Üniversiteyi 3 Senede Bitirmek

Eğer önlisans derecenle uyumlu bir lisans programı okumak istiyorsan sana tavsiyem direkt olarak DGS ile yükseltmen. Bu sayede sadece ortak derslerini saydıracağın için normalde zorunlu alman gereken derslerden muaf sayılacaksın ve üniversite senatosu izin vermişse alt sınıf dersi alırken üst sınıf derslerini de seçebilir duruma gelirsin.

Eğer önlisans derecenle uyumsuz bir lisans programı okumayı istiyorsan, ilk dönem not ortalamanı girmek istediğin okulun derse seçilme ve yazılma kurallarında yazanın altına düşürmemeni tavsiye ederim. Bu örneğin Sakarya Üniversitesi için 3,00 ortalamaya sahip olmanı gerektiriyor. 3,00 ortalama ise imkansız değil ama okuduğun bölüme göre zorluğu değişiklik göstermekte.
Pamukkale'de Fransız dili ve edebiyatı seçeceğim yani ön lisansım ile tamamen farklı
Yaz okulu olan okullarda ders seçimi işlemi aynı normal dönemde olduğu gibi yürür. Eğer gerekli ortalamayı tutturabiliyorsan, evet yaz okulu sayesinde üstten ders alabilir ve o dersi geçebilirsin.
Anladım hocam yani kısacası olay ortalamayı yüksek tut, dönemde veya varsa yaz okulunda üstten ders al, bunları geç tabi okulun müsaade ettiği sınırda.

Pamukkale'de Fransız dili ve edebiyatı seçeceğim yani ön lisansım ile tamamen farklı.

Anladım hocam yani kısacası olay ortalamayı yüksek tut, dönemde veya varsa yaz okulunda üstten ders al, bunları geç tabi okulun müsaade ettiği sınırda.
Anladım. Yabancı dilde birde hazırlık almanız gerektiği için (hazırlığı atlayabilmek için muafiyet sınavından başarılı olmanız lazım) 3 yılda tamamlamanız çok daha zor.

Evet, kısaca okulun izin verdiği takdirde ortalaman yüksek olduğu sürece erken tamamlayabilirsin.

Anladım. Yabancı dilde birde hazırlık almanız gerektiği için (hazırlığı atlayabilmek için muafiyet sınavından başarılı olmanız lazım) 3 yılda tamamlamanız çok daha zor.

Evet, kısaca okulun izin verdiği takdirde ortalaman yüksek olduğu sürece erken tamamlayabilirsin.
Bir yola gireceğim artık üniversitedeyken amacım akademik odaklı olacak bu yüzden yapabileceğime inanıyorum bir kere ön lisans okuyarak bu hatayı yaptım şimdi toplarlama zamanı. Teşekkürler bilgi için.

Konu kilitlenebilir

Dersler birbirini bağlamıyorsa ve her ders her dönem açılıyorsa bir dönemde 15 ders alarak ve yaz okulunda da alabildiğin kadar ders alabilirsin bitirirsin.
Teşekkürler bilgi için diğer arkadaşlar da cevap vermişti. Hedefim istediğim bölümde kanada'da yükseklisans yaparak akademisyen olmak. Çevremden bazıları bu konuda moralimi çok bozuyor. Torpil meseleleri, okul puanını yüksek tutmak ve üniversiteyi 3 senede bitirmek gibi. Yaştan dolayı erkenden bitirmek istiyorum. Sizce işim imkansız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı