Sahibinden.com Ürün İadesinde Kargo Ücretini Kim Öder?

AKLIHAVADA

Hectopat
Daha fazla  
Ben sahibinden.com üzerinden GET ile alışveriş yaptım ve ücretsiz kargo olarak bana geldi. Bende performansını ve kutusu temiz görünüyordu ama temiz değil bantlanmış vaziyette bana geldi bende iade etmek istiyorum ama kargo ücreti kime ait ? İlanda ücretsiz kargoydu. Şimdi iade edicem ama kargo ücretini kim öder?

Son düzenleyen: Moderatör:
İade durumlarında kargo ücretini satıcı ödemeli. Bu kanunda açık uçludur. Ancak zorlayıp bu maddeyi gönderdiğinizde bir sıkıntı çıkaracaklarını sanmıyorum.

(5) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Cayma süresi içinde satıcı veya sağlayıcı sözleşmeye konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir

http://tuketici.gtb.gov.tr/data/529...YILI_TUKETICININ_KORUNMASI_HAKKINDA_KANUN.pdf

Memnun kalınmadığı takdirde ürün koşulsuz şekilde iade edilebilir. Ben de aldığım bir ürün beklediğim gibi çıkmadığı için geri göndermiştim ve hiçbir ücret ödemedim, satıcının ödemesi kanundur.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı