Üniversite Tercihi

Ali Berk Ercan

Kilopat
Yer
Yenimahalle/Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhabalar.

Üniversite olarak önümde ilk olarak Vakıf veya Devlet olarak ayrılan sonrasında ise Ankara dışı ya da günübirlik gidip geleceğim üniversite olarak bir ayrım var. Ailem "Vakıf üniversitesi olacak!" diye kesin bir tabirle konuşuyor. Fakat ben para verip hiçbir zorluk çekmeden okumak istemiyorum.

Tutan %50 burslu Vakıf Üniversiteleri Turgut Özal, Atılım, Türk Hava Kurumu. Devlet üniversitesi olarak ise önümde Kırıkkale Üniversitesi (İÖ), Karabük Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi (İÖ) gibi tercihler var. Bölüm ise Bilgisayar Mühendisliği.

Bu seçimde yardımcı olursanız sevinirim. Ankara'da oturuyorum Kırıkkale Üniversitesi'ne günübirlik gidip gelmeyi düşünüyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bilgisayar mühendisliği kendini geliştirme ile ilgilidir. KPSS'den mühendis olarak atanmak kolay olmadığı için özel sektörlerde iş bulman gerekir. Bunun için diplomadan çok ne tür bilgin var, neler yapabilirsin ona bakmaktalar. Genel olarak vakıf üniversiteleri ticarete dönüştüğü için %100 burslu değilse tavsiye etmiyorum.

Devlet üniversiteleri olabilecek gibiyse ikinci öğretim olması fark etmez onları seçmelisin. Günübirlik gidip gelmeyle üniversite öğrenci hayatı yaşayamazsın. Yurt veya öğrenci evinde geçirerek hayata da bir tecrübe edinmen gerekir. Arada hafta sonları evine gitsen yeterlidir.

Kırıkkale Üniversitesi o kadar iyi bir yer değil. Diğer üniversitelere bakmanızı öneriyorum.

Evet ayrıca günübirlik gidip gelmek sıkacaktır sizi. Ankara-Kırıkkale arası yaklaşık 45-60 dakika arası. Her gün gidip gelmek sizi yorar, yolda geçireceğiniz zamanları ders çalışarak geçirmek daha verimli olacaktır. İlla Kırıkkale olacak diyorsanız, Kırıkkale'de Apart'ta kalmanızı öneririm. Hafta sonunda da Ankara'ya dönersiniz. En azından her gün zamanınızı yollarda geçirmez üniversite hayatınızın keyfini çıkarırsınız.

@THE_MILLER Teşekkürler. Ben de vakıf üniversitelerini ticarethane olarak görüyorum.
Öğrenci hayatı yaşayabilmek için öğrenci evinde falan kalmam gerektiğini de biliyorum fakat annemle yaşadığım için onu yalnız bırakmakta biraz zor olabilir. Yoksa benim açımdam sıkıntı olmaz. Şuan bile yemekleri, temizliği falan ben yapabiliyorum. İkinci öğretimde de akrabalarım falan ulaşım sıkıntısı olacağından ailemi özele yönlendiriyorlar. KPSS ise sıkıntı değil genel kültür ya da diğer konularda iyiyim. En son 1 yıl önce KPSS sorularını bakmıştım takıldığım 2-3 soru vardı. Normalde Hukuk isterken çevre baskısıyla sayısal seçerek ve hiç çalışmadığım için bu üniversitelere kadar düştüm.

@MertKemal Kırıkkale Üniversitesi'nin kötü olduğunu biliyorum. Fakat gidebileceğim diğer üniversiteler de Selçuk ya da Karabük. Ha Selçuk biraz iyi diğerlerine nispeten.

Bu arada Hacettepe Üniversitesi'nde bir bölüm seçsem Ankara içi olmasına rağmen 2-2,5 saat sürüyor :) Kırıkkale o kadar da uzak değil.

Kırıkkale Üniversitesi tavsiye etmem. O kadar iyi bir okul değil. Başka okulları düşünmeni öneririm. Mühendislik çalışma ile ilgilidir. Ne kadar çalışır isen o kadar geliştirirsin kendini. Devlet üniversiteleri olacak gibi duruyor ise onları seçmeni öneririm. Eğer ihtimali düşük ise seçme. Kesin olacak gibi duranları seç. Öğrenci evi olayını falan düşünme bence. Sen ailen ile beraber olmaya bak. Durumun farklı ailen ile olman gerekiyor ise ailen ile olmaya bak. Vakıf üniversitelerini düşünmeni öneririm. Hepsi iyi değil ama hepsi kötü de değil. İçlerinden iyi olanları var. Hayırlı olsun şimdiden.

Bilgisayar mühendisliği istiyosan geç olmadan yazılım dillerini öğrenmeye başla.Kırkkale sürekli git gel 90 100 KMye yakın. Kışın zor havalarda gerçekte yorar 4 sene.Atılım güzel üniversitedir tercih edebilirsin. Askeriye istiyosan Deniz ve Havacılığı öneririm. Zordur ama alışkın değilsen.

@Croot Askerlikten nefret ederim, askeriyeye gitmek gibi bir durumum yok. Üniversite olayım bi' kesinleşse kafam bi' rahatlasa şimdiden başlayacağım çalışmaya. Yolda yorulmak falan sorun dğeil benim için başka bi okula gitsem aynı yolu gideceğim. Atılım Üniversitesi özel arabayla 50-60 dakika sürüyor. Otobüs, metro, dolmuş falan derken 1,5 saatte giderim ortalama. Kırıkkale Üniversitesi ise 1 saat 10 dakika falan yollar boş olduğu için.

Eğitimi konusunda kötü olduğunu biliyorum ama 5 yıl boyunca 70-75 bin TL sadece üniversiteye ödeyeceğim. Yol parası ikisi içinde var Kırıkkale biraz daha fazla tutabilir. Ankara için devlet üniversitesi tutmuyor. Ya Karabük (6-7 yıllık en yakın arkadaşlarımda oraya gidecek) ya Selçuk ya da Kırıkkale.

Teşekkür ederim hepinize yardımlarınızdan dolayı.

Tercihleri yaptım, konu kapanabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı