Üniversitede sunum nasıl yapılır?

asmsrm

Decapat
Daha fazla  
Üniversitede İngilizce hazırlık sınıfındayım şu an, hoca sunum ödevi verdi. Ben de ünlü bir tabloyu seçtim, onun sunumunu yapacağım. Ancak daha önce hiç slayt hazırlamadım, bu yüzden nasıl hazırlanır bilmiyorum. Hadi diyelim slaytı hazırladım, sunumu nasıl yapacağım hiç bilmiyorum. Şimdiden bile heyecan bastı, kalbim hızlı atmaya başladı. O kadar kişi önünde nasıl sunum yapacağım? Bir de sunumu kağıttan veya tahtadan okumadan sadece konuşarak yapmam gerekiyor, ayrıca sunumu İngilizce konuşarak yapacağım. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum, tavsiye verirseniz mutlu olurum.

Üniversitede İngilizce hazırlık sınıfındayım şu an, hoca sunum ödevi verdi. Ben de ünlü bir tabloyu seçtim, onun sunumunu yapacağım. Ancak daha önce hiç slayt hazırlamadım, bu yüzden nasıl hazırlanır bilmiyorum. Hadi diyelim slaytı hazırladım, sunumu nasıl yapacağım hiç bilmiyorum. Şimdiden bile heyecan bastı, kalbim hızlı atmaya başladı. O kadar kişi önünde nasıl sunum yapacağım? Bir de sunumu kağıttan veya tahtadan okumadan sadece konuşarak yapmam gerekiyor, ayrıca sunumu İngilizce konuşarak yapacağım. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum, tavsiye verirseniz mutlu olurum.
Youtube'dan Powerpoint videoları var, izleyerek yapabilirsin.

Merhaba,

Sunumu hazırlamak için Keynote, LibreOffice veya PowerPoint programlarını kullanabilirsiniz. Sunumunuz için slaytınıza başlıklar koymalı ve hepsinin altında kısa bilgiler vermelisiniz fakat söyleyeceklerinizi aklınızda tutmalısınız. Her şeyi slayttan okumanız doğal olmaz ve genellikle istenmiyor. Sunum sırasında sunumunuza odaklanmalısınız. Çekinmenizi gerektirecek bir şey yok, kendinize güvenmelisiniz.

Her ne kadar sunumda slayttan okuyamasanız da söyleyeceklerinizi planlayıp bir köşeye yazabilirsiniz ve evde pratik yapabilirsiniz. Sunum sırasında yardımcı olacaktır.

Var ama bir sürü kural koymuş hoca. Yok fazla yazı, paragraf olmayacak, başlık şu kadar puntoyu geçmeyecek, sırası düzgün olacak vs.
Tamam eğer Hotmail hesabınız var ise siteye giriş yapıp online olarak sunum hazırlayabilirsiniz. ---> Login | Microsoft 365
Tasarım konusunda sıkıntıya düşerseniz, örneğin simge, arka plan vb. bu siteyi kullanabilirsiniz. ---> Free Google Slides themes and Powerpoint templates | Slidesgo

İngilizce bilmen son eklediğim siteyi kullanmanı kolaylaştıracak.

Çok büyütülecek bir şey değil, önce sunumu hazırla PowerPoint yoksa Google Slaytlar kullanabilirsin. Hazırlarken her sayfada neleri anlatabileceğini aklında tut. Sunum sayfasına kısa bir bakış attığında ne anlatacağını hatırlarsın. Hoca en çok gösterdiğin özene dikkat eder, mükemmel olmasına gerek yok sonuçta verdiği işi yaptığında geçer not alırsın. Sunum günü başkalarının sunumunu izlerken heyecanın geçer muhtemelen.

Merhaba,

Sunumu hazırlamak için Keynote, LibreOffice veya PowerPoint programlarını kullanabilirsiniz. Sunumunuz için slaytınıza başlıklar koymalı ve hepsinin altında kısa bilgiler vermelisiniz fakat söyleyeceklerinizi aklınızda tutmalısınız. Her şeyi slayttan okumanız doğal olmaz ve genellikle istenmiyor. Sunum sırasında sunumunuza odaklanmalısınız. Çekinmenizi gerektirecek bir şey yok, kendinize güvenmelisiniz.

Her ne kadar sunumda slayttan okuyamasanız da söyleyeceklerinizi planlayıp bir köşeye yazabilirsiniz ve evde pratik yapabilirsiniz. Sunum sırasında yardımcı olacaktır.
PowerPoint kullanması daha iyi olur özellik bakımından, bunun iki sürümü var;

1-) Ücretli offline sunum hazırlama bunun için internet gerekmez
2-) Ücretsiz online sunum hazırlama bunun için internet hızı orta derecede olmalı.

eğer online olanı kullanırsa sunumu hazırladıktan sonra dosyayı masaüstüne indirip USB belleğe attıktan sonra sınıfta sunum yapacağı bilgisayara veya akıllı tahtaya takarak sunumu yapabilir. Eğerki akıllı tahta da offline Office yüklü ise sunumu hemen açabilir eğer yüklü değil ise, Office 365 sitesine giriş yapıp sunumu oradan açmak zorunda tabii ücretsiz olduğu için internet gerekli.

Çok büyütülecek bir şey değil, önce sunumu hazırla PowerPoint yoksa Google Slaytlar kullanabilirsin. Hazırlarken her sayfada neleri anlatabileceğini aklında tut. Sunum sayfasına kısa bir bakış attığında ne anlatacağını hatırlarsın. Hoca en çok gösterdiğin özene dikkat eder, mükemmel olmasına gerek yok sonuçta verdiği işi yaptığında geçer not alırsın. Sunum günü başkalarının sunumunu izlerken heyecanın geçer muhtemelen.
Türkçe olsa neyse, bir de akıcı bir şekilde konuşmamız bekleniyor. Ben Türkçe bile akıcı konuşamıyorum ki.

PowerPoint kullanması daha iyi olur özellik bakımından, bunun iki sürümü var;
Basit bir sunum yapılacaksa çok fark etmiyor. Kolay olduğu için genellikle Keynote kullanıyorum ve bir sorun yaşamıyorum ama PowerPoint kullandığım da oluyor. Tabii ki sunum yapılacak cihazdaki programın sürümü çok eskiyse uyumsuzluk olabiliyor ve sorun çıkarıyor.
Türkçe olsa neyse, bir de akıcı bir şekilde konuşmamız bekleniyor.
Zamanla alışabilirsiniz. Dert etmenize gerek yok. Cümlelerinizi hazırlayıp notlarınızı sesli bir şekilde okursanız iyi bir başlangıç olur. :)

Geri
Yukarı