Çözüldü Üniversitede derslerden 3 hafta devamsızlıktan kalınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bursali

Hectopat
Yer
Bursa
Bütün derslerde devamsızlığım 3 hafta oldu. Bazı derslerin %70, bazılarının %80 devam zorunluluğu var ama nasıl çalışıyor tam bilmiyorum. Devamsızlıktan kalır mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bir dönem 14 haftadır. %20'si 2.8'dir yani 3 defa devamsızlık yaptığında kalırsın %30'da ise 4 defa devamsızlık yaptığında kalırsın ama çoğu bölümde tek faktör yaptığın devamsızlık değildir. Hocalarla görüşerek mazeret bildirerek devamsızlıklarınızı dikkate almamasını sağlayabilirsiniz.
Yani %30 devamsızlık hakkı olanların 3 hafta, %20 olanların 2 hafta devamsızlık hakkı var öyle mi? Bana birisi %80 devam zorunluluğu olan derslerde 3 hafta gitmeme hakkın var demişti ve internette arattığımda da 14 hafta için bu şekilde gösteriyordu. O yüzden kafam karıştı.
Bir dönem 14 haftadır. %20'si 2.8'dir yani 4 defa devamsızlık yaptığında kalırsın %30'da ise 5 defa devamsızlık yaptığında kalırsın ama çoğu bölümde tek faktör yaptığın devamsızlık değildir. Hocalarla görüşerek mazeret bildirerek devamsızlıklarınızı dikkate almamasını sağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bir dönem 14 haftadır. %20'si 2.8'dir yani 3 defa devamsızlık yaptığında kalırsın %30'da ise 4 defa devamsızlık yaptığında kalırsın ama çoğu bölümde tek faktör yaptığın devamsızlık değildir. Hocalarla görüşerek mazeret bildirerek devamsızlıklarınızı dikkate almamasını sağlayabilirsiniz.
Yani %30 devamsızlık hakkı olanların 3 hafta, %20 olanların 2 hafta devamsızlık hakkı var öyle mi? Bana birisi %80 devam zorunluluğu olan derslerde 3 hafta gitmeme hakkın var demişti ve internette arattığımda da 14 hafta için bu şekilde gösteriyordu. O yüzden kafam karıştı.

Çözüm
Evet yanlış söylemişim kusura bakmayın sizin dediğiniz gibi.

Üniversitede haftaya göre devamsızlık olmaz. Mesela bizim 8 kredilik proje dersimiz vardı 3 kez üst üste o derse gelmezsen kalırdın. Muhtemelen kalmış veya kalmak üzeresin devamsızlık yapmamaya bak.

Dersin kredisi ders saatine göre mi belirleniyor?

Ben mimarlık mezunuyum en önemli ders proje dersiydi. O dersten kalınca bir sonraki dönem almak zorunda kalıyor ve üsteki diğer projeyi alamıyordun. Bu biraz da bölümlerle alakalı bir durum kredi olayı için okulun sitesinden giriş yaparsan yazar.

Geri
Yukarı