Üniversitede yalnız ne yapacağım?

YigitXS

Hectopat
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Küçük bir ilçede yaşıyorum. Bugün üniversite gezisine gittik, moralim bozuldu. Ben asosyal birisiyim, sosyal anksiyetem var. Bunun beni kötü etkilediğini, çoğu kişinin en iyi yılları olan lise yıllarını kötü geçirerek biliyorum, farkındayım, aşmaya çalışıyorum ama olmuyor. Üniversiteside herkes arkadaş bulmuş, kafeye gidiyorlar. Herkes grup halinde geziyor. Ben üniversitede ne yapacağım? Bıktım artık, keşke anksiyetem, asosyalliğim, olmasaydı da başka bir şey olsaydı.

Her şey insanın kendisinde biter. Kendini aşmak zorundasın. Sınıftakilere merhaba diyerek başlayabilirsin sabah. Etrafı dinle, illa katılabileceğin bir şeyler çıkacaktır. Ufak ufak başla, çok lafa dalmadan fikrini belirt yani kendi varlığını hissettir. Sonrasında yavaş yavaş gözünü kesen gruplara karışmaya çalış. Eğer ilgi alanları da uyuyorsa deme keyfine. 1-2 arkadaş yapsan zaten diğer arkadaşlarıyla ağ oluşa oluşa durumunu bayağı genişletirsin.

Son düzenleme:
Küçük bir ilçede yaşıyorum. Bugün üniversite gezisine gittik, moralim bozuldu. Ben asosyal birisiyim, sosyal anksiyetem var. Bunun beni kötü etkilediğini, çoğu kişinin en iyi yılları olan lise yıllarını kötü geçirerek biliyorum, farkındayım, aşmaya çalışıyorum ama olmuyor. Üniversiteside herkes arkadaş bulmuş, kafeye gidiyorlar. Herkes grup halinde geziyor. Ben üniversitede ne yapacağım? Bıktım artık, keşke anksiyetem, asosyalliğim, olmasaydı da başka bir şey olsaydı.

Hocam spor yapmıyorsanız spora başlayın sporda hem sosyalleşirsiniz hem özgüveniniz artar.

Ben lise zamanı geri plandaydım ama üniversite hiç öyle olmadı. Üniversitenin ilk günü önemsiz gibi görünse de benim için en önemli gündü. İlk gün tanıştığım grubumla şu an 8. yıldayız ve hiç kopmadık. İlk gün kafadengi birini bulursan yavaş yavaş açılırsın. Olumsuz bakmamak lazım.

Bende aşırı girişken değildim ama arkadaş grubum dışında da üniversite kulüplerine katıldım. Eğer kendince belirli bir hobin varsa üniversitede o yönden de ilerleyebilirsin. Ben bisikletteydim turlara gidiyorduk mesela. Ya da taraftar kulüpleri mevcut. Doğa sporları vs.

Biz kendimizde 5 kişiydik ama hiçbir zaman diğer arkadaşları dışarıda bırakmadık. Sınıftan tek oturan gördüğümüzde hep çağırdık.

Spor yapabileceğim bir yer yok yakınlarda maalesef evde yapabilir miyim?

Yaparsın tabii ki ama daha zor olur spor salonu varsa gitmeye çalış uzak bile olsa bence git.
Calisthenics sporuna bakabilirsiniz araştırın ekipman gerektirmiyor.
Ama durumunuzda spor yapmak zor gibi elinizden geleni yapın yine de özgüveni inanılmaz arttıran bir şey bence spor yapıp vucüdünu estetik yapmak.

Kanka eğer dışgörünüşünde problemler varsa yani tipin kötüyse,boyun kısaysa,vücudun kötüyse falan bunlar direkt özgüven eksikliğine bağlı olarak senin daha sosyo fobik biri olmanı arttırabilir. (Böyleyse eğer konuyu açabilirim)
2.Durum
Ama normal görünümde biriysen ve mental sorunların varsa muhtemelen nörotipik değilsin yani herkes gibi normal sosyal bir zekaya sahip olmamak,kaçıngan kişilik bozukluğuna yatkınsındır ve o yüzden psikoloğa gidip bu sorununun tedavi edilip rahatça sosyalleşebilmek için terapi almalısın.

Arkadaşım durumunun ciddi olduğunu düşünüyorsan derhal pisikiyatriye git, sana ilaç verirler. Gerçekten işe yarıyor. Eğer ertelersen hayatını mahvedersin inan bana, bir düşün derim.

Arkadaşım durumunun ciddi olduğunu düşünüyorsan derhal pisikiyatriye git, sana ilaç verirler. Gerçekten işe yarıyor. Eğer ertelersen hayatını mahvedersin inan bana, bir düşün derim.

Evet biliyorum hayatım mahvoluyor bir kere gittim şurup verdi alışmam için sonra aynı şurubun hapını 1 ay kullandım ama kontrolö gidemedim sonra ailem işe yaramayacağını düşünüyor maalesef gerçekten işe yarıyor mu ilaç?

Evet biliyorum hayatım mahvoluyor bir kere gittim şurup verdi alışmam için sonra aynı şurubun hapını 1 ay kullandım ama kontrolö gidemedim sonra ailem işe yaramayacağını düşünüyor maalesef gerçekten işe yarıyor mu ilaç?
İlaçları düzenli kullanmalısın ve 5-6 ay geçmesi lazım. Normalde zırva şeyleri kafaya takıyorsun ama ilaçları kullanmaya başladıktan birkaç ay sonra rasyonel davranmaya başlıyorsun ve olaylara daha tölerasyonlu oluyorsun. Ve daha sonra "ben bunları mı kafaya takıyormuşum" diyorsun.

Geri
Yukarı