri Muh. başladım bu yıl.

6-7 yıldır yazılımla içli dışlıyım, bir çok defa dil öğrendim ama araya okul girince tabi tekrarsızlıktan unuttum. Birkaç defa kendi girişimimi başlattım ama ortaklar her Allah'ın belası defada cozuttu. Bu bilgilerin çoğunu kendi tecrübelerim, yazılım sektöründeki takip ettiğim insanlardan/tanıdıklarımdan, başka sektörlerde ilerlemiş yakın akrabalarımdan öğrendim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı