Üniversitenin ilk günü ne yapmam gerekiyor?

Genelde dersi iyi dinleyip az tekrar yaptığımdan not tutmaya önem veriyorum. Yani okula çanta götürülmediğinde kimse garipsemez mi?
Medipol'deki ortamı bilmiyorum, sonuçta bir devlet okulu değil. Oranın insanları farklı olacaktır. Bu yüzden insanların garipseyip garipsemeyeceğini bilmiyorum.
Bizim 1. ve 2. sınıf'ın zaten çok büyük bir kısmı online geçti benim, yüzyüze olan kısımlarda da garipsenmedim. Zaten ilk 2 sene hala tarih matematik fizik vs. yapıyorsunuz. 2. senenin 2. yarısından itibaren güzel dersler gelmeye başlıyor. (Bölümden bölüme değişir.)
Benim gibi sınıfın yarısından fazlası sadece kalemle geliyordu, hatta kalemsiz gelen de vardı.
Dersleri bizden daha fazla ciddiye alanlar çanta, kağıt kalem ile geliyordu. Notlar alıp hocaya sorular soruyorlardı. İstersen sen de öyle yapabilirsin.
Kısacası kafana göre takıl, kimse kimsenin umrunda değil.
Tabi bu bölüme göre değişir. Tıpçıların çantası eksik olmaz. Benimki bilgisayar mühendisliği, her şeyi internetten bulduğumuz için dersleri çok umursamıyoruz. Tıpçılar her şeyi internette bulamayacakları için kağıt kaleme biraz mecburlar.

Yine amma konuşmuşum ya, umarım soruna cevap olmuştur.

Medipol o kadar kötü mü ya? Meslek lisesinden mezun olmuş biri olarak etrafım sıkı ders çalışan insanlarla dolu değildi tabii. *Pek sıkı çalışmadan okul üçüncüsü olmamı açıklar

Genelde dersi iyi dinleyip az tekrar yaptığımdan not tutmaya önem veriyorum. Yani okula çanta götürülmediğinde kimse garipsemez mi?

Kimse sizi takmayacak neden garipsesin? Orası lise değil sonuçta ki liseye de 1 yıl cebindeki kalemle giden arkadaşım vardı. Tercih meselesi. Kimse sizi yargılamaz.

Öncelikle hayır demeyi öğren. Elinde kalem ve defterle gidecek tek kişi sensin.

Ilk hafta sadece derslerin genel gidişatını anlatır hocalar. Millet senden kağıt dilenecek hocaların dediklerini yazmak niyetiyle, kalem dilenecek. Hayır de, cimri ol gerçekten arkadaşlık kurmadıysan.

Bir defterin ve kalem/silgin mutlaka olsun. Bilgisayarın varsa bile bazen kalemle çizim falan yapmak çok daha hızlı. Şarjın vs. bitebilir, priz bulamayabilirsin. Bir defterin olsun mutlaka.

Okulda yalnızsın. Bütün arkadaşlıklar zaman geçirmek için. Ona göre davran. Ne çok güven ne de belirgin güvensizlik yaşatmaya çalış. İnsanlara borç vs. verme, güvenebiliyorsan da sanal bir limit koy kafana mesela. Hiç gelmeyecekmiş gözüyle bak. Kendine network olarak gör, ne kadar bağ varsa o kadar iş ve torpil avantajın olur.

Okulda "yanlızsın". Devlet okulunda veya özel okulda peşinde koşturan hocalar olmayacak, ailen olmayacak. Her şeyi kendin yapacaksın. Stajsa staj yerini sen bulacaksın, onlarca belgeyi sen çekeceksin, imzalatacaksın, oradan oraya koşacaksın. Mutlaka asker teciline bak, öğrenci akbili kullanma şansın var mutlaka bak, okuyor olsan bile 18 yaş üstü işsiz GSS borcu çıkabilir mutlaka kontrol et. Okul bunları yapmayabilir, sonra koşturur durursun. Prosedürleri iyi öğren, belge ve satır aralarını mutlaka oku. Kim ne yapar, kim-kim öğren yani.

Onun haricinde dersin kralı hocadır, ders başlar isterse erken bitirir isterse geç bitirir. Atarsa atar tutarsa tutar. Hocalarınızla doğrudan ilişki kurmayın tanımadan. Tanıdıktan sonra da çok göze batmayın. Bazı hocalar cana yakın olabilir ama bazıları da bir kirpi misali canınızı yakabilir. Hazır-cevap olmayın, genel müfredatlar çok eski, kendi bilginiz daha güncel olabilir veya sahada aldığınız eğitimden güncel tecrübeniz olabilir, siz doğru olsanız bile el kaldırıp hocaya o şöyle-böyle demeyin. Hoca dersin tanrısıdır, sadece hocanızdan maksimum verimi almaya bakın.

Okulda yalnızsın. Bütün arkadaşlıklar zaman geçirmek için. Ona göre davran. Ne çok güven ne de belirgin güvensizlik yaşatmaya çalış. İnsanlara borç vs. verme, güvenebiliyorsan da sanal bir limit koy kafana mesela. Hiç gelmeyecekmiş gözüyle bak. Kendine network olarak gör, ne kadar bağ varsa o kadar iş ve torpil avantajın olur.
%1000 katılıyorum. Çok güzel yazmışsınız. Üniversitede çoğu kişi çakal. Sen her zaman yalnız kurtsun. Millet onu yapalım şunu yapalım der, ama iş ciddiye bindiği zaman kaçarlar. Kuracaksan "ciddi" kişilerle arkadaşlık kur.

Bu arada bana hep kız arkadaşı edinceksen üniversitede edin, sonra zor oluyor dediler, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Acele etmeden, arayabilirsin. Önünde 4 sene var.

Merhaba, 28 Eylül'de yani haftaya pazartesi Medipol Üniversitesi açılıyor. Açıkçası liseden çok farklı olacak gibi hissettiğimden daha heyecanlı hissediyorum. Mebis'i bazen kontrol ediyorum fakat okulun ilk günü ile alakalı bir mesaj yok.

Çantamda neler götürmeliyim? Üç defter götürmeyi düşünüyorum.
Üniversitenin girişlerinde olan gişeden öğrenci kartı ile geçildiğini görmüştüm ama benim öğrenci kartım yok.
Sınıfımı lisede olduğu gibi bir duvara asılı listeye bakıp mı bulacağım?
Arkadaş edinmede iyi biri değilim, tavsiyeniz nedir?

Her ders için 1 defter 1 su ve gerekiyorsa laptop.
Öğrenci kartı için ise e-Devlet üzerinden öğrenci belgeni indir oradaki görevli arkadaşlara göster geçirirler.
Ek olarak ders programında yazıyor olması lazım hangi dersin hangi sınıfta olduğunu.

Liseden çok farkı olmayacak. Bunu sınıfa gittiğinizde fark edeceksiniz ve dersler başlamadan önce ders programı duyurulur, ders programınızda yazan sınıfa gideceksiniz. Her dersiniz farklı farklı sınıflarda olur ve üç defter götürmene de aslında gerek yok. Tek defter götürsen yeter. Hocalarının istediği şeyleri not edersin, en kısa süre içerisinde de temin edersin. Üniversitede ilk gün yapılan dostluklar, genellikle sahte oluyor ve kısa süre içerisinde bozuluyor. Herkese karşı çok açılma derim, ağır başlı ol ve millet seni merak etsin.

Haklısınız hocam. Yinede tam olarak bir arkadaşlığı nasıl başlatacağımdan emin değilim.

Arkadaş konusunda akışına bırakman daha iyi olur. Öğrenci kulüplerine de katılmanı öneririm. Okul başladıktan bir kaç hafta sonra kulüp tanıtımları başlar, mutlaka git.

Öğrenci kulüplerine de katılmanı öneririm. Okul başladıktan bir kaç hafta sonra kulüp tanıtımları başlar, mutlaka git.
Anladım hocam, kesinlikle göz atacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı