Üniversiteyi 3 Senede Bitirmek

ozkens

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bu sene ikinci üniversiteme başlayacağım. (İlki ön lisanstı.) Ama üniversiteyi 3 seneden bitirmek istiyorum. Bu tam olarak nasıl oluyor? Olmuyorsa neden olmuyor?
Not: "Ne yapacaksın 3 senede bitirmeyi, rahat rahat 4 senede bitir, o işler öyle kolay değil." gibi cevaplar istemiyorum lütfen. Orası beni ilgilendirecek kısım. İnternette bu işi anlatan görmedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba. Bu sene ikinci üniversiteme başlayacağım. (ilki ön lisanstı.) Ama üniversiteyi 3 seneden bitirmek istiyorum. Bu tam olarak nasıl oluyor? Olmuyorsa neden olmuyor?
Not: "ne yapacaksın 3 senede bitirmeyi, rahat rahat 4 senede bitir, o işler öyle kolay değil." gibi cevaplar istemiyorum lütfen. Orası beni ilgilendirecek kısım. İnternette bu işi anlatan görmedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ek ders seçimi alacaksınız kısaca 4 de alacaklarınızı 3'e isteyin.

Üniversitenizde bir dönem içerisinde en fazla "şu kadar AKTS/kredi" ders alabilirsiniz ibaresi bulunur ders seçerken. Bunları düşünürsek arkadaşların dediği gibi üniversiteden üniversiteye değişir. Ayrıca üstten ders almak için ortalamanızın en az 3.00 olması gerektiğini biliyorum. En azından bizde öyleydi.

Eğer önlisans derecenle uyumlu bir lisans programı okumak istiyorsan sana tavsiyem direkt olarak DGS ile yükseltmen. Bu sayede sadece ortak derslerini saydıracağın için normalde zorunlu alman gereken derslerden muaf sayılacaksın ve üniversite senatosu izin vermişse alt sınıf dersi alırken üst sınıf derslerini de seçebilir duruma gelirsin.

Eğer önlisans derecenle uyumsuz bir lisans programı okumayı istiyorsan, ilk dönem not ortalamanı girmek istediğin okulun derse seçilme ve yazılma kurallarında yazanın altına düşürmemeni tavsiye ederim. Bu örneğin Sakarya Üniversitesi için 3,00 ortalamaya sahip olmanı gerektiriyor. 3,00 ortalama ise imkansız değil ama okuduğun bölüme göre zorluğu değişiklik göstermekte.

Benim okulumda ilk yıl üstten ders alamıyorsun. Ders seçme şartı ise 8 adet ile sınırlı. Ortalaman 2,5 üstü ise +2, 3 üstü ise +3 geliyor. Yani 2 ve 3. yılın için dönem başına 11 ders alabiliyosun.
Ders sayısı olarak hiçbir sorun yok. Her şey güllük gülistanlık. Hatta 2. sınıf bahar döneminde 3. sınıf bahar döneminin tamamını bile alabiliyorsun.

Ama bir sorun var. Dersler çakışıyor ve sana vermiyorlar. Bu yüzden imkansız.

Tek imkanı bir şekilde ders saydırmak olabilir.

Bu yüzden okulun ve fakültenin yönetmeliğine güzelce bakmanız gerekiyor. Direkt cevap arıyorsanız bazı yerlerde mümkün olsa da en az bir yerde öyle olduğu için mümkün değil diyorum.

Okulunuzun ÖİM (öğrenci işleri merkezi) yönetmeliğine göre değişir. Kredi sınırı koyabilirler, almanız gereken derslerin kontenjanı dolu olabilir, dersler çakışırsa sistem onay vermeyebilir. Bunlar sizin istediğiniz gibi 3 senede bitirmenize engel olabilecek bazı durumlar. Siz ne yapmalısınız?
1-Seçtiğiniz okulun ders programı kıstasını ve kısıtlarını inceleyin
2-Daha önce aldığınız dersleri yeni okulunuzdaki transkripte işletin
3-Bağlayıcı dersler vardır bazı bölümlerde onları açılır açılmaz alın
4-Final ve vize haftasında okunmuş pirinç yutun (şaka)

Aklıma gelenler şimdilik bunlar umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sağolun bilgiler için. Anladığım kadarıyla okulun mümkün kıldığı kadarıyla üstten ders ala ala okul 3 yılda bitiriliyor. Peki bu üstten ders alma işini illa dönemde mi yapmam gerek? Yaz okuluna kalarak üstten de ders alma imkanım var mı?

Sağolun bilgiler için. Anladığım kadarıyla okulun mümkün kıldığı kadarıyla üstten ders ala ala okul 3 yılda bitiriliyor. Peki bu üstten ders alma işini illa dönemde mi yapmam gerek? Yaz okuluna kalarak üstten de ders alma imkanım var mı?
Yaz okulu olan okullarda ders seçimi işlemi aynı normal dönemde olduğu gibi yürür. Eğer gerekli ortalamayı tutturabiliyorsan, evet yaz okulu sayesinde üstten ders alabilir ve o dersi geçebilirsin.

Geri
Yukarı