Üniversitede okunacak bölümü İngilizce okumak avantaj sağlar mı?

atadam4

Decapat
Biyomedikal mühendisliği/biyokimya, başarabilirsem de tıp okumak istiyorum. Bir tanıdığım bana okuyacağım bölümü İngilizce okursam Türkçe okuyanlara nazaran daha kötü bir sıralama yapsam bile aynı üniversitede aynı bölümü okuyabilirsin demişti. Örneğin, 30 bin ile alan bir bölümü İngilizce olarak okumak istersem ilk 50 bine girmem yeterliymiş, söylenene göre. Her iki şekilde de İngilizce okumayı tercih edeceğim fakat gerçekten böyle bir avantajı var mı?

Ben bu sene tercih yaparken hazırlıkda olsa İngilizce olanları başa yazdım ne olursa olsun kesinlikle İngilizce oku ileride çok işine yarar işe girerken 1-0 önde başlarsın.

İngilizce bilmek her açıdan avantaj sağlayacaktır. İngilizce'yi herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum ve %30 ya da %100 farklı bir dille eğitim veren bölümlerde bir sene boyunca da yabancı dil hazırlık eğitimi zorunlu oluyor. Hazırlık eğitiminde hem okulda yabancı dil eğitimi görebilirsiniz hem de sadece bir senenizi dile ayırabilirsiniz. Bu açıdan çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. Hazırlık okuma fırsatınız varsa ki kesinlikle okuyun, isteğe bağlı olsa bile okuyun.

Bazı kişiler okullardaki hazırlık eğitiminin bir şey katmadığını düşünüyor da her şeyi de okuldan beklememek lazım. Kişinin kendi çabası, gayreti de önemli ki hocanın da çok yapabilecek bir şeyinin olduğunu sanmıyorum. Gayret ve çaba önemli. 👍

Biyomedikal mühendisliği/biyokimya, başarabilirsem de tıp okumak istiyorum. Bir tanıdığım bana okuyacağım bölümü İngilizce okursam Türkçe okuyanlara nazaran daha kötü bir sıralama yapsam bile aynı üniversitede aynı bölümü okuyabilirsin demişti. Örneğin, 30 bin ile alan bir bölümü İngilizce olarak okumak istersem ilk 50 bine girmem yeterliymiş, söylenene göre. Her iki şekilde de İngilizce okumayı tercih edeceğim fakat gerçekten böyle bir avantajı var mı?
Yurtdışı düşünüyorsanız artıları var; örneğin İngilizce konuşulan ülkelere gitmek istediğinizde normalde istenen IELTS vb. sınavlar sizden istenmiyor ama üniversiteniz akrediteyse, tanınıyorsa...
Eksi yanı zaten zor olan bir bölümü ana dil dışında okumak daha zor, bununda hesaba katın derim.
Eğer Avrupa düşünüyorsanız Almanca daha faydalı, mümkünse onu öğrenmek daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı