Üniversitede devamsızlıktan kalma

Kalmamışsındır. Her hoca düzenli yoklama almaz üniversitede. Kimi alır ama sisteme bile girmez. Kaldım zaten diye gitmemezlik yapma. Sisteme yazılana kadar git.
Evet aslında işin ilginç tarafı sistemde bir tane bile devamsızlığım yok. (Ya da çok sonradan mı yazıyorlar bilmiyorum.) Onu çözemedim. O yüzden gideceğim sanırım.

İkinci öğretim olduğum için sabah vakitlerine alttan alabiliyorum diye biliyorum. Ona güveniyorum aslında. Kaldı ki her dönem 1 ders. Hayır muhtemelen bu dönem 5-6 dersten kaldım.

Bu dönem derslerinden kaldıysan muhtemelen okulun bir dönem uzayacak. Ne okuduğunu bilmiyorum ama okulu bitirmek aldığın dersleri vermek kadar basit değil. Belirli bir AKTS tamamlaman gerekiyor ve yine belli sayıda bölüm seçmeli ve sosyal seçmeli tamamlayıp ortalamanı 2.0'ın üstünde olması lazım. Üniversiteye göre değişebilir ama bazı dersleri geçmeden devam niteliğinde ki dersleri vermeyebilirler. Danışmanından yada öğrenci işlerinden bilgi al.

%30 muhabbetini biliyorsun. Okuldan okula bu değer değişiyor olabilir. Hocanın kesin o kadar yoklama aldığını ve hocaya göre kesinlikle DZ aldığını biliyorsan o derse gitmenin aslında pek bir anlamı yok. Zaten DZ ile kalacağın için seneye de yoklamaya tabi tutulacaksın. Ben 2 kere öğreneyim diyorsan hocaya sor, gelebilirsin derse gir.

Bizim okulda DZ ile kalanlar finale kesinlikle alınmıyor. Vize için bir şey denilmiyor. Yönetmelikte bir maddeye bakmadım ama hocaların davranışı bu şekilde.

Bizim okulda yoklama alan hocalar kendi ellerinde bir kağıtta veya bilgisayar üzerinde tutup dönem sonunda, finalden önce giriyor yoklamayı. Şu kişiler DZ ile kalmıştır, finale gelmesin diyor.

Seneye veya sonraki senelerde o dersi alabilirsin. Çakışma ihtimali var, o sıkıntı. Bizim okulda ders çakışırsa ve yoklamaya tabi isen alamıyorsun.

1,8 olayında sayı veya şart okuldan okula değişebiliyor. Yıla göre bakılıyor. Yani elinde ortalamanı 1,8'in üzerine çıkarabileceğin bir dönem daha var.

Azami eğitim süresi diye bir şey var ama hemen atmıyorlar. Bitirmen için 20 dersten sınava soktukları da oluyor. 9. yılında olan tanıdıklarım var uğraşıyorlar hala.
Eskiden öyleydi. Çok bakmıyorlardı. Son birkaç yılda iyice bakacağız dediler. Hatta eskilere ya gelin derse girin, ya da atıyoruz dediler. Bir akrabam yıllar önce başladığı doktorasını bu olay yüzünden bitirdi.

Geri
Yukarı