Üniversiteyi bitirdikten sonra işsiz kalırsanız ne yaparsınız?

Bir örümceğin ısırmasını bekleyeceğim, örümcek adam olduktan sonra Marvel'dan para kazanacağım, evrenlerin içinden geçeceğim, Thanos'la vs atarken sonsuzluk taşlarını alacağım, parmağımı şıklatacağım, ölünce kıymetin bilinecek ve aileme para desteği sağlamış olacağım.

Üniversiteyi sadece iş kapası olarak görmediğimden dolayı mesleğimi ve yapacağım şeyleri planlamamı önceden yaptım zaten. Herhangi bir olumsuz durumda üniversite okuyamasam bile neler yapacağıma hazırım ki üniversite okumak, kendi kariyer yolumda bana güzel şeyler katacağı için okumak istiyorum. Diploma sadece ekstra bir bilet benim açımdan. Diploma olmadan da çıkacağım bir kariyer yolunu çizdim, tabii bu yolda birçok değişiklik meydana gelebilir. Fakat hedefimin değişeceğine pek ihtimal vermiyorum.

Üniversiteyi düzgün bir şekilde okuduktan sonra işsiz kalma gibi bir şey yok zaten. İşsiz kalanlar tamamen kendi beceriksizlikleri, üniversiteye girince her şeyin ip söküğü gibi geleceğini sanmaları. Üniversiteye girince başlıyor asıl her şey. Fakat bizim öğrenciler bunun farkında değil.

Adam üniversiteye girmiş İngilizcesi A2 seviyesinde. Sonra çıkıp "ben neden işsizim ya?" diyor. Adam üniversiteye girmiş hayatında bir kere makale okumamış, bir kere dilekçe yazmamış bir kere bile topluluk önünde konuşmamış. Kendini ifade etmeyi bilmiyor. İngilizce konuşmayı da geçtim, Türkçe konuşmayı bilmeyen bile var. Ondan sonra bu özelliklerle üniversiteye gelmiş, orada da kendine bir şey katmamış. En sonunda çıkıp "ben neden işsizim ya?" diye geziyor, neden acaba? :D

Öğrencilere de bir şey diyemiyorum. Hiçbirine kariyer yolu çizmesi için yardımcı olan birisi yok. Sadece kendini geliştirmeye çalışanların yapacağı şeyler. Bu güne kadar akademik başarısı yüksek olan hiçbir öğrencinin adam akıllı kariyer yolu olduğunu görmedim. Tek yapabildiği şey belli süre içinde belli soruları çözebilmek. Tamam bunu yapman gerekli zaten ama bunu yapıyorsun da sonrasında peki? "Üniversiteye girdikten sonra bakarız" gözüyle bakıyorlar. Hayat sadece akademik başarılardan ibaret değil. Akademik başarının ciddi bir başarıya dönüşmesi için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

İşte bu anlattıklarımı anladığınız zaman üniversiteden çıkınca "işsiz" olma gibi bir şeyi beceremeyeceksiniz. "Üniversite" derken de adı sanı duyulmamış, apartman gibi olanlardan bahsetmiyorum. Oralarda okuyacağınız hiç üniversite okumayın, hayatınızın 2/4 yılını daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Üniversiteyi bitirdikten sonra işsiz kalırsanız ne yaparsınız?
Eki Görüntüle 1336852
Özel sektörde kötü bir pozisyonda asgari ücret ile çalışıp emekliliğimi beklerdim. Her şeye muhtaç, sadece temel ihtiyaçlarımı karşılayıp ölümümü beklerdim. Büyük ihtimalle tüm günler aynı geçtiği için intihar ederdim 40'lı yaşlarımda.

Yeni konular

Geri
Yukarı