Üniversite tercihi

Halit oguz

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 /
Gigabyte RTX 3070 Eagle OC /
Goodram 512 GB M2 SSD /
GoodRam 16GB(2x8GB) IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 /
165 Hz Asus Tuf Monitör /
150k sıralama yaptım. İstanbul'da herhangi bir devlet üniversitesi tutmuyor. %50 burs ile İstanbul Kültür Üniversitesi vb. özel üniversitelere gitmeyi düşünüyorum ama karar veremiyorum. Devlet olursa aralarında en iyisi Elazığ'da Fırat Üniversitesi oluyor. Eğer İstanbul'da özel bir üniversiteye gidersem İstanbul'da ev var ablamla birlikte kalacağım. İş açısından tanıdık var daha ilk yıldan staj ayarlayabilir. Eğer devleti seçersem 200k cepte kalıyor. Ancak tabii ki de İstanbul gibi bir yer değil Elazığ. Staj bulabilir miyim bilmiyorum. Siz olsanız hangisini seçersiniz? (bilgisayar mühendisliği)

Son düzenleyen: Moderatör:
150k sıralama yaptım. İstanbul'da herhangi bir devlet üniversitesi tutmuyor. %50 burs ile İstanbul Kültür Üniversitesi vb. özel üniversitelere gitmeyi düşünüyorum ama karar veremiyorum. Devlet olursa aralarında en iyisi Elazığ'da Fırat Üniversitesi oluyor. Eğer İstanbul'da özel bir üniversiteye gidersem İstanbul'da ev var ablamla birlikte kalacağım. İş açısından tanıdık var daha ilk yıldan staj ayarlayabilir. Eğer devleti seçersem 200k cepte kalıyor. Ancak tabii ki de İstanbul gibi bir yer değil Elazığ. Staj bulabilir miyim bilmiyorum. Siz olsanız hangisini seçersiniz? (bilgisayar mühendisliği)

Ailenizin maddi açıdan sıkıntısı yoksa İstanbul.

Ailenin maddi durumu bilmiyorum ama İstanbul Kültür Üniversitesi güzeldir.

200k'yı nasıl hesapladınız bilmiyorum. 4 yıl önce üniversiteye giren birisinin senelik ücreti neredeyse ikiye üçe katlandı bunları da göz önüne alın.
%50 burslu bir şekilde senelik 75k özel okula (üsküdar üniversitesi) gidiyor. 300k gidiyor 4 senede. Ben eğer devleti seçersem kirada kalmak zorundayım bazı sebeplerden ötürü. Kira Masrafı + Elektrik, Su + Kiralık Eve Eşyalar + Yeme, içme gibi masraflardan dolayı ben 100k çıkarttım. Böylelikle 200k cebimize kalıyor. İstanbulda ev var eşya var 2 kişi kalacağız yemekler ev yapımı daha az masraf. O yüzden 200k dedim.

%50 burslu bir şekilde senelik 75k özel okula (Üsküdar Üniversitesi) gidiyor. 300k gidiyor 4 senede. Ben eğer devleti seçersem kirada kalmak zorundayım bazı sebeplerden ötürü. Kira masrafı + elektrik, su + kiralık eve eşyalar + yeme, içme gibi masraflardan dolayı ben 100k çıkarttım. Böylelikle 200k cebimize kalıyor. İstanbul'da ev var eşya var 2 kişi kalacağız yemekler ev yapımı daha az masraf. O yüzden 200k dedim.

Hocam Elazığ ucuz yerdir, kira olsun yeme içme olsun, malatyalıyım buraya göre bile ucuz.

%50 burslu bir şekilde senelik 75k özel okula gidiyor. 300k gidiyor 4 senede. Ben eğer devleti seçersem kirada kalmak zorundayım bazı sebeplerden ötürü. Kira Masrafı + Elektrik, Su + Kiralık Eve Eşyalar + Yeme, içme gibi masraflardan dolayı ben 100k çıkarttım. Böylelikle 200k cebimize kalıyor. İstanbulda ev var eşya var 2 kişi kalacağız yemekler ev yapımı daha az masraf. O yüzden 200k dedim.
75k 4 senede 75k kalmayacak farkındasınız değil mi ? 4 sene önce 50k'dan giren insanlar şu an neredeyse 100k+ ödemeler yapmak zorunda kalıyorlar okullarına. Ama her şeye rağmen aklı olan insan İstanbulda okuyabilecekken Elazığda vb okumaz. Abi bir kere bilgisayar mühendisisin eğer kafan basıyorsa 2. sınıftan itibaren firmalarda çalışmaya, firmalara iş yapmaya başlayabileceksin sence bu konuda Elazığda mı daha fazla potansiyel bulabilirsin İstanbulda mı ? Hayatını sırf uygun diye 4 yıl köyden dönme şehirlerde geçirme.

Okulların her sene fiyatı artıyor örneğin bu sene yıllık 75 vereceksen seneye 125 vereceksin 3. sene 160 vereceksin öyle düşün ve ona göre hesaplamanı yap, ablam psikoloji 4. sınıf %75 bursu var geçen sene aylık 3.5k taksit veriyorduk bu sene 7K ya çıkmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı