Üniversitede Fizik Akademisyeni Olmak

Makaleler
9
Arkadaşlar bilimi seviyorum evrene merakım var sorguluyorum. Bu yüzden Fizik okumak istiyorum tabi fiziğim üst düzey falan değil ama merakım var. Bol araştırma yapan bir insanım fizik okursam yapabileceğim tek şey akademisyen olmak. Zaten bir şeyler araştırıp onu sınıfta arkadaşlarıma öğretmenlerime anlatmayı seviyorum ve insanlara doğruyu ve bilimi öğretmek hoşuma gidiyor. Bana akademisyenlik hakkında bilgisi olanlar bilgi verebilir mi nasıl bir süreç bekler ? ODTÜ Fizik düşünüyorum eğer sıralamam iyi olursa Bilkent Fizik düşünüyorum. ODTÜ olmazsa mezuna kalırım zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildigim kadariyla aramizda akademisyen yok. Ama akademisyen olmak icin sizi cok uzun bir yol bekledigini bastan söyleyebilirim.
Üniversiteye gir ve kazan, tezini yaz, doktorani bitir vs. Yasiniz itibari ile (eger gercekten 17 yasindaysaniz) bunlari düsünmek icin erken ama simdiden kendi zeminizi hazirlayabilirsiniz.

Sevgiler :)

Bildigim kadariyla aramizda akademisyen yok. Ama akademisyen olmak icin sizi cok uzun bir yol bekledigini bastan söyleyebilirim.
Üniversiteye gir ve kazan, tezini yaz, doktorani bitir vs. Yasiniz itibari ile (eger gercekten 17 yasindaysaniz) bunlari düsünmek icin erken ama simdiden kendi zeminizi hazirlayabilirsiniz.

Sevgiler :)

Bir zamanlar vardı öyle biri @Hilmi Hoca diye ama öldü mü, kaldı mı bilinmez.

Bir zamanlar vardı öyle biri @Hilmi Hoca diye ama öldü mü, kaldı mı bilinmez.

Evet simdi gördüm söyle iletileri olan bir insan :)
Bak su da varmis ahahahaha :)

Akademisyen olmak sorun degil, sen Technopat Mersinliler dernegi baskani olabiliyor musun? Onu söyle ahahhahahaa :)

Fizik alanına mühendislikten de yönelebilir miyim peki ? Yüksek lisans veya yandal gibi.
Ben de bu sene sınava hazırlanıyorum ve benim de hedefim akademisyen olmak. Sizin de yazdığınız gibi bir şeyler araştırıp birilerine anlatmayı çok seviyorum. İlk başta ben de sizin gibi fizik okumayı düşünüyordum ama ne yazık ki ülkemizde fizik okuyup akademisyen olamazsan ya lise öğretmenisin ya da işsizsin. Bugün bile Odtü fizik mezunlarının yarısından fazlası işsizdir ya da fizikle ilgili bir iş yapmıyordur. (Aralarında çok iyi yerlere gelenler var ama 100 kişiden 1 kişi anca). Benim önerim fiziğe ilginiz varsa elektrik elektronik mühendisliği gibi fiziğin yoğun olarak kullanıldığı bir bölümü okumanız. Bu sayede hem fizik okuyan biri gibi akademisyen olabilirsiniz hem de akademisyen olamazsanız bir b planınız olur ve mühendislik yaparsınız.

Geri
Yukarı