Üniversitede Kuramsal Fizik Okuma

arasbesiktas1903

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Üniversitede kuramsal fizik okumak istiyorum. Türkiye'de en iyi eğitim alabileceğim, yüksek puanlı, bu bölümün olduğu üniversite hangisidir? Ayrıca üniversiteyi bitirdikten sonra hangi bölümlere geçilebilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
En iyi eğitimi İstanbul'da Boğaziçi, Ankara'da ise ODTÜ veya Bilkent üniversiteleri verir. Koç da iyidir. Bana kalırsa Odtü daha iyi çünkü yurtdışı imkanları daha iyi ve hocaların birçok alanda çalışmaları var. Gerçi Boğaziçi'nde de öyle. Demek istediğim üniversite sonrasında yüksek lisans, doktora eğitimde Boğaziçi veya Odtü'ye gitmen sana avantaj sağlar. Çünkü birçok hoca ayrı bölümlerde uzman bu da senin araştırma konun için daha fazla seçenek ortaya koyuyor. Üniversite bitirdikten sonra bölüm geçmeyi anlamadım. Zaten Boğaziçi'nde veya Odtü'de fizik bile okusan psikoloji, astronomi, matematik, kimya gibi derslerin seçmelilerini alabiliyorsun diyebiliyorum.

İş imkanları ise sıkıntılı. Çünkü - bölümün puanından da anlayacağın üzere- fizik okursan yapacağın iş bilim yapmak olur. Lise öğretmeni olmak başka seçenek - atamada baya bir sıkıntı olduğunu hatırlatayım- , özel şirketlerde Ar-ge hizmetlerinde çalışabilirsin veya üniversitede kalıp akademisyen olursun. En mantıklısı sonuncusu geliyor bana. Maaşları da bildiğim kadarıyla 4-5 lira kadar. Üniversite kısmına gelirsek bana kalırsa Odtü daha iyi. Neredeyse aralarında fark yok diyebilirim iki üniversite için. Ama birkaç bariz farkları da var. Hangi özellikleri arıyorsan onları belirtmelisin ama Odtü'deyken kendini daha fazla geliştirirsin her açıdan.

En iyi eğitimi İstanbul'da Boğaziçi, Ankara'da ise ODTÜ veya Bilkent üniversiteleri verir. Koç da iyidir. Bana kalırsa Odtü daha iyi çünkü yurtdışı imkanları daha iyi ve hocaların birçok alanda çalışmaları var. Gerçi Boğaziçi'nde de öyle. Demek istediğim üniversite sonrasında yüksek lisans, doktora eğitimde Boğaziçi veya Odtü'ye gitmen sana avantaj sağlar. Çünkü birçok hoca ayrı bölümlerde uzman bu da senin araştırma konun için daha fazla seçenek ortaya koyuyor. Üniversite bitirdikten sonra bölüm geçmeyi anlamadım. Zaten Boğaziçi'nde veya Odtü'de fizik bile okusan psikoloji, astronomi, matematik, kimya gibi derslerin seçmelilerini alabiliyorsun diyebiliyorum.

İş imkanları ise sıkıntılı. Çünkü - bölümün puanından da anlayacağın üzere- fizik okursan yapacağın iş bilim yapmak olur. Lise öğretmeni olmak başka seçenek - atamada baya bir sıkıntı olduğunu hatırlatayım- , özel şirketlerde Ar-ge hizmetlerinde çalışabilirsin veya üniversitede kalıp akademisyen olursun. En mantıklısı sonuncusu geliyor bana. Maaşları da bildiğim kadarıyla 4-5 lira kadar. Üniversite kısmına gelirsek bana kalırsa Odtü daha iyi. Neredeyse aralarında fark yok diyebilirim iki üniversite için. Ama birkaç bariz farkları da var. Hangi özellikleri arıyorsan onları belirtmelisin ama Odtü'deyken kendini daha fazla geliştirirsin her açıdan.
İş imkanlarının sıkıntılı olması benim için önemli değil. Benim amacım para kazanmaktan çok kendimi geliştirip fizikle uğraşmak. Bölüm seçmeye gelince bu konuda çok fazla bilgim olmadığı için tam olarak soruyu soramadım. Bilgilendirdiğin için teşekkürler.

Para konusu dert değilse ve fizikle uğraşmak istiyorsan en ideal tercih akademisyen olmaya çalışmaktır. Bu biraz uzun ve zor bir süreç. Zira yüksek lisans yapacaksın, doktora yapacaksın filan baya uğraşacaksın yani. Ancak bir üniversitede kadroda kalabilirsen nispeten daha az yorucu ve fiziğe çalışırken daha yoğun olarak zevk alabileceğin dönem olacaktır diye düşünüyorum. Lise öğretmenliğini veya şirkette çalışmanı önermem. Nedeni ise zaten lise hocalarını görüyorsundur. Çocuklarla uğraşıyorlar, didiniyorlar, bir sürü not veriyorlar, sınav okuyorlar, müfredatın değişmesiyle cebelleşiyorlar ve kendilerine ayırdıkları vakit çok az olabiliyor. Bu durum içerisinde kendi kendine bir çalışma yürütmek çok zor ve üniversite imkanları elinde olmaz. Şirketlerde çalışırsan da öyle olur. Kısaca akademisyen olmanı öneririm işte :D

Bir de matematik kısmı var bu işte. Fiziği anlamak istiyorsan matematiğini geliştirmek zorundasın. Hatta matematikçilerden daha iyi bilmen gerekir. Çünkü fiziği matematik bildiğin kadarıyla anlayabiliyorsun. Bakma lisede böyle olduğuna. İşi kolaylaştırmak adına konuları kaldırıp, düzenliyip saçmalıyorlar. Üniversitede işler böyle değil. Mesela genel görelilik konusu. Lisede yok gerçi ama 3. sınıf astronomi okuyan arkadaşım bile detaylı olarak görmemiş. Çünkü matematiği anlamaya yetmiyor. Seçmeli olarak matematik dersi alıyor. Yani matematik çok önemlidir onu da söyliyeyim. Bu kadar yazmak gereksiz mi oldu bilmiyorum ama ben de fizik okuyacağımdan dolayı seni çok fazla bilgilendirmek istiyorum :D Zira fizik okumak isteyenler çok az çevremde - hatta hiç yok. Dolayısıyla birkaç kişi bulunca böyle yardımcı olmak istiyorum :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı