Üniversitede hazırlık okumak

Hazırlık kolay bir sene değil 2 sene üstte üste kalıp atılan insanları da biliyorum, aynı kuru 2 defa okuyup geçemiyeni de. Oturup bol bol çalışacaksınız merak etmeyin. Her kurda farklı bir kitap alıyorsunuz, sanırım ben her kur başı 200-300 TL arası bir kitap masrafı yapıyordum. Hazırlık diğer bölümler gibi değil ilk haftada ders işlenir.

İngilizceyi en iyi üniversite hazırlığında öğrenirsin. Bunun farkında olarak dikkatini vermen gerek. Sonradan alınan kurslar veya online dersler üniversite hazırlığın yerini tutmuyor. Çünkü sürekli olarak İngilizce ile içli dışlı oluyorsun. Daha sonra fakültede de aynı durum devam ediyor. İyi öğrenmediğin sürece sonradan fakültede karşına problem olarak çıkar(eğer dersler İngilizce ise). Derslerden bir şey anlayamazsın.

Bunları söyleme sebebim üniversiteye ilk adım atıldığı zaman arkadaş ve eğlence ortamlarına kapılmak. Dozunda eğlencenin zararı yoktur ama abartırsan derslerine çok büyük negatif etkisi olur. Hazırlık bu ortamlara kapılmanın en çok yaşandığı ve İngilizcenin en iyi öğrenilmesi gereken eğitim bölümü oluyor :) Daha sonradan fakültede olgunlaşmaya başlayacağın için duruluyorsun. O yüzden dikkat etmen gerekiyor.

Diğer ortam veya başka şeyler hakkında tavsiye vermeyeceğim. Yaşayarak tecrübe etmen gerek. Ben en önemli olan kısmına değinmek istedim. Dikkate alırsan yararına, almazsan büyük zararına olur :)

Hazırlık kolay bir sene değil 2 sene üstte üste kalıp atılan insanları da biliyorum, aynı kuru 2 defa okuyup geçemiyeni de. Oturup bol bol çalışacaksınız merak etmeyin. Her kurda farklı bir kitap alıyorsunuz, sanırım ben her kur başı 200-300 TL arası bir kitap masrafı yapıyordum. Hazırlık diğer bölümler gibi değil ilk haftada ders işlenir.
İsteğe bağlı bu arada belirtmeyi unuttum. Geçemezsem bir şey olmuyor.

Sen okuyor musun peki üniversite?

Kusura bakma da bu tipler şeyi anımsattı ; hazırlık senesi çalışmayan, sürekli ortam peşinde koşan ve sorulunca da boş iş diyen.
Öyle canım kardeşim çünkü :D Ben çok rahat İngilizce konuşabilen bir insanım. Hiçbir halt öğrenmeyeceksin yüksek ihtimal. İlk sene düzene alışmak için takılmalık yer. Tüm sene derse girmeyip başka alanlarda kendini bile geliştirebilirsin sonraki yıllarda bir sıkıntı yaratmadığından :D Ben mesela düzenli beslenme spor üzerine durmuştum baktım bir cacık değil. Bolca kitap okumuştum. Sınıftaki kişiler de hello hav ar yu tadında. Ondan 1000 defa seçim şansım olsa yine okumam :D

Yeni konular

Geri
Yukarı