Hangi üniversiteyi seçmeliyim?

• Konuyu başlatan Qual
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 388

Qual

Hectopat
Daha fazla  
İlk öncelikle hâli hazırda bir üniversitede bulunuyorum, tekrar sınava hazırlanıyorum. Aklımda çok fazla fikir karışıklığı var ve öyle böyle değil. Çoğu üniversiteyi araştırdım, çoğunu karşılaştırdım ama asla karar veremiyorum. Genel olarak top seviyedeki okullardan bahsediyorum, bkz: Sabancı, Bilkent, ODTÜ, İTÜ... Açıkçası bunlar arasından sabancı'yı kafamdan az çok sildim çünkü kazanamayacağım muhtemelen, Bilkent de keza ona yakın durumda muhtemelen kazanamam. Geriye İTÜ ve ODTÜ kalıyor. Açıkçası vakıf üniversitelerini beğeniyorum imkân bakımından fakat kampüs ve ortam olarak beğenemiyorum, içime sinmiyor bir türlü. Misal sabancı'da 9 bin öğrenci var, Bilkent'te de 13000. ama bu öğrencilerin kaçı kampüste kalıyor? Kaçının orada işi var? Merak konusu.

Bilkent'i biraz daha devlete benzetebiliriz aslında sıralamaları yüksek olduğu için. Orası daha iyi diyelim ama yine de bilemiyorum, Bilkent'in gereksiz zorlaması bence saçmalık. Bu düşünce beni devlet okullarına itiyor. Ama devlet okullarında da imkân sıkıntısı uç durumda, resmen insanlık dışına yakın muamele var. Duş ve tuvalet alanları ortak, yurtlar kötü vs. ama devlet okullarının da ortam açısından önde olduğunu düşünüyorum. Aslında benim genel olarak müthiş bir kariyer hedefim yok, bilgisayara ve ticarete ilgim var, üniversitede bunlara yoğunlaşmak istiyorum. Çünkü saçma sapan işime yaramayacak üniversite derslerine final haftalarında kafa patlatıp kafamda saç bırakmamaktansa kendi ilgi alanlarımda gelişirim diye düşünüyorum.

Bu sebepten işletme veya ekonomi düşündüm. Eğer bir kariyer hedefim olursa da çap yapmayı düşünüyorum bilgisayar veya endüstri mühendisliğiyle. Özyeğin'i de düşündüm ama gerçekten bilmiyorum, diğer okulların yanında içime sinmiyor. Zaten yurt garantisi de yok, çıkmazsa tamamen rezillik. Aranızda bu okullarda okuyan var mı? Veya bilen, fikri olan, zamanında birisini diğerlerine tercih etmiş birisi vs. gerçekten fikir alışverişine çok ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bana kalırsa vakıf üniversiteleri çok çok iyi değilse ve ücret ödeyecek iseniz tercih etmeyin. İTÜ güzeldir hocam ODTÜ benim hoşuma gitmiyor bir türlü.

Hedefinizi yüksek tutun, eğer istediğiniz gibi olmazsa başka üniversitelere bakarsınız. Şimdiden kazanamam gibi bir psikolojiye girip üniversite elemesi yapmayın. Sınava daha girmediniz, sonucunuz yok. Bence çok aceleci davranıyorsunuz.

Bu tür konulara şuan kafa yormanın pek anlamı yok. Bunlar sınav sonrası gelen puana göre düşünmen gereken şeyler. Vakıf üniversitesilerinde bahsettiğin imkanları ve bursları elde etmek için cidden çok iyi sıralamalar yapman lazım. ÇAP programları da elbette önemli ancak emin ol kendi bölümümünü okurken bir mühendislik bölümüyle ÇAP yapmak dışarıdan gözüktüğü gibi kolay değil, eğer tercihini buna göre yaparsan hayal kırıklığına uğrayabilirsin.

Şuan zaten kafan karışık gibi duruyor, şahsen bu konuları düşünmeyip tamamen sınavda yapabileceğinin en iyisini yapmaya odaklan derim. Hem belki sınav sonrası kafan daha net olur.

Ben genel olarak ODTÜ'yü daha ön planda düşünüyorum, sebebi çok fazla insan çeşitliliği olması ve mezun bağlantılarının güçlü olması. Ayrıca üniversite okurken başka alanlara yönelmeyi düşünüyordum, işletme müfredatı hafif gibi. Tek eksisi Ankara'da olması, aslında ekonomik açıdan daha iyi olsa da bilemiyorum, İstanbul olsa daha iyi olur dedirttirmiyor da değil. Ama en azından ortam olarak kötü olduğunu düşünmüyorum, en büyük etkenlerden birisi bu. Son olarak Boğaziçi'ni hiç dile getirmedim yurt ve okul sorunlarından dolayı ancak bilmiyorum belki o da olabilir.

Hocam bana kalırsa vakıf üniversiteleri çok çok iyi değilse ve ücret ödeyecek iseniz tercih etmeyin. İTÜ güzeldir hocam ODTÜ benim hoşuma gitmiyor bir türlü.
İTÜ güzel de bilemiyorum, ileriki yıllarda eve çıkabilme düşüncem var açıkçası. Aslında İTÜ aklıma yeni yeni gelmişti bakacağım. Bana kalırsa ODTÜ'nün tek eksisi Ankara'da olması.

Okan Üniversitesi'nde Tıp okuyorum. İlk senem olmasına rağmen direkt göze bir şey çarpıyor: Vakıf Üniversitesi'nde öğrenci değil müşterisiniz.
Evet ben de bir vakıfta okuyorum şu an, gerçekten sosyoekonomik farklılıklar yüzünden kültür seviyesi olsun ortam olsun çok değişken. Benim de hoşuma gitmedi.

Bu tür konulara şuan kafa yormanın pek anlamı yok. Bunlar sınav sonrası gelen puana göre düşünmen gereken şeyler. Vakıf üniversitesilerinde bahsettiğin imkanları ve bursları elde etmek için cidden çok iyi sıralamalar yapman lazım. ÇAP programları da elbette önemli ancak emin ol kendi bölümümünü okurken bir mühendislik bölümüyle ÇAP yapmak dışarıdan gözüktüğü gibi kolay değil, eğer tercihini buna göre yaparsan hayal kırıklığına uğrayabilirsin.

Şuan zaten kafan karışık gibi duruyor, şahsen bu konuları düşünmeyip tamamen sınavda yapabileceğinin en iyisini yapmaya odaklan derim. Hem belki sınav sonrası kafan daha net olur.
Ben de böyle düşünüyorum ama bilmiyorum düşünmeden de edemiyorum gibi. Sadece bugünü düşünmeye ayıracağım insanlara fikir danışmak için, kalanını tercih döneminde düşünürüm artık.

Geri
Yukarı