Üniversite yatay geçiş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Vipjavx

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Bir üniversitede şu an elektrik bölümü (2 yıllık) 1. sınıf öğrencisiyim. Gerek hem bulunduğum şehrin insanlarından, hem de bulunduğum okulun imkanlarından memnun değilim. Yatay geçişi kafama koydum ve bu konuda sizden yardım istiyorum. Yatay geçiş 2 türlü oluyor:
1. AGNO/GANO yani ortalama ile;
2.ek madde 1 (bu seneki yerleştirme puanınız ile) olmak üzere 2 türlü yatay geçiş hakkımız bulunuyor. TYT puanım 270 :( olduğundan zaten bu puanla 2. yöntemle yani ek madde 1 ile aynı kalitede üniversitelere gidebilirim. Sorum şu ki genel not ortalamamı yüksek tutarsam puanımdan daha yüksek olan bir üniversiteyle 1. yöntemde geçiş yapabilir miyim? Bunun şartları nelerdir? Veyahut hangi zamanda yapılır? Önerileriniz nelerdir? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Derslerin ne kadarı sayılacak ona dikkat et. 0 dan kabul ederlerse okulun uzar gereksiz yere. Diger kısmı okula kalmış ben istanbul dışında okuyordum. Aydın ve beykent üniversitelerine yatay geçiş başburusu yapmıştım ocak yada şubat ayında yarı tatilde. Aydın kabul etmişti. Beykent red vermişti.

Derslerin yüzde 80 uyumluluk oranı vs. Bir şeyler diyorlar internette ama başka üniversitede elektrik bölümü okuyan bir arkadaşımla derslerimiz neredeyse aynı. 2 yıllık elektrik bölümü 1. Sinif arkadaşlar varsa dersleri yazayım varsa sizde o dersler yazarsanız sevinirim:

-Temel Elektronik
-Doğru Akım Devreleri
-Ölçme Teknikleri
-Bilgi Ve İletişim Teknolojisi

Ve İngilizce,matematik,İnkılap tarihi gibi seçmeli dersler var.

Ben de ufak araştırmıştım ortalamanızın 4 üzerinden 3 ve üzeri olması gerekmekte. Bir de YKS puanınızın %40'ına bakılacakmış. Üniversiteye göre değişebilirmiş.

Ya MYP ile aklınıza yatabilecek farklı bölümlere geçebilirsiniz veya aynı kalibre sayılabilecek bölümlere geçiş yapacAksınız.

Ön lisans için bahar döneminde yapılabiliyor diye biliyorum yani bu dönem sonunda.

Ben de ufak araştırmıştım ortalamanızın 4 üzerinden 3 ve üzeri olması gerekmekte. Bir de YKS puanınızın %40'ına bakılacakmış. Üniversiteye göre değişebilirmiş.

Ya MYP ile aklınıza yatabilecek farklı bölümlere geçebilirsiniz veya aynı kalibre sayılabilecek bölümlere geçiş yapacAksınız.

Ön lisans için bahar döneminde yapılabiliyor diye biliyorum yani bu dönem sonunda.
İşte ben şu anda myp ile puanım düşük olduğundan o yöntemi kullanmak yerine zaten derslerin başı konular az çok çalışıp 3 üzerinde tutarsam 270 puandan fazla üniversiteleri yazabilir miyim onu merak ediyorum

İşte ben şu anda MYP ile puanım düşük olduğundan o yöntemi kullanmak yerine zaten derslerin başı konular az çok çalışıp 3 üzerinde tutarsam 270 puandan fazla üniversiteleri yazabilir miyim onu merak ediyorum.

Başvurursun üniversite kabul ederse eder.

Kesin eder etmez diyemeyiz.

Geri
Yukarı