Üniversiteyi bitirdikten sonra işsiz kalırsanız ne yaparsınız?

Okuduğun bölüme göre değişir mesela öğretmen olarak mezun oldun alim azlıği, o sebep, bu neden derken atanamadın umudu kestin dedin ki artık yeter. Çesıtli yerlerde çalışırsın a101 falan mesela ama sonra dersin ki " hayatım boyunca bu sartlarda bu paraya emekli olamam" sonra OSB'ye yönelirsin.
OSB'de koklü gercekten büyük firmalarda çalısan işciler çok iyi maaşlar, yan haklar aliyor, aynı memur gibi günde 8 saat tek fark sadece vardiyalı ve memurdan gerçekten yüksek maaşlar. İş yorucu mu evet ama yerine göre mesela üretimde çalışanda var paketlemede falan çalışanda var ama ücret aynı, hak aynı.

Falanca yerde asgari alim günde 9-10 saat çalışacağıma daha düzenli yüksek maaşli osbye gideyim dersin. O an eğer tanıdık yoksa şu gercekleri duyarsın
" ya üniversite adamın burda ne isi git kpss caliş", "ya bize sürekli adam lazım işi öğrettikten sonra ben atadım diye gidersin olmaz", " ya burası ağır yer sana gelmez kalem tutmuş adamsın" hep buna benzer seyler ve her seferinde elin boş dönersin. Bunlar benim cevremden, arkadaşların yasadıgı olay
Bunlar herkeste olucak diyede birşey yok. Tektende bulursun yada farklı kapılar açılır kim bilir. Tek gercek hayalini kurduğun hayat için kovalamaya devam etmek, bu süreç uzun sürerse genelde sancılı olur bu durumdada en önemlisi kendine iyi davranmak. Psikoloji önemli.

Son düzenleme:
Okuduğun bölüme göre değişir mesela öğretmen olarak mezun oldun alim azlıği, o sebep, bu neden derken atanamadın umudu kestin dedin ki artık yeter. Çesıtli yerlerde çalışırsın a101 falan mesela ama sonra dersin ki " hayatım boyunca bu sartlarda bu paraya emekli olamam" sonra OSB'ye yönelirsin.
OSB'de koklü gercekten büyük firmalarda çalısan işciler çok iyi maaşlar, yan haklar aliyor, aynı memur gibi günde 8 saat tek fark sadece vardiyalı ve memurdan gerçekten yüksek maaşlar. İş yorucu mu evet ama yerine göre mesela üretimde çalışanda var paketlemede falan çalışanda var ama ücret aynı, hak aynı.

Falanca yerde asgari alim günde 9-10 saat çalışacağıma daha düzenli yüksek maaşli osbye gideyim dersin. O an eğer tanıdık yoksa şu gercekleri duyarsın
" ya üniversite adamın burda ne isi git kpss caliş", "ya bize sürekli adam lazım işi öğrettikten sonra ben atadım diye gidersin olmaz", " ya burası ağır yer sana gelmez kalem tutmuş adamsın" hep buna benzer seyler ve her seferinde elin boş dönersin. Bunlar benim cevremden, arkadaşların yasadıgı olay
Bunlar herkeste olucak diyede birşey yok. Tektende bulursun yada farklı kapılar açılır kim bilir. Tek gercek hayalini kurduğun hayat için kovalamaya devam etmek, bu süreç uzun sürerse genelde sancılı olur bu durumdada en önemlisi kendine iyi davranmak. Psikoloji önemli.
Sen ne okudun?

Borsa takip edip yatırım yapmak, freelancer, editör, yazar, youtuber tarzı işler yaparak hayatımı yaşarım. Sonra paramı yeterli miktarda biriktirip kendi şirketimi falan açmayı düşünüyorum.
@Fur1907kan
Neresi komik bunun? İnsanlara işsiz olup yapabileceğin şeyleri sorup dalga geçmekte ayrı akılsızlıktır. Yapılmayacak bir yönü yok, şu an kendim makale yazabiliyorum; editörlüğü de yapabilme potansiyelim var. Ek olarak bilgisayar mühendisliğinden mezun olacağım için sosyal medyadan rahatça para kazanabilirim.

En kolay örneği vereyim, bu forumda moderatörlük yapmak. Ayda sana bir ayakkabı parası kadar ücret veriyor, sadece yapman gereken 2 saat denetim ve insanlara yardımcı olmak. Günün sadece 2-3 saatini buraya vererek gene para kazanırsın; makale yazarlığı ise 200 kelime başına 10 TL fiyat biçsen, günde 2-3 makale yazıp ayda 1000 TL civarı para demek; freelancer olarak web tasarım ve logo tasarlasan sana ayda getirisi 1000 TL civarı olacaktır. Al sana ayda sadece internetten 3000 TL kazanmak, bunu da yatırım yapıp değerine değer katarsan senden iyisi yoktur derim. Bunları yaparken ayrı evde yaşamam zaten, ailem ile aynı evde yaşarım.

Üniversiteyi bitirdikten sonra işsiz kalırsanız ne yaparsınız?
Eki Görüntüle 1336852
Üniversiteyi geçtim ama ne yaptığımı söyleyeyim. Ben mezun olduktan sonra yakın yerlerde bim vardı. Bay işçi aranıyordu. 2300 gibi bir maaşı vardı. Orada çalıştım 1 yıl kadar. Sonra yakinlar da yazılımla uğraşan bir yer vardı, oraya başvurdum. Red yedim. İnternet kafeye gittim iş var mı diye, bilgisayar sorunlarıni çözebilecek biri araniyor dedi. Ben de kabul ettim. Neyse yaklaşık 3-4 ay da orada çalıştım. Sonrasında şu anda bulunduğum Microsoft'un yazılımsal işlerine staj yaptım. Şu anda Microsoft Türkiye'de güvenlik açığını onarma ve program kodlamada çalışıyorum

Bende ögretmenlik okudum 😂 ama beraberinde bir bolum daha okudum sonra. öğretmenligi severek yada isteyerek okumadım. Benim icin öğretmenliğe giriş (bizim zamanımzda ve şuan hala aynı) ve mezun olduktan sonra kpss'siz atama garanti. Evdekilerin bu "garanti zaten daha ne" ısrarına okudum zaten bu yüzdenden öğretmenlik yapmıyorum. Şuan işimden istifa edip atanmak için dilekçe versem sınavsız, mülakatsız ilk atamada tercih ettiğim okullardan birine yerleşirim.

Bende ögretmenlik okudum 😂 ama beraberinde bir bolum daha okudum sonra. öğretmenligi severek yada isteyerek okumadım. Benim icin öğretmenliğe giriş (bizim zamanımzda ve şuan hala aynı) ve mezun olduktan sonra kpss'siz atama garanti. Evdekilerin bu "garanti zaten daha ne" ısrarına okudum zaten bu yüzdenden öğretmenlik yapmıyorum. Şuan işimden istifa edip atanmak için dilekçe versem sınavsız, mülakatsız ilk atamada tercih ettiğim okullardan birine yerleşirim.
Hangi üni ne ve hangi bölümdü?

Çifte vatandaşım, öncelikle Avrupa'da alanımda iş ararım. Eğer alanımda iş bulamazsam, farklı sektörlerde tercih yapmaya bakarım buna göre de ülke tercih ederim.

Gizli milyoner belgesi izledim geçen. Mesela strateji önemli aktif bir yatırım iş veya hacim oluşturmak. Glenn Streans'a ait bir söz doğru "Daima fırsatları kollayın hayırları evete çevirin" 90 gün içinde 750.000 dolarlık bir şirket kuruyor bence büyük bir başarı ama 1.000.000 dolar bahsi kaybettiği içinde 1.000.000 dolar ödüyor ve 1.750.000 dolar oluyor.

Ve kurduğu şirket şu an aktif Underdog BBQ diye aratıp bakabilirsiniz. Kendisini Streans lending sahibi yani en büyük fon ve borç şirketi denebilir.

Geri
Yukarı