Üniversiteler açılacak mı?

@Enes3078 anladım, sizin çevrenizde ölüm haberi yoksa ülke temize çıktı demektir. (!) üniversite derslerinin zorluğuyla durumun ne alakası var? Böyle bir senaryoda en mantıklı şey uygulamalı derslerin canlı, diğer derslerin uzaktan yapılması olur. Kimse kusura bakmasın ben canımı yerden bulmadım. Zaten canımızın 5 kuruş değeri kalmamış bu ülkede.

Ne kıymetli canın var sabahtan akşama kadar oradan oraya alemlere akarken hiç korona falan yok ama.

Ne kıymetli canın var sabahtan akşama kadar oradan oraya alemlere akarken hiç korona falan yok ama.
Kimi görsem bu yorumu yapıyor: İnsanların hayatları hakkında ne kadar da çabuk bir yorumda bulunuyorsunuz? Kendinize bu yapılsa ama hemen "ne alakası var, ben asla öyle şeyler yapmam, bu bir iftira" gibi yorumlarda bulunursunuz ama! Bu hiç doğru bir yaklaşım değil, kimin nerede olduğunu sen nasıl biliyorsun da kesin bir suçlama yapıyorsun? Ben ayda 1 hatta 2 ayda 1 dışarı çıkıyorum ve çift maske ile duruyorum, şimdi ben açılmasını istemiyorum? Bu kadar genelleme yapmanız hiç doğru değil...

Kimi görsem bu yorumu yapıyor: İnsanların hayatları hakkında ne kadar da çabuk bir yorumda bulunuyorsunuz? Kendinize bu yapılsa ama hemen "ne alakası var, ben asla öyle şeyler yapmam, bu bir iftira" gibi yorumlarda bulunursunuz ama! Bu hiç doğru bir yaklaşım değil, kimin nerede olduğunu sen nasıl biliyorsun da kesin bir suçlama yapıyorsun? Ben ayda 1 hatta 2 ayda 1 dışarı çıkıyorum ve çift maske ile duruyorum, şimdi ben açılmasını istemiyorum? Bu kadar genelleme yapmanız hiç doğru değil...

Haklısınız boş bulunma işte kusura bakmayın.

@xbea Adam nereden baksan haklı. Daha yeni 70'lik bitirdim. Adamın babasından aldığı aylık harçlığı 1 haftada içkilerle eziyorum. Bu çocuk üzülmesi kim üzülsün? Garibim kıyamam sana.

Açılmamasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Son senem bu yıl. 1,5 yılımı uzaktan geçirmiş bir üniversite öğrencisi olarak uzaktan öğretim benim ve dahi birçok öğrencinin işine geliyor. Şöyle ki bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak okuduğum okul ve Türkiye deki birçok okul tam bir zaman kaybı. Size bir şey öğretmedikleri gibi sizin en değerli varlığınızı , zamanınızı hiç utanmadan ve düşünmeden alıyorlar. Memleketin hali belli. Azıcık refah yaşamak istiyorsan yapmanız gerekenlerin çitasının seviyesi de belli. O yüzden akıllı öğrencinin en işine yarayacak eğitim türü uzaktan eğitimdir. Evet bazı meslekler için uygulamalı eğitim büyük önem arz etmektedir ve bildiğim kadarıyla bu mesleklerin eğitimi de verilmektedir. Şunu da son olarak eklemek isterim ki ülkenin birçok alanda yetersizliği ve başarısızlığı son olaylarda tekrar kendini belli etmiştir. Aşının da ne kadar etkili olacağı meçhuldür ve etkisiz kaldığı bir senaryoda okulların açılması pandemi başlangıcından daha vahim bir durum ortaya çıkartır ki bu da baştakilerin alabileceği bir risk değildir diye düşünüyorum.

Haklısınız boş bulunma işte kusura bakmayın.
Bu cevap sadece size değil; forumda bu şekilde cevaplar çoğaldı, bende bu şekilde size yazarak hepsine cevap vermiş oldum. Tabii ki insan bir anlık boşluk ile yanlış cevap verebilirsiniz normaldir, yani sadece size değil hocam.
@xbea Adam nereden baksan haklı. Daha yeni 70'lik bitirdim. Adamın babasından aldığı aylık harçlığı 1 haftada içkilerle eziyorum. Bu çocuk üzülmesi kim üzülsün? Garibim kıyamam sana.
Biraz o şekilde bir görüş oluşmaya başladı çünkü millet gene saldı tedbirleri saldılar, bu yüzden de "işte herkes dışarıda ama eğitim uzaktan, olmaz böyle!" diye yorum yapar oldular. Bunlar inşAllah tedbirlere uyanların başına bir durum gelmez.

Kendi üniversitem öğrencilere aşı bilgilendirilmesi için form yolladı ve birkaç gün önce yüz yüze eğitim yapacağını açıkladı. Yurt başvurularını açtı ve 2 doz aşı zorunluluğu getirdi. Çoğu üniversitenin bu yolu izleyeceğini düşünüyorum ve açılacağını düşünüyorum. Açılması da kesinlikle gerekli.

Uzaktan eğitimin avantajları ve dezavantajları kıyaslandığında ezici ağırlıkla dezavantajlar baskın geliyor. Üniversitede tek amacı dersleri geçmek olan kişiler için uzaktan eğitim bulunmaz fırsat tabii. Çoğu üniversite uzaktan eğitim konusunda hiçbir önlem almıyor. Ben hazırlık yılımda ufak sözlülerde dâhi kamera ve ekran paylaşma zorunluluğum varken çoğu üniversite hiçbir sınavda bu zorunlulukları koymadı. Bu yüzden binlerce kişilik kopya grupları kaçınılmaz oldu tabii. Dersten geçemeyecek insanlar, hayal edemeyecekleri notlarla geçti. Üniversiteler böyle kötü bir uzaktan eğitim süreci yönetirken bu durumun kesinlikle son bulmasını gerektiğini düşünüyorum.

Açılır diye düşünüyorum. En kötü güz dönemi uzaktan olur, ama diğer dönem açılır. Geçen seneki gibi olacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı