Üniversitede yoklama yazılır mı?

dutyd

Hectopat
Merhaba arkadaşlar üniversitenin ilk döneminde derslerde yoklama alındı fakat ilk dönem bittiğinde sisteme baktım hiç yazılmamıs bile 2. dönem de yoklama alınıyor. Hocalar 3 kez gelmezseniz kalırsınız falan diyor. Sizce yine yazılmaz mı yoksa bu sefer yazılır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar üniversitenin ilk döneminde derslerde yoklama alındı fakat ilk dönem bittiğinde sisteme baktım hiç yazılmamıs bile 2. dönem de yoklama alınıyor. Hocalar 3 kez gelmezseniz kalırsınız falan diyor. Sizce yine yazılmaz mı yoksa bu sefer yazılır mı?

Yazmaz diye gitmemezlik yapmayın geçen dönem unutup bizde de giremeyip kalacak öğrenciler geçti şimdi öyle olacak diye bir şey hok.

Üniversitenin sistemine göre geriye dönük yoklama yazılabilyor. Orda sırf gözükmüyor diye yoklama hakkın var anlamına gelmez. Her ders için öğretmeninle konuşup öğrenmen lazım ne kadar hakkın kaldığını.

Yoklamanın yazılıp yazılmayacağı, tamamıyla ilgili öğretim üyesinin inisiyatifine kalmış durum. İsterse yazar istemezse de yazmaz. En iyisi onunla konuşun derim. Buradan net konuşmak zor.

Benim üniversitemde devamsızlık bölümü bile yoktu otomasyonda ilk defa sizden duydum. Yoklamanın yazılmamış olması ise dersten bırakılmayacağınız anlamına gelmez. Adam notları girerken devamsızlığına bakar eğer fazlaysa notlarınız geçer hatta yüksek bile olsa verir F'i geçer.

Yoklamanın OBS'ne girilmesi öğretim görevlisinin inisiyatifine kalır. Bir derste %80 katılım zorunluluğu bulunuyor, bkz. haftada 3 saat olan derse dönem boyunca 9 saat devamsızlık hakkın var.

Üniversitede hiçbir şey birbirini tutmaz. Bugün olmuyor dediğin şey yarın olabilir. Bugün var olan yarın yok olabilir. Her şey olabilir. Temkinli olmak lazım.

Devamsızlık koşulu koyulduysa işi şansa bırakmayın. O şekilde "Nasılsa hoca devamsızlıktan bırakmaz." diye düşünüp derse gelmeyen ve tek ders dolayısıyla mezun olamayan çok gördüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı