Üniversitede devamsızlıktan kalma

Eskiden öyleydi. Çok bakmıyorlardı. Son birkaç yılda iyice bakacağız dediler. Hatta eskilere ya gelin derse girin, ya da atıyoruz dediler. Bir akrabam yıllar önce başladığı doktorasını bu olay yüzünden bitirdi.

Evet eskiye göre işler ciddileşti ama 9. yılında ki adamlara bile bitirtiyorlar zorla. İsim vermek istemiyorum X üniversitesinde tanıdıklarım var bitirsinler gitsinler diye 10 dersten sınava sokmuşlar cevaplara yardım edip mezun etmişler elemanları. Evet ilişiğinin kesilmesi diye bir şey var ancak o noktaya kimseyi getirmiyorlar. Atılan adamın çok istekli olması lazım.

Dersler kaydediliyor mu? Eğer kaydediliyorsa kayıtları izlediğinde derse girmiş sayılabilirsin. Bizde öyle en azından.
Okuldan okula değişen bir şey daha. Bizde geçen dönem canlı izleyenler geldi sayılıyordu. Ama dersler kaydediliyordu. Şimdi kayıt da yok.

Yoklamadan bırakan pek hoca yok. Hocaların yarısından daha azı yoklamadan bırakacak şekilde. Bazıları da yoklama alıyor ama sadece ona göre kanaat notu kullanıyor.

Evet eskiye göre işler ciddileşti ama 9. yılında ki adamlara bile bitirtiyorlar zorla. İsim vermek istemiyorum X üniversitesinde tanıdıklarım var bitirsinler gitsinler diye 10 dersten sınava sokmuşlar cevaplara yardım edip mezun etmişler elemanları. Evet ilişiğinin kesilmesi diye bir şey var ancak o noktaya kimseyi getirmiyorlar. Atılan adamın çok istekli olması lazım.
Bence kafası esen bir güzel atar okuldan. İnsaflılarmış. Lisede bile son yılında sorumluluk sınavından bırakan hocalar tanıyorum.

%30 muhabbetini biliyorsun. Okuldan okula bu değer değişiyor olabilir. Hocanın kesin o kadar yoklama aldığını ve hocaya göre kesinlikle DZ aldığını biliyorsan o derse gitmenin aslında pek bir anlamı yok. Zaten DZ ile kalacağın için seneye de yoklamaya tabi tutulacaksın. Ben 2 kere öğreneyim diyorsan hocaya sor, gelebilirsin derse gir.

Bizim okulda DZ ile kalanlar finale kesinlikle alınmıyor. Vize için bir şey denilmiyor. Yönetmelikte bir maddeye bakmadım ama hocaların davranışı bu şekilde.

Bizim okulda yoklama alan hocalar kendi ellerinde bir kağıtta veya bilgisayar üzerinde tutup dönem sonunda, finalden önce giriyor yoklamayı. Şu kişiler DZ ile kalmıştır, finale gelmesin diyor.

Seneye veya sonraki senelerde o dersi alabilirsin. Çakışma ihtimali var, o sıkıntı. Bizim okulda ders çakışırsa ve yoklamaya tabi isen alamıyorsun.

1,8 olayında sayı veya şart okuldan okula değişebiliyor. Yıla göre bakılıyor. Yani elinde ortalamanı 1,8'in üzerine çıkarabileceğin bir dönem daha var.

Eskiden öyleydi. Çok bakmıyorlardı. Son birkaç yılda iyice bakacağız dediler. Hatta eskilere ya gelin derse girin, ya da atıyoruz dediler. Bir akrabam yıllar önce başladığı doktorasını bu olay yüzünden bitirdi.
Peki emin değilim o yüzden soracağım, ikinci öğretim olduğum için seneye 2.sınıfın 1.döneminde dersleri örgün öğretim saatlerinde alabilir miyim? Yani 2.sınıfta akşamları 2.sınıf derslerini, sabahları da 1.sınıf derslerini alabilir miyim?

Okuldan okula değişen bir şey daha. Bizde geçen dönem canlı izleyenler geldi sayılıyordu. Ama dersler kaydediliyordu. Şimdi kayıt da yok.

Yoklamadan bırakan pek hoca yok. Hocaların yarısından daha azı yoklamadan bırakacak şekilde. Bazıları da yoklama alıyor ama sadece ona göre kanaat notu kullanıyor.
Bizde de kayıt almak yasak fakat muhteşem öğrenci işleri ders programına, aynı gün aynı zamana 4 ders koyduğu için mecburen alıyorlar. Yüz yüze 3 tane ders var, onlarda da sadece fizik hocası imzalı yoklama alıyor. Diğer hocalar ister gelin ister gelmeyin, size kalmış diyor. Bana çok garip geliyor açıkçası. Derse girmeden nasıl geçiyorlarsa.

Peki emin değilim o yüzden soracağım. İkinci öğretim olduğum için seneye 2. sınıfın 1.döneminde dersleri örgün öğretim saatlerinde alabilir miyim? Yani 2. sınıfta akşamları 2. sınıf derslerini, sabahları da 1. sınıf derslerini alabilir miyim?
Bizim yönetmeliğin okuduğum kısmında alakalı bir şey yazmıyor. Zaten bizim okulda 2. öğretim de yok. Okulunun yönetmeliğine bakmalısın.

Merhabalar, yeni prosedürleri bilmediğimden bu konuyu açıyorum. Bildiğim kadarıyla 4 kez bir derse girmeyince o dersten kalıyormuşuz. Ben de birçok dersime hemen hemen 4-5 kez girmedim. Merak ettiğim şey bu dersleri seneye alttan alıp fazlaca okula giderek üniversiteyi 4 yılda bitirebilir miyim? Ayrıca eğer o dersten kaldıysam sınavlarına girmeme gerek var mı yoksa sadece devamsızlık sebebiyle mi kaldın deniyor. Eğer sınavları boşa çıkıyorsa, ikinci dönem de 1.80 ortalamaya ulaşamayacağım için komple yılı mı baştan okuyacağım yoksa bu dersleri seneye alttan alıp devam edebilir miyim?
Genelde %70 devamlılık diye söylenir ama bazı hocalarla konuşarak bunu halledebilirsin. Ayrıca alttan almak istediğinde çakışma durumunda dersleri almama şansın olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı