Undervolt nedir ve nasıl yapılır?

Kimse bilmiyor ya gelen geçen ezber yorum yapıyor. Reis uProf indirip bana TDP değerleri atar mısın?

Güzel bir youtube linki ve engin bilgilerinden oluşan tek bir cümle. Teşekkürler ezber olmayan yorumların için. Arama bölümünde başlığı okuyan herkes benim mesajımdan faydalanacaktır. Uzun ve ince uğraşlarından sonra "Reisss How to increase Ryzen based laptop TDP?"

Gerçekten bu forumda yaş ortalaması problemi var. 8-16 yaş ortalaması çok çok fazla. Uzun zamandır girmiyordum belki bir faydam olur diye yorum attım ki yine çoluk çocuğa karışarak hata yapmışım gördüm.

Son düzenleme:
Agalarım birbirinizi eleştirmeden belli etseniz fikirlerinizi ben hepsini kaale alırım zaten. Basit bir şekilde anlatabilecek yok mu?

ThrottleStop adlı programı kullanıyorum. Gündelik kullanımda işlemci turbosunu kapatıp işlemciye gelen voltajı sabitleyerek ve offset voltajı düşürerek kullanıyorum.

Yalnızca Turbo'yu kapatman faydalı olacaksa ilk ekranda disable Turbo var tik koyman yeterli.

Çok faydalı tavsiye ederim. Oyunlarda gereksiz performans harcanmasını engelleyerek sıcaklığın belirli düzeyde kaldığı için FPS sabit oyun oynuyorsun. Kullanımı için YouTube'da bilgiler var izleyebilirsin cihazına uygun ayarları sen deneyerek bulursun artık. Undervolt yaptığın için sıkıntı oluşturacak hatalar yapacağını düşünmüyorum. Mutlaka eğitici videoları izleyerek ayarlamaları yap.

Laptop için günlük kullanımda bence 44 derece altı sıcaklık idealdir. İşlemci üzerine hafif termal macun uygulamasından sonra sıcaklığın 50 civarındaysa undervolt yaparsın. Yine istediğin değerlere ulaşamazsan soğutucu ile kullanman şart.

ThrottleStop denedim lakin "CPU not supported" olayıyla karşılaştım. Bunun AMD işlemciler bir karşılığı yok mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu sahibi varsayılan TDP değerlerini atman için video attım halen cevap gelmedi? Başka konuda ısınan Ryzen cihazın çözümünü verdik ve çözdü. Senin işini de çözmek için biraz da yardımcı olsan hani? Throttlestop olayı da AMD işlemciler de kullanılmıyor ve onun yerine AMD'nin kendi alternatif programları var.

Son düzenleme:
Konu sahibi varsayılan TDP değerlerini atman için video attım halen cevap gelmedi? Başka konuda ısınan Ryzen cihazın çözümünü verdik ve çözdü. Senin işini de çözmek için biraz da yardımcı olsan hani? ThrottleStop olayı da AMD işlemciler de kullanılmıyor ve onun yerine AMD'nin kendi alternatif programları var.

Videoda gözüken yerin SS'ni aldım videoda değer 30 olarak gözüküyor bende ise 35.

ZBYqdB.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Attığın fotoğraf sana mı ait ve sağ alt da yazan diğer değerleri göremedim hocam? 12,84 yazan değer hocam? Onun altı gözükmüyor değer ne ise paylaşır mısın? 4 tane yazıyor zaten orada.

Birazdan sana işini çözecek şekilde anlatacağım.

Attığın fotoğraf sana mı ait ve sağ alt da yazan diğer değerleri göremedim hocam? 12,84 yazan değer hocam? Onun altı gözükmüyor değer ne ise paylaşır mısın?

Birazdan sana işini çözecek şekilde anlatacağım.
Fotoğraf benim, evet. Tamam bir dakika paylaşayım.
Fotoğraf benim, evet. Tamam bir dakika paylaşayım.

12.84 olan değer 6'larda şuan.

Senin sorunun Fast Limit olan. Yani bayağı bir turbo hızında çalışıyor ve bu limiti biraz düşüreceğiz sonra mis gibi sıcaklık olacak.

Öncelikle bilgisayarda 3 program olması gerekli.(AIDA64, uProf ve Ryzen Controller BETA)

uProf yazılımla attığım videoda değerlerine nasıl bakılacağını söylüyor. uProf'da yazılan değerlere, AMD sitesinde ki değerleri karşılaştıracak ve ona göre işlem yapacaksın. uProf olmazlarsa olmaz bir nimettir. uProf ile olmuş mu olmamış mı diye değerlere bakacağız. uProf AMD ve diğer donanım hızlarını, sıcaklığını..vs. kontrol de edebilirsin.

Ryzen Controller BETA girerek ekran fotoğraflarını sırayla yap.

1.jpg2.jpg

Bu ayarları yaptıktan sonra PRESET OLUŞTUR deyip isim girerek kaydet. Bu profilleri uygulamak için PRESET sekmesinden kendin uygulayabilirsin veya diğer atacağım resimde de programı başlangıç ayarlayarak hangi profilin başlayacağını ayarlayabilirsin.

PRESET Sekmesi

3.jpg

Başlama ayarları

4.jpg5.jpg

Sıcaklığı koruma amaçlı 95 derece indirdim ve o dereceye ulaşırsa hızını düşürmesi için. Zaten o ısılara gelmeyecek, değerleri düşüreceğimiz için. İşlemcin bu ara maksimum sıcaklığı 105 derece ve bunu AMD sitesinde falan rahatlıkla görebilirsin. Bu yüzden oraya da bakmanı tavsiye derim.

CPU TDP senin işlemcinin varsayılan güç denetim limitini ayarlıyor. Benim R5 2500U varsayılan 15 ve bu 15 değeri 2 dk stres testinde sınıra ulaşınca, hem işlemciyi hem de ekran kartını limitini düşüyor. Senin işlemci de bu sıkıntı yoksa buraya elleme, eğer varsa benim gibi maksimum çıkacak değere yükseltebilirsin. Maksimum değeri 35 gözüküyor sitesinde onu da belirteyim diğer arkadaşlar da görmesi açısından.

CPU Boost TDP değerini küçültmemiz lazım yüksek frekans değerlerini ulaşmaması için. O değeri şimdilik 40 yaptım ve halen daha yüksek veya az kullanırsa 5 TDP azaltıp indirmeyi dene. Bu denemeleri yaparken yine kendine profil oluşturmayı ve uygulamaya geçirmeyi unutma.

CPU Min TDP değerini istersen Boost ile aynı veya az tutabilirsin. Hiç şu değerden ve güç değerini kaybetmemesini istiyorsan devamlı aynı da yapabilirsin.

VRM Current burada en önemli etkenlerden biridir. Anakartın işlemciye verecek gücü temsil ediyor, genellikle CPU TDP 2'e çarparak(35x2 70 gibi) veya CPU Boost değerini ve Min değerini yükseltmek istiyorsan(50 gibi) değere çıkaracak isen 75 falan yapabilirsin VRM'i.

Yani bu yüzden her işlemciye farklı değerler girilebilir. İşte sen bunu test yaparak olmuş diyeceksin. Ben hazır attım dene az gelirse anlattığım şekil yükselt veya azalt. Bu ayarları olmuş mu diye uProf ile yine aynı yerden kontrol edip ve değerlerin değiştiğini göreceksin.

Değerler olduysa geldi test sırasına. AIDA64 yazılımla işlemciye test yapabilirsin ve maksimum değeri öğrenebilirsin.

6.jpg

Elimden geldikçe anlatamaya ve fikir sunmaya çalıştım. İnşallah başarıyla yapıp ve ısınma gibi sorunlardan kurtulursunuz. Program Türkçe zaten biraz daha kolay olur sizin için.

Senin sorunun Fast Limit olan. Yani bayağı bir turbo hızında çalışıyor ve bu limiti biraz düşüreceğiz sonra mis gibi sıcaklık olacak.

Öncelikle bilgisayarda 3 program olması gerekli.(AIDA64, uProf ve Ryzen Controller BETA)

uProf yazılımla attığım videoda değerlerine nasıl bakılacağını söylüyor. uProf'da yazılan değerlere, AMD sitesinde ki değerleri karşılaştıracak ve ona göre işlem yapacaksın. uProf olmazlarsa olmaz bir nimettir. uProf ile olmuş mu olmamış mı diye değerlere bakacağız. uProf AMD ve diğer donanım hızlarını, sıcaklığını..vs. kontrol de edebilirsin.

Ryzen Controller BETA girerek ekran fotoğraflarını sırayla yap.

Eki Görüntüle 570655Eki Görüntüle 570680

Bu ayarları yaptıktan sonra PRESET OLUŞTUR deyip isim girerek kaydet. Bu profilleri uygulamak için PRESET sekmesinden kendin uygulayabilirsin veya diğer atacağım resimde de programı başlangıç ayarlayarak hangi profilin başlayacağını ayarlayabilirsin.

PRESET Sekmesi

Eki Görüntüle 570657

Başlama ayarları

Eki Görüntüle 570658Eki Görüntüle 570659

Sıcaklığı koruma amaçlı 95 derece indirdim ve o dereceye ulaşırsa hızını düşürmesi için. Zaten o ısılara gelmeyecek, değerleri düşüreceğimiz için. İşlemcin bu ara maksimum sıcaklığı 105 derece ve bunu AMD sitesinde falan rahatlıkla görebilirsin. Bu yüzden oraya da bakmanı tavsiye derim.

CPU TDP senin işlemcinin varsayılan güç denetim limitini ayarlıyor. Benim R5 2500U varsayılan 15 ve bu 15 değeri 2 dk stres testinde sınıra ulaşınca, hem işlemciyi hem de ekran kartını limitini düşüyor. Senin işlemci de bu sıkıntı yoksa buraya elleme, eğer varsa benim gibi maksimum çıkacak değere yükseltebilirsin. Maksimum değeri 35 gözüküyor sitesinde onu da belirteyim diğer arkadaşlar da görmesi açısından.

CPU Boost TDP değerini küçültmemiz lazım yüksek frekans değerlerini ulaşmaması için. O değeri şimdilik 40 yaptım ve halen daha yüksek veya az kullanırsa 5 TDP azaltıp indirmeyi dene. Bu denemeleri yaparken yine kendine profil oluşturmayı ve uygulamaya geçirmeyi unutma.

CPU Min TDP değerini istersen Boost ile aynı veya az tutabilirsin. Hiç şu değerden ve güç değerini kaybetmemesini istiyorsan devamlı aynı da yapabilirsin.

VRM Current burada en önemli etkenlerden biridir. Anakartın işlemciye verecek gücü temsil ediyor, genellikle CPU TDP 2'e çarparak(35x2 70 gibi) veya CPU Boost değerini ve Min değerini yükseltmek istiyorsan(50 gibi) değere çıkaracak isen 75 falan yapabilirsin VRM'i.

Yani bu yüzden her işlemciye farklı değerler girilebilir. İşte sen bunu test yaparak olmuş diyeceksin. Ben hazır attım dene az gelirse anlattığım şekil yükselt veya azalt. Bu ayarları olmuş mu diye uProf ile yine aynı yerden kontrol edip ve değerlerin değiştiğini göreceksin.

Değerler olduysa geldi test sırasına. AIDA64 yazılımla işlemciye test yapabilirsin ve maksimum değeri öğrenebilirsin.

Eki Görüntüle 570681

Elimden geldikçe anlatamaya ve fikir sunmaya çalıştım. İnşallah başarıyla yapıp ve ısınma gibi sorunlardan kurtulursunuz. Program Türkçe zaten biraz daha kolay olur sizin için.
Öncelikle gerçekten uğraşınız için teşekkürlerimi sunarım ve yeniden rahatsız ettiğim için özür dilerim. Ryzen Controller'den atmış olduğunuz ayarları uyguladım preset'i uygula dedim, ama yine beni şaşırtmadı ve anlık 91 dereceyi gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videodaki gibi bir sonuç almak için tam olarak ne yapmam gerekiyor acaba?

Hocam Boost TDP değerlerini düşürmeyi dene ve kaç Ghz çıkıyor söylemediniz? Deneme yanılma ile yapacaksınız zaten. Sizde işte fazla ise azaltacaksın değerleri.

Video gelecek olursa AMD işlemciler de yaramıyor maalesef o yazılım.

Hocam Boost TDP değerlerini düşürmeyi dene ve kaç Ghz çıkıyor söylemediniz? Deneme yanılma ile yapacaksınız zaten. Sizde işte fazla ise azaltacaksın değerleri.

Video gelecek olursa AMD işlemciler de yaramıyor maalesef o yazılım.
Pardon GHZ belirtmemişim 3.7 çalışıyordu son hızı zaten bu sanırsam arada anlık olarak 3.2'ye çekiyordu. Video'dan kastım öyle bir sonuç almam mümkün müdür diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı