Üniversite yatay geçiş mantığı nasıldır?

Yatay geçiş için öncelikle şartları araştırmak gerekir. Geçmeyi düşündüğünüz üniversitenin ve bölümün şartlarını iyice araştırmanız gerekir, istediği özel bir şart vs. olabilir.

Bununla birlikte, diğer kişilerin de belirttiği gibi pek kolay değildir. Benim tavsiyem, ilk başta yazdığınız bölümün de okuyabileceğiniz bir bölüm olmasıdır. Ben bu bölümü 4 sene okuyamam dediğimiz bir bölüme, yatay geçiş yaparım düşüncesiyle de olsa gitmeyin. Dünyanın bin bir türlü hali var, ne olur ne olmaz.

Zorluğu kişiye göre değişir. Heves kırmaya gerek yok bence. 2022 için tekrar hazırlanmaktansa bir yere yerleşmeyi tercih ederim. Zaten 2022'de kimse bir şey yapamayacak.
Heves kırmaya gerek yok deyip 2022'de kimse bir şey yapamayacak diyorsunuz.

Yatay geçişi herkes bildiğini sanıyor, ben şu ana kadar bilen 2 kişi tanıdım.
Üniversiteler MEB'e bağlı değil, kendi özerklikleri var. Kafalarına göre iş yapabiliyorlar. Yatay geçişte de bu mevcut. Her okul farklı yapıyor.
Benim şu ana kadar gördüğüm 2 farklı sistem var. Birisi %70 (sayı değişebilir) sınav puanı, %30 AGNO (ağırlıklı genel not ortalaması) şeklinde hesaplayıp en üstte kim varsa alıyor. Diğeri ise bu değerleri çarpıp en üsttekileri alıyor.
Değerler tavanlarına bölünerek hesaplanıyor. Yani 3,0 ortalaman varsa 3,0/4,0 = 0,75 denilip hanene 0,75 yazılıyor. Sınavdan da 400 aldıysan ve o bölümün senin sınava girdiğin yılki taban puanı 500 ise 400/500 = 0,8 deniliyor.

Sınav puanının katkısı inkar edilemez durumda. Bu yüzden pek heveslenmeni tavsiye etmem.

Kaldı ki bunların yanında kontenjan başta olmak üzere çeşitli saçma sorunlar ortaya çıkarabiliyorlar.

Yanlış bilgi

Yatay geçişi herkes bildiğini sanıyor, ben şu ana kadar bilen 2 kişi tanıdım.
Üniversiteler MEB'e bağlı değil, kendi özerklikleri var. Kafalarına göre iş yapabiliyorlar. Yatay geçişte de bu mevcut. Her okul farklı yapıyor.
Benim şu ana kadar gördüğüm 2 farklı sistem var. Birisi %70 (sayı değişebilir) sınav puanı, %30 agno (ağırlıklı genel not ortalaması) şeklinde hesaplayıp en üstte kim varsa alıyor. Diğeri ise bu değerleri çarpıp en üsttekileri alıyor.
Değerler tavanlarına bölünerek hesaplanıyor. Yani 3,0 ortalaman varsa 3,0/4,0 = 0,75 denilip hanene 0,75 yazılıyor. Sınavdan da 400 aldıysan ve o bölümün senin sınava girdiğin yılki taban puanı 500 ise 400/500 = 0,8 deniliyor.

Sınav puanının katkısı inkar edilemez durumda. Bu yüzden pek heveslenmeni tavsiye etmem.

Kaldı ki bunların yanında kontenjan başta olmak üzere çeşitli saçma sorunlar ortaya çıkarabiliyorlar.

Kurumlararası yatay geçişte genelde üniversiteler sınav yapmaz. Kaldı ki üniversiteye girerken ki puana hiç ama hiç bakılmaz. Sizin dediğiniz geçiş çok farklı bir geçiş. Burada konuyu açan kişi kurumlararası yatay geçiş hakkında soru sormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yatay geçiş için öncelikle şartları araştırmak gerekir. Geçmeyi düşündüğünüz üniversitenin ve bölümün şartlarını iyice araştırmanız gerekir, istediği özel bir şart vs. olabilir.

Bununla birlikte, diğer kişilerin de belirttiği gibi pek kolay değildir. Benim tavsiyem, ilk başta yazdığınız bölümün de okuyabileceğiniz bir bölüm olmasıdır. Ben bu bölümü 4 sene okuyamam dediğimiz bir bölüme, yatay geçiş yaparım düşüncesiyle de olsa gitmeyin. Dünyanın bin bir türlü hali var, ne olur ne olmaz.

Zaten daha yeni araştırmaya başladım yatay geçiş olayını. Bölümümün olduğu her üniversiteye bakıyorum, uygun ders programlarına da göz attım.

2021'de yapamayan 2022'de yapabilecek mi sizce? Neyse konu sapmasın.

Benim şu ana kadar gördüğüm 2 farklı sistem var. Birisi %70 (sayı değişebilir) sınav puanı, %30 AGNO (ağırlıklı genel not ortalaması) şeklinde hesaplayıp en üstte kim varsa alıyor. Diğeri ise bu değerleri çarpıp en üsttekileri alıyor.

Benim bildiğim bu üniversite ders ortalamasına göre bakılıyordu. YKS puanının işin içinde olduğunu bilmiyordum.

Peki başka bir öneriniz olur muydu? Sınava tekrar hazırlanmak istemiyorum. Yatay geçiş makul gelmişti. Yine de üniversitede şansımı kullanamaz mıyım?

Benim bildiğim bu üniversite ders ortalamasına göre bakılıyordu. YKS puanının işin içinde olduğunu bilmiyordum.
İkisine de bakılıyor. Sadece ortalamaya bakılsa kötü bir okulda ortalama bir öğrenci harikalar yaratıp ülkedeki istediği okula yatay geçiş yapar. Mantıklı mı bu sizce?
Peki başka bir öneriniz olur muydu? Sınava tekrar hazırlanmak istemiyorum. Yatay geçiş makul gelmişti. Yine de üniversitede şansımı kullanamaz mıyım?
İstediğin başarılı elde edememişsin. Bu yüzden de istediğin okul ve bölüme giremeyeceksin.
Benim gördüğüm 2 yol var. Sınava tekrar girmek veya daha kötü bir okulda o bölüme gitmek. İyi bir okulda başka bir bölüme de gidebilirsiniz ama ben akıl kârı olduğunu sanmıyorum.
Yatay geçişi yerleştiğiniz herhangi bir yerde deneyebilirsiniz. O her zaman cepte. Ama yatay geçiş yapacağınız bölüm okumakta olduğunuz bölümden alakasızsa ders saymama veya 1. sınıftan başlama gibi şeyler olabilir. Hatta direkt kabul bile etmeyebilirler.

Zamanında bir okulun yatay geçiş zımbırtılarını incelerken kendi sınava girdiği yılda (1980'ler falan) harikalar yaratmış birisi (ODTÜ EE'ye girmiş) yanlış hatırlamıyorsam Bursa Uludaş Üniversitesinde bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş başvurusu yaptığında bölüm yüzünden reddedilmişti. O okulun gördüğü en iyi mühendislik öğrencisi olabilecek kişiyi reddetmiş adamlar. Herhangi birini reddetmek için gereken tek şey canlarının istemesi.

Yatay geçişin gerçekleşmeyeceği bir sürü senaryo var. Çetrefilli iş. Cepte dursun, dene. Ama umutlanma.

İkisine de bakılıyor. Sadece ortalamaya bakılsa kötü bir okulda ortalama bir öğrenci harikalar yaratıp ülkedeki istediği okula yatay geçiş yapar. Mantıklı mı bu sizce?

Değil tabii ki. Ben kuzenimin anlattığı gibi düşünmüştüm.

İstediğin başarılı elde edememişsin. Bu yüzden de istediğin okul ve bölüme giremeyeceksin.
Benim gördüğüm 2 yol var. Sınava tekrar girmek veya daha kötü bir okulda o bölüme gitmek. İyi bir okulda başka bir bölüme de gidebilirsiniz ama ben akıl kârı olduğunu sanmıyorum.

Aklımda matematikten formasyon alıp öğretmenlik yapmak var. Akdeniz üniversitesi kendi sitesinde fen edebiyat fakültelerinde bu imkanı sağladığını söylüyordu. Ama üstteki hocamız fen edebiyat fakültelerinde artık formasyon olmadığını söyleyince kafam karıştı.

Mezuna kalıp 1 sene çalışsam da düzenimi kuramam diye düşünüyorum. Hem 2022 daha zor olur bana göre. Mezuna daha çok kişi kalacak. Şimdiden yerleşmek daha akıl karı gibi geliyor bana.

Yatay geçişi yerleştiğiniz herhangi bir yerde deneyebilirsiniz. O her zaman cepte. Ama yatay geçiş yapacağınız bölüm okumakta olduğunuz bölümden alakasızsa ders saymama veya 1. sınıftan başlama gibi şeyler olabilir. Hatta direkt kabul bile etmeyebilirler.

Peki yerleşip tekrar hazırlansam nasıl olur? En azından bir fen edebiyat bölümüne yerleşip, aynı esnada YKS'ye de çalışmış olurum. Sizce nasıl olur, daha çok fene ağırlık vermem gerekiyor. Matematiği belli bir yere getirdim.

Peki yerleşip tekrar hazırlansam nasıl olur? En azından bir fen edebiyat bölümüne yerleşip, aynı esnada YKS'ye de çalışmış olurum. Sizce nasıl olur, daha çok fene ağırlık vermem gerekiyor. Matematiği belli bir yere getirdim.
Olabilir, sana bağlı. Tercih yapıp yerleştiğin an OBP kırılacak. Bunu unutma.

Olabilir, sana bağlı. Tercih yapıp yerleştiğin an OBP kırılacak. Bunu unutma.

Ben de ondan korkuyorum ya. Bence en iyisi sonuçların açıklanmasını beklemek. Ona göre mezunluğu ya da tercih seçimlerini kararlaştırırım.

Peki hocam, konudan bağımsız ama bir şey sormak istiyorum. Matematik bölümünü okumayı önerir misiniz? Bir de formasyonu var mıdır? Yoksa illa eğitim fakültesi mi okumalıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı