Çözüldü Üzerinde maksimum 4000W yazan priz akım korumalı mıdır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hera092

Picopat
Daha fazla  
Ben şu an bir priz kullanıyorum ama markasının adı sanı yok birkaç yıldır bilgisayarda kullanıyorum yeni fark ettim üzerinde maksimum 4000W yazıyor bu akım koruması var demek midir?

Çözüm
Ben şu an bir priz kullanıyorum ama markasının adı sanı yok birkaç yıldır bilgisayarda kullanıyorum yeni fark ettim üzerinde maksimum 4000W yazıyor bu akım koruması var demek midir?

Hayır çıkış olarak 4000WATT verebileceğini ifade etmektedir. Aslında bu değer markasızlar için önemsizdir. Zira aslında tam performansı verdiğini ifade etmemekle birlikte güvenilir değildir.

Hayır çıkış olarak 4000WATT verebileceğini ifade etmektedir. Aslında bu değer markasızlar için önemsizdir. Zira aslında tam performansı verdiğini ifade etmemekle birlikte güvenilir değildir.

Çözüm

Koruma değil fakat korumaymış gibi yalandan satılıyor. Test ettiğimiz bazı prizlerin erimelerini bile gördük. Kaynak makinesi gibi yüksek güç tüketen aletler bağlayınca sağından solunda bir yerlerden erimeler yanmalar görülüyor. 4kW maximum kullanımı ifade etmekte sadece. Üstünü kullanmamanız için bir uyarı sınırı gibi düşünebilirsiniz.

Koruma değil fakat korumaymış gibi yalandan satılıyor. Test ettiğimiz bazı prizlerin erimelerini bile gördük. Kaynak makinesi gibi yüksek güç tüketen aletler bağlayınca sağından solunda bir yerlerden erimeler yanmalar görülüyor. 4kW maximum kullanımı ifade etmekte sadece. Üstünü kullanmamanız için bir uyarı sınırı gibi düşünebilirsiniz.

Öyle para verip almamıştım zaten hocam teşekkürler.

Akım korumalı prizler daha farklı bir kategoride satılırlar hocam, üzerlerinde mutlaka İngilizce olarak "protected" veya "surge protection" yazısı yazılı olur. Bazılarında tek bazılarında 2 renkte çalışma LED'i bulunup içteki "varistor" un devre dışı (kullanım dışı) olup olmadığını ev prizine takılıyken net olarak bu LED'ler gösterir.

Üzerlerinde 4000 watt ibaresi yazılı olup markasız ve sıradan üretimlerle imal edilmiş uzatmalı çoklu prizlerde hiçbir zaman örneğin üst limit değeri olan 4000 watt değerine güvenilip üst sınırlarda watt değeri kullanılıp çekilmemelidir. Çünkü kullanılan iç elektrik malzemeleri gerektiği gibi vasıflı olamadığından kablo ve iş iletkenlerde yanmalar ve erimeler olabilir, çok dikkatli olmak gereklidir.

Ancak iyi bilinen ve çok kaliteli olabilen akım korumalı prizleri ve uzatmalı çoklu prizleri ise üzerlerinde yazan max. watt değerini hiçbir zaman geçmemek üzere güvenle kullanırsınız. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı