Bir üniversitenin kalitesi nereden anlaşılır?

Yok kardeşim. Kabul et bunu.
Okuyorum, var. 😀
öğrenci olarak kalınca oturma izni çıkarttırmak gerekiyor
Hayır, gerekmiyor.
Bayram tatillerinde bile o masrafa değmeyeceği için dönemedim Türkiye'ye.
Bayram zamanı nasıl ucuza bilet bulmayı umuyordunuz?
Market fiyatları da Türkiye'ye göre ucuz veya eşit değil bu arada. Ucuz olan tek şey araba, alkol ve burda üretilen bazı meyveler.
Deterjan, ev ihtiyaçları vs çoğu şeyi Adana'daki fiyatıyla aynı alıyoruz. 🙂

Bir üniversitenin kalitesi kadrosunun hangi alanda iyi çalıştığıyla alakalıdır. Aslına bakarsanız bu sıralama Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından ortaya konmuş bir sisteme göre sıralanıyor. İsmi University Ranking by Academic Performance programı. Eğitim de pek tabi imkanlar dahilinde önemlidir. Örneğin mühendislik alanında Stanford ve MIT gibi üniversiteler öndeyken sağlıkta Toronto ve John Hopkins gibi üniversiteler önde geliyor. Matematik, fizik gibi temel bilimlerde Oxford, Şangay gibi üniversiteler dünyada öne çıkıyor. Müzik alanında Berklee ve Royal Academy gibi eğitim kurumları göze çarpıyor. Bu üniversiteler akademik yayınlar ve eğitim kalitesi anlamında standart olarak kabul edilebilen şartları sağlarken, akademik yayın açısından da kadro başına aylık 1-1.5 yayın gibi inanılmaz derecede yüksek yayın sayılarına sahipler. Yanlış anlaşılmasın fakat bu üniversitelerde eğitim aldığınızda da iyi bir eğitim alacaksınız diye bir kaide yok. Örneğin MIT'de eğitim alanların çoğu akademik yolu tercih ederken, Stanford okuyanların çoğunun sahada çalışmayı tercih etmesinden anlayabiliriz. Başka sorunuz varsa cevaplandırabilirim.

Okuyorum, var. 😀

Hayır, gerekmiyor.

Bayram zamanı nasıl ucuza bilet bulmayı umuyordunuz?

Deterjan, ev ihtiyaçları vs çoğu şeyi Adana'daki fiyatıyla aynı alıyoruz. 🙂

Bizzat ben üniversite öğrencisiyim. Ben dahil bütün herkes muhaceret yaptırıyor 1 veya 2 yıllık, bitince de uzatıyoruz. Siz öğrenci misiniz, nasıl bir yıldan uzun kalabiliyorsunuz? Git-gel yapıyorsanız ayrı. Her girişte polis kontrol ediyor muhacereti, yoksa pasaporta 1-3 ay arası izin veriyor. 18 yaş altıysanız veya farklı bir durumunuz varsa bilemem. Üniversiteler için böyle işliyor. Bayram zamanı olmasa da uçak fiyatıyla otobüs fiyatı bir mi?

Ben dahil bütün herkes muhaceret yaptırıyor
Muhaceret ile oturma izni aynı şey miydi önceki mesajınızda öyle yazdınız?
yoksa pasaporta 1-3 ay arası izin veriyor
3 ayı artık alamazsınız, kimseye vermiyorlar. Ben bundan 3 yıl önce her gelişimde 3 ay alıyordum. Şu an ailem vatandaş olamsına, istememe rağmen vermediler. 2 ay veriliyor en fazla.
Bayram zamanı olmasa da uçak fiyatıyla otobüs fiyatı bir mi?
Ben İstanbul'da okumama rağmen eve çıkmış olmama rağmen hem para biriktirdim hem uçak biletlerine para ayırabildim. Ailemin durumu o kadar da iyi değil bir de. 🙃

Dünya çerçevesinde bak istersen ne haldeyiz.

Her şehre her ilçeye Üniversite kurulmaz. Kurulursa sonuç bu olur.

Her üniversitemiz başarılı mı diyorum ben? Üniversitelerimizin çoğu boş ve lüzumsuz haklısınız fakat bu ülkede 1 tane bile kayda değer üniversite yok demeniz saçmalık. En azından İtü, iyi ki dedirttiriyor.

Doğru söylüyorsunuz daha nasıl düşünebileceğini bile bilmeyen insanları Türkiye'deki sayılı üniversitelere yerleştirirseniz o kontenjanlara girmeyi hak edenleri de saçma sapan üniversitelere yerleştirirseniz elbette ortaya hiçbir şey çıkmaz. Komedi gibisiniz, kaçınız gitti de deneyimledi o üniversiteleri böyle konuşuyorsunuz. Öğrenciler sanki yerinde duruyor da üniversitelere suç atıyorsunuz. 🤣

Geri
Yukarı