Üniversiteyi bırakıp Green Card için çabalamak mantıklı mı?

kimbilirkim

Centipat
Yer
Türkiye
Herkese merhaba, 24 yaşındayım, 18 yaşında iki senelik bir üniversiteye başladım. 20 yaşında mezun oldum ancak okuduğum bölüm Türkiye'de pek iş imkanı sunmadığı için 22 yaşında ikinci üniversiteme başladım. Şu anda birinci sınıftayım. Son zamanlarda aklımda bir plan var, plan da şu, okulu bırakıp Green Card veya benzer bir şekilde yurt dışına gitmek için para gereken programlara başvurup o programlarla Avrupa'ya veya ABD'ye gitmek tabii bu süre zarfında para biriktirip yatırım da yapacağım. Halihazırda Green Card başvurusu yaptım ve Mayıs ayını bekliyorum. Bildiğiniz üzere Green Card sonrası mülakatlarda da hesap özeti falan istiyorlar ABD'ye gittiğimizde hayatımızı idame ettirecek kadar paraya sahip miyiz diye. Sizce bu plana eyleme döksem mantıklı olur mu? Sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Şimdiden her şey için teşekkürler.

10 yıldır aralıksız Green Card başvurusu yapan tanıdıklarım var. Çıkmayınca çıkmıyor. Çok düşük bir ihtimal. Kariyeri bırakıp şans eseri çıkabilecek bir çekilişe kasmanızın bence bir mantığı yok. Şu andan itibaren Türkler'e verilen toplam Green Card miktarını bilmiyorum fakat bir miktarı geçtikten sonra Diversity Visa adı altında verilen Green Card o ülkeye artık verilmemeye başlıyor zaten. Kariyer kasın, sonra ne yapıyorsanız yapın.

Mantıklı olmaz. Dediğin gibi Green Card çıksa bile bir miktar para göstermen gerekiyor ki bu para $1000-$2000 değil. Öğrenci olayım gideyim desen sömestr başına minimum $10,000 civarı ödersin. Avrupa düşünürsen çok daha ucuza çalışıp yaşayabilirsin öğrencilikle başlayıp. Bunun için de yine hedef ülkede en azından 6 ay okul+ev+yemek giderinin cebinde olması gerekir. Bunu biriktirmek için çalışabilirsin.

Onun yerine illa yurt dışı düşünüyorsanız; düzgün çalışıp yurt dışında tahsil görmeye yahut akreditasyonu olan bir üniversiteye girmeye çalışsanız?

Green Card'da resmi olarak açıklanmasa da nitelikli iş gücüne öncelik tanıdıkları bariz. O yüzden para biriktirmekten ziyade orada çalışabilecek bir seviyeye gelmek daha önemli. İşe girdikten sonra hayatını idame ettirirsin zaten.

Hayır. Yani ikinci üniversite ne kadar mantıklı onu bilemem de son derece küçük bir şans için gerçekte etkisi olan planlar yapmak çok kötü fikir. Belki loto çıkar diye işten istifa etmek gibi bir şey.

Hayatını bir piyangoya bağlama. Wat programı gibi elle tutulur programları düşünmen daha iyi olur. Ama ilk başta paran olması lazım. Çoğu program kendi geçimini sağlaman üzerine kurulu oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı