Üretilen son A380

166770

Kilopat
Makaleler
5
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bİr efsanenin daha sonuna geldik. :(

Ne oldu ya, bu uçak büyük hayallerle yapılmamış mıydı? Uçurma maliyeti mi tutmadı?
İnanır mısınız daha 1 hafta önce eniştem anlatıyordu. Resimlerini falan göstermişti. Bi' anlattı bi' anlattı benim alasım gelmişti. Son olarak 17 tane mi ne üreteceklerdi. Bir videoda öyle diyordu. :)

Ne oldu ya, bu uçak büyük hayallerle yapılmamış mıydı? Uçurma maliyeti mi tutmadı?
Maalesef maliyet ve barındırma masrafı hayalleri çöpe atıyor. Bu boyutlara sahip uçaklar havaalanlarında büyük bekleme yerleri kaplıyor ve özel gereksinimlere ihtiyaç duyuyorlar. Örneğin daha güçlü kaplamaya sahip pistler veya daha geniş apronlar gibi. Bu da ekstra ve fahiş ücretler ve maliyetlere sebep oluyor. Dünyadaki havayolları boyut olarak küçük işlev olarak daha kapsamlı büyük uçaklara yönelmeyi tercih ediyor. Airbus A350 veya Boeing B787 gibi uçaklar daha mantıklı boyutlara nazaran daha büyük işlevsellikleri sayesinde ilk tercih ve favori olarak görülmeye başlandı.

Bu uçağın 747 kadar uzun ömürlü olamayacağı 1993 yılında yapılan araştırmalarda da belliydi. Tam o yılda Boeing buna benzer bir projeyi iptal etmişti, aslında Airbus da bu projenin çok uzun soluklu olmayacağını çoğu kişi kadar iyi biliyordu ama gene de prestij modeli olarak geliştirmeye devam ettiler. Otomotiv sektöründe de bu vardır, bazı arabalar firmaya zarar getirir ama prestij kazandırırlar. Airbus da bu model sayesinde geldiği noktayı herkese kanıtladı ve istediği prestiji kazandı. Gerçi bu model Airbus'a zarar getirmedi, para da kazandırdı.

Doluluk oranı iyi olduğu zaman kâr getiren ama çoğu rotada o kadar yolcu talebi sağlayamayacak kadar büyük bir uçak olarak 15 yıllık üretim süreci iyi bile sayılır. Üstüne daha yıllarca kullanılmaya devam edecek, bence gene de o kadar batık bir proje olmadı. Bunun için Airbus'ın Arap ülkelerine büyük bir minnettarlığı olmalı. :D

Vallahi Türkiye'de zaten hiç yok gibi bir şey idi en fazla gördüğüm B747 bu A380'ni hiç görmedim ama diğer ülkelerde de pek popüler değilmiş zaten benim bildiğim Emirates'de çok var A380 bir de.
Lufthansa'da var.

A380'nin en büyük handikapı kargo versiyonunun olmaması. Boeing, 747 projesini çok başarılı yürüttü. Adım adım ilerlerken bir yanda da pazarda şirketlerin isteğini, sivil havacılığın yöneldiği alanı dikkatte alarak uçağı şekilden şekile soktu adeta ve günümüzde artan maliyetler yüzünden 2 motorlu, uzun menzilli uçaklara yönelme olsa da 747'lerin kargolarını hala hayatta tutmayı (bir de 777-F gibi bir rakip varken) başardı.

Bazıları diyor, THY neden A380 almadı, bu neden almadı, şu neden almadı vs. A380 bakım maliyeti, işletime maliyeti olarak görebileceğiniz en pahalı uçaklardan bir tanesi. Birim fiyatı da belli. Bunun yanında her şirketin her rotada bu devasa uçağı dolduramayacağı da bir gerçek. A350 ve 787 gibi modern ve masrafları minimum uçaklar varken neden A380 gibi bir platformla kumar oynasınlar ki?

A380 bugün çoğu şirkete zarar yaptıran bir uçak ve her şirket bıkmış olmalı ki henüz genç uçakları bile elden çıkarmak için gün sayıyor. Zaten bu uçak körfez ülkeleri içi planlandı ve planını da uyguladı Airbus. Airbus'a gelecek olursak büyük prestij kazandı ve gücünü kanıtlamış oldu. Egoistlik yaptı biraz. Ancak kendileri bu uçaktan zarar etmedi, kar ettiler. Yani yönetimin yüzü güldü, sorun yok kendileri açısından.

Başarılı bir kargo versiyonu erken çıkmış olsaydı belki pazarda yolcu versiyonu kalksa bile kargosunu görebilirdik.

Vallahi Türkiye'de zaten hiç yok gibi bir şey idi en fazla gördüğüm B747 bu A380'ni hiç görmedim ama
Göremezdin zaten çünkü bizim çoğu pist yapılarımız bu uçağın ağırlığına uygun değildi. İstanbul Havalimanı yapılana kadar tabii. Orası buna uygun yapıldı ama gelmedi tabii yine de daha. Pisti yenilenen meydanlarda bazıları için teklif edilmiş sanırım ama bakalım. Gelmesi için aslında biraz da bizim aktarma merkezi olmamız lazım dünyada. Yani tercih edilmesi gerekli ama şu an daha öyle bir şey olmadı maalesef.

Geri
Yukarı