Üniversite ve Dil eğitimi için en uygun ülke

RealtimeUfuk

Kilopat
Yer
Beylikdüzü, İstanbul
Üniversite yaklaşıyor, Yurtdışında okumak istiyorum hemde dil öğrenirim. Amerika ve Avustralya arasında kaldım. İngiltere veya Kanada olmaz nedeni, Kanada'da çalışma izni yok, İngiltere'de çalışsan geçinmek çok zor. Ailemin orta düzeyde(Askeri Ücret), Onları hiç zora sokmak istemiyorum, çalışayım, kendi kendime bakayım, dil öğreniyim yeter benim için. Sizce en uygunu hangisi? Amerika mı Avustralya mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversite yaklaşıyor, Yurtdışında okumak istiyorum hemde dil öğrenirim. Amerika ve Avustralya arasında kaldım. İngiltere veya Kanada olmaz nedeni, Kanada'da çalışma izni yok, İngiltere'de çalışsan geçinmek çok zor. Ailemin orta düzeyde(Askeri Ücret), Onları hiç zora sokmak istemiyorum, çalışayım, kendi kendime bakayım, dil öğreniyim yeter benim için. Sizce en uygunu hangisi? Amerika mı Avustralya mı ?
Aileni zora sokmak istemiyorsan üniversiteyi burada oku, master ını yurtdışında yaparsın :) Zamanında ben de çok araştırmıştım hatta Kanada ve Avustralya'daki birkaç üniversiteden burs kazanmıştım. Ona rağmen gidemedim. Part-time çalışmak zorundasın sürekli bir işin olamaz üniversiteyle beraber. Part-time çalışarak ailenden hiçbir yardım almadan okumak ise imkansız gibi. Şu an Erasmus ile Krakow'dayım. 1200 tl başbakanlık bursu alıyorum. Polonya ucuz bir ülke olmasına rağmen, evde değil yurtta kalmama rağmen(Aylık 280 tl gayet ucuz bence), dışarda yemek yemeyip kendim yemek yapsam bile gezmeye tozmaya para ayırmak bir hayli zor oluyor. Şükür abim yardımcı oluyor da keyif alabiliyorum buradan. Önerimi bir düşün. Master'da hem tam zamanlı çalışır maaşını alırsın, hem de paşalar gibi okursun. :)

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aileni zora sokmak istemiyorsan üniversiteyi burada oku, master ını yurtdışında yaparsın :) Zamanında ben de çok araştırmıştım hatta Kanada ve Avustralya'daki birkaç üniversiteden burs kazanmıştım. Ona rağmen gidemedim. Part-time çalışmak zorundasın sürekli bir işin olamaz üniversiteyle beraber. Part-time çalışarak ailenden hiçbir yardım almadan okumak ise imkansız gibi. Şu an Erasmus ile Krakow'dayım. 1200 tl başbakanlık bursu alıyorum. Polonya ucuz bir ülke olmasına rağmen, evde değil yurtta kalmama rağmen(Aylık 280 tl gayet ucuz bence), dışarda yemek yemeyip kendim yemek yapsam bile gezmeye tozmaya para ayırmak bir hayli zor oluyor. Şükür abim yardımcı oluyor da keyif alabiliyorum buradan. Önerimi bir düşün. Master'da hem tam zamanlı çalışır maaşını alırsın, hem de paşalar gibi okursun. :)

Ben ilk sene gidip dil eğitimi almak istiyordum ikinci sene üniversiteye başlamak istiyordum

Ben ilk sene gidip dil eğitimi almak istiyordum ikinci sene üniversiteye başlamak istiyordum
Dediğim gibi aşırı tutumlu olman, finansal durumunu mükemmel şekilde planlaman lazım. Bu da 22 yaşındaki benim gibi bir genç için mümkün olmuyor :D Gençken kontrol edemiyoruz ne yazık ki. Çok derin düşünüp karar vermen lazım. Ben kolay olmadığını yaşamış biri olarak söylüyorum. Üniversite hazırlık yılımda da bir program ile Budapeşte'de yaşadım 1 yıl. Orada ailenin yanında kalıyordum, yemek giderim yoktu, ama yine de para yetiştirmek zor oluyordu. Kaldı ki Macaristan da Avrupa'nın ucuz ülkeleri arasında... Bahsettiğin 2 ülke de dünyanın en pahalı ülkelerinden...

Son düzenleme:
Dilini bilmediğin bir ülkede yaşaman ve çalışman çok zor, çalışma vizesi alman gerekiyor çalışabilmen için o vizeyi almakta o kadar da kolay değil. Ayrıca çalışsan dahi geçinmen zor Avrupa ve Amerika pahalı maalesef. Bi' ihtimal Hostel'da kalıp okuyabilirsin orada eğitimini bitirebilirsin ama dediğim gibi zor.

Son düzenleme:
Dilini bilmediğin bir ülkede yaşaman ve çalışman çok zor, çalışma vizesi alman gerekiyor çalışabilmen için o vizeyi almakta o kadar da kolay değil. Ayrıca çalışsan dahi geçinmen zor Avrupa ve Amerika pahalı maalesef. Bi' ihtimal Hostel'da kalıp okuyabilirsin orada eğitimini bitirebilirsin ama dediğim gibi zor.
Dil öğrenmeye gidicem zaten, çalışma vizesi demişsiniz öğrenci vizesi hem oturma hemde haftada 20 saat çalışma izni veriyor. Bide Avustralya avrupada değil, Avusturya ile karıştırmış olmalısın

Öncelikle yurt dışında eğitim almak için;
1- Temel düzeyde İngilizce,
2- Dünya ortalamasında bir gelire ihtiyacınız var.
Eğer ki ücretsiz okumak istiyorsanız. Onlarda okulun sağladığı burslar vardır. Oxford'da dahi bedava okuyabilirsiniz. Ben Cambridge için katılım tezi sunmuştum. Mülakat vs. var tabi ama 2. yıl bursun hak etme durumu vardı. O zamanlar 7.000 Pount gibi bir rakamdı. 28 ve 36 derslik arası süresi mevcuttu. Ders sayısına göre fiyat artıyor.

İngiltere, ABD, Kanada, Almanya, İskoçya, en iyi eğitimi alacağınız ülkeler. Uygun olanlar; Macaristan, Slovenya, Bulgaristan gibi ülkeler. Bazı ülkelerin okulları öğrenciye çalışma izni vermiyor. (Avustura) İngiltere bakıcılık, aile yanında kalma, garsonluk teklif edebiliyor. Almanya zaten Türkiye gibi aç kalmanız yada konaklama sorunu yaşamanız mümkün değil. ABD'de gözün kapalı gideceğin yer değil. Kim kime dum duma. Gitmeden önce konaklama vs. hepsini ayarlamalısın.

Tabi bu ülkelere gitmek bazen çocuk oyuncağı da olabiliyor. Çünkü bu ülkelerin üniversiteleri ÖSYM sınavlarını dikkate almıyorlar. SAT, E-Level, TOEFL gibi sınavlardan birini geçtiğiniz takdirde gitmeye hak kazanıyorsunuz. ABD için Green Card çıkarsa önceden gidip okul başvurunuzu da yapabilirsiniz. Okul işlemleri gerçekleştirecektir.

Okumak değil de sadece dil geliştirmek istiyorsanız eğer: Temel düzeyde dil öğrenip, öğrenci vizesi ile dil eğitimi için bu ülkelerde 3 aya kadar rahatlıkla çalışıp, dilinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca öyle bedavaya gitme gibi durum söz konusu değil. Yol, vize, pasaport hariç cebinizde 5000 € olmalı en azından. Ha çalışırsanız o parayı dönüşte tekrar ailenize verirsiniz artık o da size kalmış.

Zaten çalıştığınız için bedavaya gelecektir.

Geri
Yukarı