Üniversitede üzerine uzmanlaşmak için sektör tavsiyesi

Fonksiyonlar

Hectopat
Makaleler
1
Yapay zekanın önü epey açık gibi duruyor özellikle şirketler olarak otomasyon geliştirme sebebiyle de sektörün doyması zor olur. Bunun dışında oyun oynamayı seviyorum ama yapmayı sever miyim emin değilim. Siz ne düşünüyorsunuz (sadece bu ikisi değil birçok alt dalda eğitim veriyor üniversiteler)? Bilgisayar mühendisliğinde de tıpta olduğu kadar belirgin olmasa da 2. sınıftan itibaren seçmeli derslerle uzmanlaşacağımız dersleri seçiyoruz.

Yapay zekanın önü epey açık gibi duruyor özellikle şirketler olarak otomasyon geliştirme sebebiyle de sektörün doyması zor olur. Bunun dışında oyun oynamayı seviyorum ama yapmayı sever miyim emin değilim. Siz ne düşünüyorsunuz (sadece bu ikisi değil birçok alt dalda eğitim veriyor üniversiteler)? Bilgisayar mühendisliğinde de tıpta olduğu kadar belirgin olmasa da 2. sınıftan itibaren seçmeli derslerle uzmanlaşacağımız dersleri seçiyoruz.
Hocam ozel bir ilginiz yoksa oyun sektoru cekilmez. Yapay zeka fazla abartildi evet ama yine de cok talep oldugu bir gercek. Bence makine ogrenmesi ve veri bilimi alanina yonelin.

Ben son zamanlarda şöyle bir şey fark ettim. Herkes yazılım mühendisi veya bilgisayar mühendisi olmak istiyor. Ama mühendislik isteyenlerin çoğu başka mühendislik dallarına bakmıyor. Örneğin makine mühendisliği olabilir sizin için.

Okumak istediğin bölüm ne? Ona göre seçmeli dersleri alırsın ama öyle istediğin rastgele dersi alamıyorsun, ders planı seçmeli ders listesinde ne varsa ondan seçebilirsin.

Secmeli ders secilerek uzmanlasilmaz, master + PHD yaparak ya da lisans uzerine ilgili sektorde deneyim kazanarak uzmanlasilir.

Bilgisayar muhendisi mezun olur olmaz yazilim gelistiren her sirkette calisabilir, bir sektor belirleyip mezun olmadan buna yonelik secmeli ders alma stratejisi bence mantikli degil. Onun yerine hangi piyasayi hedefliyorsan ( TR, EMEA, US vs ) ona gore kendini hazirlamali ve staj yaparken bu karari vermelisin. Ornegin oyun yapmayi sever miyim emin degilim demissin, artik emin olman gerekiyor; bu sorunun cevabini forumda kimse sana veremez, kendin bileceksin kendin icin neyin iyi oldugunu.

Ben son zamanlarda şöyle bir şey fark ettim. Herkes yazılım mühendisi veya bilgisayar mühendisi olmak istiyor. Ama mühendislik isteyenlerin çoğu başka mühendislik dallarına bakmıyor. Örneğin makine mühendisliği olabilir sizin için.
Makine mühendisliği bana uygun değil makinelerle uğraşmak istemiyorum daha çok bilgisayar donanımları ve yazılımları üzerine odaklanmak daha rahat olur. Herkesin bilgisayar veya yazılım istemesinin sebebi zaten bu teknolojiler sürekli elimizin altında olduğundan artık bir aşinalığımız var ve bu bölümü yazdığımızda nelerle karşılaşacağımızı bilmemiz ve aşinalığımız olduğundan daha rahat üstesinden gelebilecek olmamız. Mesela makine mühendisliğini sanayiden biri yazmaya daha meyillidir. Veya endüstri mühendisinin ne iş yaptığını kimse bilmiyor bu yüzden de araştırmadan yazmak zor. Bilgisayar mühendisliği bu kadar yüksek sıralamayı hak eder mi bilinmez ama herkesin yazmasının bir sebebi var.

Hocam ozel bir ilginiz yoksa oyun sektoru cekilmez. Yapay zeka fazla abartildi evet ama yine de cok talep oldugu bir gercek. Bence makine ogrenmesi ve veri bilimi alanina yonelin.
Ben de böyle düşünüyorum.

Secmeli ders secilerek uzmanlasilmaz, master + PHD yaparak ya da lisans uzerine ilgili sektorde deneyim kazanarak uzmanlasilir.

Bilgisayar muhendisi mezun olur olmaz yazilim gelistiren her sirkette calisabilir, bir sektor belirleyip mezun olmadan buna yonelik secmeli ders alma stratejisi bence mantikli degil. Onun yerine hangi piyasayi hedefliyorsan ( TR, EMEA, US vs ) ona gore kendini hazirlamali ve staj yaparken bu karari vermelisin. Ornegin oyun yapmayi sever miyim emin degilim demissin, artik emin olman gerekiyor; bu sorunun cevabini forumda kimse sana veremez, kendin bileceksin kendin icin neyin iyi oldugunu.
Uzmanlaşmak doğru kavram olmadı zaten ama mezun olduktan sonra yapay zeka üzerine çalışacaksam üniversitede mobil programlama almamın pek bir mantığı yok onun yerine sinir ağları almak daha mantıklı. Mezun olduktan sonra imkan olursa yurt dışında olmazsa da yurt içinde master yapmayı düşünüyorum.

mezun olduktan sonra yapay zeka üzerine çalışacaksam üniversitede mobil programlama almamın pek bir mantığı yok onun yerine sinir ağları almak daha mantıklı

Universitede alacagin 1 tane secmeli ders basvuracagin sirkete girebilmen icin kriter olmayacak.
Zaten koca CS programinda oyle acik bufe mobil programlama, R ile istatistik, python ile computer vision vs gibi seyler olmaz.

mat, donanim, 1 low + 1 high level, computation theory, network, os ve sistem programlama ogretip mezun ederler.

1707309313954.png

Yeni konular

Geri
Yukarı