Üniversiteyi erken bitirmek mümkün mü?

Ugucema

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Bu sene sınava hazırlanıyorum ve ziraat mühendisliğinin alt dalı olan bitki koruma yazıcağım. Ankara Üniversitesi veya Ege Üniversitesi düşünüyorum. Bazı sebeplerden dolayı geç başlayacağım. 21 yaşında 1. sınıfa başlamış olacağım. 3 senede bitirip bu sektörde olan babamla dükkan açmayı düşünüyorum o yüzden hızlıca bitirmem lazım. Böyle bir olanağım var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bu sene sınava hazırlanıyorum ve ziraat mühendisliğinin alt dalı olan bitki koruma yazıcağım. Ankara Üniversitesi veya Ege Üniversitesi düşünüyorum. Bazı sebeplerden dolayı geç başlayacağım. 21 yaşında 1. sınıfa başlamış olacağım. 3 senede bitirip bu sektörde olan babamla dükkan açmayı düşünüyorum o yüzden hızlıca bitirmem lazım. Böyle bir olanağım var mıdır?
Üstten ders alma olayı var mı gideceğiniz yerde yönetmeliğe bakmanız lazım.

Var. ortalamanı hep 3.5> tutarak ve alabildigin bütün dersleri alarak ayrıca yaz okullarından da üstten ders alarak yapma ihtimalin var ama genelde 3.5 yılda bitirir hızlı bitirenler. Hiç 3 yıl görmedim.

Teoride mümkün ancak pratikte birazcık zor. 4 yıllık bir bölümden mezun olmak için 240 kredilik ders vermeniz gerekiyor. Eğer 1. Sınıf için İngilizce muafiyet, bilgisayar veya Türk dili muafiyet sınavları oluyor. Onları muafiyet sınavıyla verseniz 20 kredi

1 sınıfta total 60 kredi ders alıp hepsini verebilirsiniz
Yaz okulu yönetmeliğine göre 20 kredi yaz okulunda alsanız
2. Sınıf aynı şekilde 60 kredi
2. Sınıf yaz okulu 20 kredi
3. Sınıfta ortalamaniza ve üniversitenize bağlı olarak 40-50 kredilik ders alabilirsiniz. 45 kabul etsek 45x2 =90
Tekrar yaz okulunda 20 kredilik ders alsanız
20
60
20
60
20
90
= 270
Şansın en yaver gittiği tabloda 3 senede bitirebilirsiniz ancak bazı dersleri verememe, yaz okulunun açılmaması gibi durumları düşününce 3 buçuk senede gibi gözüküyor

Ankara Üniversitesi'nde 3 ve üzeri ortalamaya sahip olduğunuzda 45 krediye kadar istediğiniz kadar ders alabiliyorsunuz.
Fakat çakışan dersler alınamıyor, dersinizin olmadığı gün genelde üst sınıfta da ders olmuyor. Yaz okulunda kayda değer dersler açılmıyor. Çoğu okuldan yaz okulu dersi alınmasına izin verilmiyor. İkinci sınıfta mesleki uygulama diye okulda ve çiftliklerde bilimum işlerde çalıştırıldığınız bir ders var, bu ders ders programında sabahtan akşama kadar gözüktüğü için yine bu dersin olduğu gün üstten ders alamıyorsunuz. 3. sınıfta yine mesleki uygulama dersi var. 2. sınıf yazına geldiğinizde okulun çiftliğinde yine zorunlu staj var buradan da yaz okulu ihtimaliniz öldü. Bir şekilde uğraştınız üstten ders aldınız bırakın 3. sınıfta bitirmeyi 3.5 yılda bile bitmiyor. Bitki koruma ziraat fakültelerindeki en ağır bölüm, bu kadar uğraşmaya sadece 4. sınıf ders yükünüz hafifler. Özetle bırakın 45 krediyi 36 kredi bile zor alınabiliyor. Sırf şu mesleki uygulama saçmalığı için bile uzak durulması gereken bir okul.

Geri
Yukarı