Üniversitedeki bölüm sıralamaları neye göre yükseliyor?

Hprty

Decapat
Merhaba, başlıktan da anlaşıldığı gibi sorum şu: Üniversitedeki bölüm sıralamaları neden her sene yükseliyor? Bu yükselmeler neye göre oluyor? Ayrıca bu durum tercih yapılacağı zaman da sıkıntı çıkarmaz mı? Örneğin 60.000 sıralama yaptınız, geçen sene son yerleşen kişinin sıralamasına bakıyorsunuz, 67.000 olsun diyelim. Tercih listesine yazdınız ama gelmedi, sonradan baktınız ki 52.000'e çekilmiş sıralama. Yahut tersi de olabilir, yani sıralama düşmüş de olabilir. Kısacası bu yükselmeler ve düşüşler neye göre oluyor? Teşekkürler şimdiden.

Tercih eden kişilere göre. O sene o bölümü iyi sıralama yapan kişiler çok tercih ettiyse sıralama değişir. Belki de tam tersi daha kötü sıralama yapanlar tercih etmiştir, sıralama yine değişir. Belki 50 kişilik kontenjanın 49 kişisi çok iyi sıralama yapmıştır ama 50. kişi kötü yapıp yine de şans eseri tercih eden olmayınca sonuncu girmiştir, yine değişir.

Bende bunu çok merak ediyorum sıralamalar bu seneye göre olursa kazanamam gibi ama 2022 gibi olursa kazanıyorum neye göre tercih yapacağız

Merhaba, başlıktan da anlaşıldığı gibi sorum şu: Üniversitede ki bölüm sıralamaları neden her sene yükseliyor? Bu yükselmeler neye göre oluyor? Ayrıca bu durum tercih yapılacağı zaman da sıkıntı çıkarmaz mı? Örneğin 60.000 sıralama yaptınız, geçen sene son yerleşen kişinin sıralamasına bakıyorsunuz, 67.000 olsun diyelim. Tercih listesine yazdınız ama gelmedi, sonradan baktınız ki 52.000'e çekilmiş sıralama. Yahut tersi de olabilir, yani sıralama düşmüş de olabilir. Kısacası bu yükselmeler ve düşüşler neye göre oluyor? Teşekkürler şimdiden.

Bölümlerin popüleritesine göre değişiyor. Örneğin şu an yazılım sektörü popüler sayısalda iyi sıralama yapanlar tıp yerine bilişim bölümlerini tercih ettiği için bölümün sıralaması artıyor tıpların sıralaması azalıyor.

Bölümlerin popüleritesine göre değişiyor. Örneğin şu an yazılım sektörü popüler sayısalda iyi sıralama yapanlar tıp yerine bilişim bölümlerini tercih ettiği için bölümün sıralaması artıyor tıpların sıralaması azalıyor.
Aynı sorunu bilgisayar mühendisliğinde yaşıyorum inşallah bu sene fazla tercih olmaz ama pek mümkün görünmüyor

Merhaba, başlıktan da anlaşıldığı gibi sorum şu: Üniversitedeki bölüm sıralamaları neden her sene yükseliyor? Bu yükselmeler neye göre oluyor? Ayrıca bu durum tercih yapılacağı zaman da sıkıntı çıkarmaz mı? Örneğin 60.000 sıralama yaptınız, geçen sene son yerleşen kişinin sıralamasına bakıyorsunuz, 67.000 olsun diyelim. Tercih listesine yazdınız ama gelmedi, sonradan baktınız ki 52.000'e çekilmiş sıralama. Yahut tersi de olabilir, yani sıralama düşmüş de olabilir. Kısacası bu yükselmeler ve düşüşler neye göre oluyor? Teşekkürler şimdiden.
Arz(sunulan kontenjan) talep meselesi, bölümle ve hocalarının iyiliğiyle alakası olmuyor genelde.

Aynı sorunu bilgisayar mühendisliğinde yaşıyorum inşallah bu sene fazla tercih olmaz ama pek mümkün görünmüyor

Ben eşit ağırlık öğrencisiyim, istediğim bölümlere bakıyorum her sene 10K, 20K artmış. Umarım artmaz diyeceğim de ne desek boş, şansımıza yine artar herhalde...

Yapay zeka olaylarından dolayı tercihler bir nebze azalabilir yazılım bölümlerinde. Ona göre tercih et ama pek düşeceğini de sanmam.

Geri
Yukarı