Unexpected Store Exception, Critical Process Died Mavi Ekran Hatası

101982

Kilopat
Arkadaşlar merhabalar. Uzun bir zamandır PC'de tuhaf donmalar, son zamanlarda da başlıktaki mavi ekranlar ile uğraşmaya başladım. Bazen 3-5 günde bir bazen 1 saatte ard arda gibi düzensiz zamanlarda oluyor bu durum. Olay Görüntüleyecisi'nde hepsi kernel Power 41(63) hatası olarak görünüyor. Başka bir PSU ile denedim durum aynı, formatladım yine durum aynı. Artık anakart mı yoksa RAM mi yoksa 6 yıllık SSD'im mi bilemedim. Minidump dosyamı yüklüyorum. Açsam ne anlamam gerektiğini de bilemediğim için sizden yardım istiyorum. Oyunda falanken yaptığını hiç görmedim. 3-4 saat Tomb Raider oynadım sorun olmadı. Biraz önce ekran kapalı arkaplanda Spotify dinlerken aldım bu hatayı. Şimdiden çok teşekkür ederim. Hayırlı geceler dilerim.

PC'de 4790 ve RX 580'li bir sistem var. Sadece GPU'da underclock var. (Underclocksuz da bu hataları alıyorum)

Merhaba,

Dmp'de disk hatası görünüyor. Standart çözümleri deneyelim, olmazsa birkaç seçeneğimiz daha var.

1- Win tuşuna basın.
2- Cmd yazın ve çıkan sonucu yönetici olarak çalıştır diyin.
3- Aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayın.
- sfc /scannow
- dism /online /cleanup-image /scanhealth (hata bulamazsa bir sonraki komut satırını atlayın)
- dism /online /cleanup-image /restorehealth
- chkdsk c: /f /r
- chkdsk c: /spotfix

"chkdsk" komutlarını tüm HDD ve SSD'leriniz için yapmanız gerekiyor.

Herhangi bir gelişme olmazsa buradan yazarsınız yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba,

Dmp'de disk hatası görünüyor. Standart çözümleri deneyelim, olmazsa birkaç seçeneğimiz daha var.

1- Win tuşuna basın.
2- Cmd yazın ve çıkan sonucu yönetici olarak çalıştır diyin.
3- Aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayın.
- sfc /scannow
- dism /online /cleanup-image /scanhealth (hata bulamazsa bir sonraki komut satırını atlayın)
- dism /online /cleanup-image /restorehealth
- chkdsk c: /f /r
- chkdsk c: /spotfix

"chkdsk" komutlarını tüm HDD ve SSD'leriniz için yapmanız gerekiyor.

Herhangi bir gelişme olmazsa buradan yazarsınız yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam çok teşekkür ederim. SSD'den şüpheleniyordum. HDD'lerim de depolama amaçlı kullanılıyor ama bu dediklerinizi yapmaya başladım şimdi. Çok teşekkürler.

edit 1: ilk 2 komutta sorun çıkmadı. SSD'nin chkdsk'larını yaptım /f /r'lı olanda %25'de bir takıldı uzuunca bir süre bekledi 128 GB SSD'de. Sonra PC kapanıp açıldı ve tekrar chkdsk başlatıp %100 yazdı ve açıldı. Şimdi HDD'leri deniyorum ama TB boyutlarında oldukları için çok uzun sürecek görünüyor bunlar. 2 TB olanda bad sector vardı. Onu başka sektöre bağlama falan gibi bir işlemler yaparak klik klik kafa atma sesini kesmiştim. O yüzden 2 TB olana pek ellemek istemiyorum açıkcası. Onda zaten sadece depolama verileri bulunuyor.
@FDDeathWing Hocam 1 dk önce bir tane daha aldım bu hatadan. HDD olduğunu anladığınız kısmı burada paylaşabilir misiniz acaba ? Tomb Raider oynarken mouse'u çevirince dondu pc ve kapandı.

Bir türlü sabredemediğim, 4 tekrardan 1'inde hata görmeyince kapattığım memtest86'ya gece bıraktım PC'yi ve sonuç aşağıdaki gibi; şimdi slot mu bozuk yoksa stick mi onu arayacağım.

Dosya Ekleri

• screencapture-file-F-EFI-BOOT-MemTest86-Report-20190903-231836-html-2019-09-04-06_41_20.png
    screencapture-file-F-EFI-BOOT-MemTest86-Report-20190903-231836-html-2019-09-04-06_41_20.png
    30,5 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı