Üniversite ve genel tavsiye

muusti17

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller öncelikle,

Merhaba, biraz içimi döküp hayatımdan da bahsedeceğim. O sebeple biraz uzun olabilir. İçimde büyük bir daraltı ve bıkkınlık var. Yorum yazmadan önce psikolojik olarak çöktüğümün farkında olun ve bir kardeşiniz gibi yaklaşın sizlerden ricam.

21 yaşındayım ve tek ilgi duyduğum şey müzik, ülkemizdeki değerini az çok görüyoruz. İş imkanları yok denecek derecede kötü maalesef. Açıkçası ömrüm boyunca bir koşuşturmaca içerisinde olacağım şu anki gibi fakat her sezon kapı kapı iş aramak istemiyorum, insanları eğlendirmek için saçma sapan ortamlarda bulunmak da istemiyorum çünkü benim müzik üzerine yapmak istediğim bambaşka fakat gerçekleşmeyeceğinden detay verip konuyu dağıtma gereği duymuyorum. Yaklaşık 12 senedir klasik gitar çalıyorum. Cafeler, barlar, televizyon programları, sokak müziği, kültür sanat merkezleri gibi birçok yerde çaldım yeri geldi özel ders verdim. Fakat elde tutulur bir gelecek ve gelir kapısı göremiyorum. Çok hevesli bir şekilde yaptığım müzik benim istediğim hayat standartını ve özgürlüğünü bana sunamıyor, bu sebeple çok mutsuzum bu durumdan. İstediğim yaşantı da çok lüks bir şey değil, kendime ait 2+1 bir ev, orta sınıf bir araba, müzik üzerine evimin bir odasının stüdyoya çevrilmesi, 8+ saat çalışmamak, kendimi insan gibi hissetmek istiyorum. Ağır işlerde çalıştım 18 olana kadar, yıprandım artık ve sinirlerim kaldıramaz oldu, tahammülüm düştü.

3-4 sene öncesinde liseden mezun oldum, ara ara 2 defa YKS sınavına girdim fakat sınavlara hazırlanmadığımdan dolayı çok düşük puanlar aldım ve de herhangi bir üniversiteye yazılmadım. Bu süreç içerisinde kurumsal bir mağazada işe girdim, yaklaşık 2.5 senedir tam zamanlı çalışıyorum. Sevmediğim bir işi yapmak bana eziyet gibi geliyor. Haftada 5 gün 45 saat çaşıyorum, molalarla beraber 50 saat ediyor.

Lise dönemlerimde babam kanserdi, yaklaşık 2 sene yatalak kaldı. O zamanlardan kalan yüklü bir borcum vardı. 2025 Nisan'da bitiyor ödemelerim. Askerliğim ise ocak 2025, bu sene hem açıktan bir bölme yazılıp okulu uzatmam gerek, hem de borcu kapatabilmek için çalışmam gerek. Yani çalıştığım bu iş yerine nisan 2025'e kadar bağlıyım.

TYT sınavına yazıldım fakat eve geldiğimde kendime hiçbir şekilde vakit kalmıyor, bu sebeple ders çalışamadım fakat kötü de olsa matematik ve Türkçe altyapım var. İlk YKS'ye girdiğimde 40/36 çekmiştim Türkçe'den, matematikten 7-8 diye hatırlıyorum TYT için. AYT yok maalesef.

Uzun bir süredir düşünüyorum ve tek çıkış yolum şöyle ki, bu sene herhangi bir 2 senelik açık öğretime yazılıp askerliğimi 2 sene erteleteceğim. Bunu yapmamın sebebi kendime bir şeyler katmak veya diploma sahibi olmak değil. Tamamen zaman kazanmak, belki aralarındaki en dandik ve en işe yaramaz bir bölüm dahi benim için tamam olabilir. Sınavdan sonra ilk işim 2 senelik bir bölme yazılınca askerliğimi 2027 yılına kadar uzatmak olacak. Buraya kadar her şey problemsiz. Kalan süreçte ise öncelikle borçlarımı kapatacağım ve kapatabilmemin tek yolu zaman. 2025 Nisan ayında kredim bitecek ve ödeme tutarım yaklaşık 16 bin her ay. Ara ara ek işlere de gidiyorum buldukça. Kredi borcum kapandıktan sonra önümdeki kalan süre yaklaşık olarak 1.5 yıl olacak. Bu süreç içerisinde bedelli askerlik ücretimi biriktirip yatıracağım ve bir süre para biriktirdikten sonra tam zamanlı olarak çalıştığım şirkette pozisyonumu değiştireceğim ve yarı zamanlı çalışan olacağım. Yani sizin anlayacağınız 2026 yılındaki üniversite sınavına gireceğim ve 4 senelik bir bölüm seçeceğim.

Hiçbir mesleğe ilgim ve merakım yok, hiçbiri de beni heyecanlandırmıyor. Şu noktadan sonra da zaten bir heves bir merak aramıyorum fakat vereceğim emeğin karşılığını almak istiyorum. B1 derecesinde İngilizcem mevcut, liseyi yabancı dil bölmünden bitirdim son 2 sene.

Sizlerden ricam bana yol yordam göstermeniz. Evimde güzel bir intertim ve laptopum var. Ders çalışmaya müsait sessiz sakin bir evim var, apartmanda çoluk çocuk yok. Evde ailemle kalıyorum ama her biri çalıştığından neredeyse tek yaşıyor gibiyim. Oyun oynama alışkanlığım yok, daha çok kitap okuyorum boş zamanlarımda. Son zamanlarda felsefe okumaya başladım (soife'nin dünyası ve sokratesin savunması), bunlar benim psikolojimi daha da etkiledi ve hayattan tat alamamaya başladım. (kitaplardan kaynaklı değil, genel olarak sıkıldım her şeyden). Çocukluğumdan beri maddi durumumuz kötüydü bu sebeple hiçbir istediğim şeye ulaşamadım fakat işe girdiğim vakit neye hevesim varsa her birine anında sahip oldum ve sanırım her şeyi hızlı tükettiğimden doydum ve bıtkım.

Nasıl bir yol izlemeliyim, okul okumalı mıyım? Ticarete ilgim yok ve pek uğraşasım da yok açıkçası. Sonuna kadar okuduysanız teşekkür ederim, psikolojik olarak bitik durumdayım bu sebeple yorum yazarken bilinçli olarak yazın çünkü etkiliyor.

Asgari üstü alabiliyorsan çalıştığın yerde devam et, onun haricinde kuryelik de şu an için mantıklı bir seçenek.

Yirmili yaşlar en verimli olabileceğimiz yaşlar, çok zor durumda kalsak bile elimizden geldiğince çok çalışıp birikim yapmamız gereken zamanlar. Hele de bu devirde üniversite falan okuyup 4 sene heba etmenin hiç anlamı yok, bir an önce çalışmaya başla abim.

Açıkçası madem müziğe yeteneğin var, iyi kötü bir şekilde bu yoldan ilerlemeye çalışmanı öneririm. En azından artık klasik gitar üzerine eğitim verebilirsin öyle değil mi? Bunun için bir sertifika ya da herhangi bir belge almaya çalışsan senin için daha iyi olur, kendini asgari ücret karşılığında insanı sömüren çakallara teslim etme. İleride paran olduğu zaman bir albüm çıkarmayı da deneyebilirsin, sevdiğin alandan ilerlemiş olursun en azından.

Asgari üstü alabiliyorsan çalıştığın yerde devam et, onun haricinde kuryelik de şu an için mantıklı bir seçenek.

Yirmili yaşlar en verimli olabileceğimiz yaşlar, çok zor durumda kalsak bile elimizden geldiğince çok çalışıp birikim yapmamız gereken zamanlar. Hele de bu devirde üniversite falan okuyup 4 sene heba etmenin hiç anlamı yok, bir an önce çalışmaya başla abim.
İki buçuk yıldır buraya çalışıyorum ve de aldığım para 24e yakın geliyor. Fakat bu parayı kazanırken yaptığım işten mutlu değilim ve de aşırı yoruyor beni mağaza ortamı. Elimde bir meslek yok, çalışma ortamı çok hızlı ve aralıksız. Mağazacılık insanı yıpratıyor. İşten çıktığım saatler çok geç. Çok sevdiğim bir kız arkadaşım var ve evlenmek istiyorum fakat o eve 17 gibi girerken ben 22-23 bazen 23.30 gibi saatlerde gireceğim burada devam edersem. Bu sebepten bir an önce kurtulmam lazım buradan. Bana bir yol yordam gösterin lütfen. Aşırı daraldım.

Açıkçası madem müziğe yeteneğin var, iyi kötü bir şekilde bu yoldan ilerlemeye çalışmanı öneririm. En azından artık klasik gitar üzerine eğitim verebilirsin öyle değil mi? Bunun için bir sertifika ya da herhangi bir belge almaya çalışsan senin için daha iyi olur, kendini asgari ücret karşılığında insanı sömüren çakallara teslim etme. İleride paran olduğu zaman bir albüm çıkarmayı da deneyebilirsin, sevdiğin alandan ilerlemiş olursun en azından.
Müzik üzerinden devam etmek istemiyorum. Yaşadığımız ülkede müziğin değeri kalmadı maalesef. Açıkçası müziğin değerinin olup olmaması da değil takıldığım. Müzikten kazandığım para ile istediğim bir gelecek inşaa edemem.

Müzik üzerinden devam etmek istemiyorum. Yaşadığımız ülkede müziğin değeri kalmadı maalesef. Açıkçası müziğin değerinin olup olmaması da değil takıldığım. Müzikten kazandığım para ile istediğim bir gelecek inşa edemem.
Açıkçası ne yapmak istediğini çok net anlayamadım, freelance bir iş mi bulmak istiyorsun? Çünkü ticarete atılmak istemediğini yazmışsın, müzikten ilerlemek istemiyorsun ve şu anki hayatından da memnun değilsin, geriye tek seçenek freelance çalışmak kalıyor tabii eğer Türkiye'de yaşamayı düşünüyorsan.

Dostum yaşantılarımız çok benzer bende 21 yaşımdayım. Ufak bir hayatımdan bahsedeyim sana. 2021'de mezun oldum derslere ilgi alakam sıfırdı. Senin müziğe olduğu gibi bende futbola bayağı ilgiliyim. Lisede derse girmez futbol oynardım. Hatta lise3'te sınıfta kalıyordumki araya pandemi girdi herkesi öyle geçirdiler. Devamsızlık ve ders durumundan falan %100 kalıyordum. Neyse öyle böyle lise bitti. Pandemiyle eve kapattım kendimi. Bayağı psikolojim bozuktu. Sonra pandemi bitince böyle olmaz dedim 2022'de bir lokantada işe girdim yapamadım çıktım. Giyimcide çalıştım yapamadım kalıcı işler değil yani. Abim tıp okuyor ulan dedim ona bak bir de bana bak. Gittim askerliğimi erteledim. Geçen sene başladım 1 senedir ders çalışıyorum sıfırdan matematikte fende kendimi bayağı geliştirdim. İşte 20 gün sonra gireceğim sınava olursa olur olmazsa 1 sene daha adamakıllı çalışıp kendimi kurtaracağım. Bizi kendimizden başka ailemiz bile kurtaramaz. Futbol müzik gibi aktivitelerede yine mesleği elimize alınca devam ederiz. Sana tavsiyem otur çalış. Ülkenin hali ortada. Ne olacağımız belli değil bir kere. Sıfırdan ben bu seviyeye geldiysem sende gelirsin. Hedefim tıp benim. Eğer kazanabilirsem hayatım kurtulacak onu da biliyorum. Sende dediğim gibi otur hedefini belirle ileride kendini görmek istediğin yeri düşün ve otur ders çalış. Geç falan değil yaşımız daha çok küçük. 2 sene çalışalım 60 sene rahat yaşamak için. Şu an özel sektörün kölelikten farkı yok. Asgari ücrete hayatını satın alıyorlar elinden ben buna engel olacağım inşallah sende başarırsın. Kendin için çalış dostum.

Açıkçası ne yapmak istediğini çok net anlayamadım, freelance bir iş mi bulmak istiyorsun? Çünkü ticarete atılmak istemediğini yazmışsın, müzikten ilerlemek istemiyorsun ve şu anki hayatından da memnun değilsin, geriye tek seçenek freelance çalışmak kalıyor tabii eğer Türkiye'de yaşamayı düşünüyorsan.
Nerden başlasam, neye vakit ayırsam bilmiyorum. Okul okumak dışında aklıma hiçbir şey gelmiyor. Hiçbir zanaatım yok elimde, bu yaştan sonra sanayiye girip çırak da olamam. Müzik için bir meslek istemiyorum. Bir çok bölüme baktım fakat ilgimi çekmedi. Ama artık yaş ilerliyor ve şu an çalıştığım yer bir gelecek sunmuyor. Maddi/manevi/psikolojik hiçbir şeyde. Ne yapacağım bilmiyorum. Son zamanlarda aşırı karamsar oldum. Borcum bitse, askerlik bitse yine çıkmazdayım. Kazandığım paranın bir değeri yok, 2 liralık araba ülkemizde 6-8 lira. 1 liralık ev 5 lira. Her şey çok pahalı. Bir bölüm okuyup yurt dışı çıksam iyi olur gibi geliyor ama okul konusunda tıkanıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ömrümü 1 ev 1 araba için 40 sene taksit ödeyerek geçirmek istemiyorum.

Şu an sana kısa vadede daha iyi olanaklara sahip bir işe girme yolu öneremem. Sınavda derece yapıp girdiğin bölümlerde belki olabilir ama bunun için de birkaç yıl sınav hazırlığına ihtiyacın var. Memur olma ihtimalini de Mehmet Şimşek yakın zamanda kapattı sağ olsun, atanmayı da unut. Geri kalan bölümlerde de okuduktan sonra şu anki duruma tekrar düşüyorsun, o yüzden diyorum boşuna üniversiteyle zaman kaybetme diye.

Elin yatkınsa bir elektrikçinin yanında işe gir, bir yandan da elektrik eğitimi al. Başlarda sürünürsün ama ileride kendi işini yapma şansın olur. Bugün bir elektrikçi iki katlı evin tesisatını yapmak için bir haftada 100k civarı para isteyebiliyor. Gelecek maalesef böyle mesleklerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı