UltraGear 27GP850-B vs Optix MAG274QRF

Bütçe
7000-8500
Sana da teşekkür ederim hocam bilgilerini paylaşmışsın. Önerin nedir peki bu üç monitör arasından? Ya da önerebileceğin başka monitör var mıdır? Bir de Samsung Odyssey G7'ye dair bilgin var mıdır?
Xbox Series X için öneri istiyormuşsun. Açıkçası 4K bir monitör de güzel olabilir. Hatta G7'nin Flat modeline yani IPS olan modeline bakabilirsin. Birazcık inverse ghosting sorunu var gibi gözüküyor ancak çok büyütülecek bir şey değil.

Xbox Series X için öneri istiyormuşsun. Açıkçası 4K bir monitör de güzel olabilir. Hatta G7'nin Flat modeline yani IPS olan modeline bakabilirsin. Birazcık inverse ghosting sorunu var gibi gözüküyor ancak çok büyütülecek bir şey değil.
O en tepede yazdığım 3 monitörden birini önersen hangisini önerirsin kanka?

O en tepede yazdığım 3 monitörden birini önersen hangisini önerirsin kanka?
GP zaten GL'nin iyileştirilmiş hali diyebiliriz. 27GP850 ile MAG274QRF-QD gerçekten de arada kalınacak monitörler. Fiyat konusunda hangisi uygunsa onu öneririm. Aralarındaki fiyat farkı 700₺'den düşükse veya aynıysa MSI olanını öneririm. Renk konusunda ve ışık sızması konusunda MSI daha iyi.
GP zaten GL'nin iyileştirilmiş hali diyebiliriz. 27GP850 ile MAG274QRF-QD gerçekten de arada kalınacak monitörler. Fiyat konusunda hangisi uygunsa onu öneririm. Aralarındaki fiyat farkı 700₺'den düşükse veya aynıysa MSI olanını öneririm. Renk konusunda ve ışık sızması konusunda MSI daha iyi.
Bu arada konsol için Flat Odyssey G7 4K'yı bunların yerine tavsiye ederim.

Bu arada konsol için Flat Odyssey G7 4K'yı bunların yerine tavsiye ederim.
Kaydettim hocam yorumunu teşekkürler. Buarada komik bir şey fark ettim. GP850-B ile MAG274QRF-QD arasında 3000 lira gibi bi fark var hepsiburada'da. Onun dışında bir şey sorucaktım hocam Odyssey G7'ye bakıyorum ama karşıma bir LS28 bir de LC27 çıkıyor ve aralarında ciddi fiyat farkı var. Aralarındaki fark nedir bilginiz var mı?

Son düzenleme:
27GP850'den daha kötü. Seçeneklerden 27GL850 ve VG27AQ1A seçeneklerini çıkarsak daha iyi olur.
Kusura bakmayın hocam yorumu henüz düzenledim tekrar bakarsanız çok sevinirim. Bu arada evet Asus'u kafamdan sildim. Aklımda şuan GP850-B, MAG274QRF-QD (düşük hitimal çünkü oldukça pahalı) ve Odyssey G7 var ama Odyssey G7 hakkında sorum var hocam yukarda belirttiğim gibi. Dürüst olmak gerekirse LG'ye daha yatkınım çünkü Nano IPS olması bi tık önde gibi.

Onun dışında bir şey sorucaktım hocam Odyssey G7'ye bakıyorum ama karşıma bir LS28 bir de LC27 çıkıyor ve aralarında ciddi fiyat farkı var. Aralarındaki fark nedir bilginiz var mı?
LS28 olan Flat yani düz, 4K çözünürlükte 144Hz ve IPS panel monitör. Konsol için önerim de budur.
LC27 olan Curved yani kavisli, 2K çözünürlükte 240Hz ve VA panel monitör.

Nano IPS ile normal IPS arasında belirgin fark olur mu hocam?
Yukarıda bahsettiğim gibi Nano Color arka aydınlatmalı IPS yani Nano IPS renk gamutuna fayda sağlamak için kullanılır. Bunun Samsung'daki karşılığı ise Quantum Dot'tur. İkisi de benzer şeyi farklı şekilde yaparak renk gamutunu geliştirir. Burada değerlendirme yapmamız için iki tıpa tıp aynı paneli değerlendirmemiz gerek. İki panel de aynı üretici ve aynı özelliklere sahip olmalı. İkisi arasındaki fark sadece Nano Color ise tabii ki Nano IPS olan daha iyi olur derdim. Ancak böyle bir durum yok. Arka aydınlatması QD (Quantum Dot) veya Nano Color kullanmayan paneller o kadar gelişti ki artık bunları karşılaştırır olduk. Normal panele Nano Color veya Quantum Dot eklendiğinde daha başarılı olur ancak "Quantum Dot olan her monitör normal IPS'ten iyidir" gibi bir şey söyleyemeyiz aynısı Nano Color için de geçerli.

Şartlar eşit olmadığından karşılaştırmasını yapamayız.

LS28 olan Flat yani düz, 4K çözünürlükte 144Hz ve IPS panel monitör. Konsol için önerim de budur.
LC27 olan Curved yani kavisli, 2K çözünürlükte 240Hz ve VA panel monitör.
Ekleme yapayım; LS28 olan 4K IPS monitörde Quantum Dot yok, LC27 olan 2K VA monitörde Quantum Dot var.

Yukarıda bahsettiğim gibi Nano Color arka aydınlatmalı IPS yani Nano IPS renk gamutuna fayda sağlamak için kullanılır. Bunun Samsung'daki karşılığı ise Quantum Dot'tur. İkisi de benzer şeyi farklı şekilde yaparak renk gamutunu geliştirir. Burada değerlendirme yapmamız için iki tıpa tıp aynı paneli değerlendirmemiz gerek. İki panel de aynı üretici ve aynı özelliklere sahip olmalı. İkisi arasındaki fark sadece Nano Color ise tabii ki Nano IPS olan daha iyi olur derdim. Ancak böyle bir durum yok. Arka aydınlatması QD (Quantum Dot) veya Nano Color kullanmayan paneller o kadar gelişti ki artık bunları karşılaştırır olduk. Normal panele Nano Color veya Quantum Dot eklendiğinde daha başarılı olur ancak "Quantum Dot olan her monitör normal IPS'ten iyidir" gibi bir şey söyleyemeyiz aynısı Nano Color için de geçerli.

Şartlar eşit olmadığından karşılaştırmasını yapamayız.

Ekleme yapayım; LS28 olan 4K IPS monitörde Quantum Dot yok, LC27 olan 2K VA monitörde Quantum Dot var.
Hocam çok sağ olun. Araştırdıkça daha çok arada kalıyorum. Ben size oynayış şeklimi oynadığım oyunları söyleyeyim siz de fikrinizi belirtin. Monitörü odama bilgisayar masama koyup oynayacağım ve çoğu zaman karanlık ortamda otururum. Işık nadiren açık olur, odam ışık almaz, bu yüzden de VA panel öne çıkıyor. Ama oynadığım türlü oyun var. RDR2'den tutun Warzone'a, GTA 4'den AC serisine. Ayrıca yayılıp da bakacağım için her açıdan güzel görünsün istüyorum bu sefer de IPS panel öne çıkıyor. Üç seçenek var aklımda şimdi de. G7 LC27, G7 LS28, 27GP850-B.

Geri
Yukarı