Çözüldü "UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP" mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

StriX00

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX DDR 3000 C16 2x16GB
Selam. "UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP" hatalı mavi ekran alınca donanımda, özellikle RAM'lerde (2x8) bir sorun olabileceğini düşündüm. Açıkçası RAM'leri nasıl kontrol edeceğimi bilmediğimden her zamanki gibi Ubenchmark testi yaptım. Önceden yaptığım bir testle bugününkünü karşılaştırdım ve RAM'lerde ciddi bir performans düşüklüğü olduğunu gördüm. Sizce bu performans düşüklüğü neden kaynaklanıyordur ve eski haline nasıl getirebilirim? İki test sonucunu da sizlerle paylaştım. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• DONANIM1.png
    DONANIM1.png
    22,4 KB · Görüntüleme: 27
  • DONANIM2.png
    DONANIM2.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 24
Çözüm
RAM'ler hangi slotlara takılı? BIOS sürümü nedir? BIOS'ta CSM ve Legacy disable olduığuna ve UEFI enbale olduğuna emin ol.
İlk olarak BIOS güncelleyin güncel değil. RAM değişimi ne zaman yapıldı ondna sonra mavi ekran alındı mı?
Bununla güncelleyin.
Güncelledikten sonra default edip kaydetmeyi unutmayın.

SteelSeries kaldırın, güncel olanı yükleyin gerekliyse.
Logitech Gaming kaldıırp güncel olanı yükleyin yine gerekliyse.

GPU sürücülerini DDU kullandıktan sonra güncelleyin.

Windows güncellemelerini kontrol edin ardından sfc /scannow yapın.

İlk olarak BIOS güncelleyin güncel değil. RAM değişimi ne zaman yapıldı ondna sonra mavi ekran alındı mı?
Bununla güncelleyin.
Güncelledikten sonra default edip kaydetmeyi unutmayın.

SteelSeries kaldırın, güncel olanı yükleyin gerekliyse.
Logitech Gaming kaldıırp güncel olanı yükleyin yine gerekliyse.

GPU sürücülerini DDU kullandıktan sonra güncelleyin.

Windows güncellemelerini kontrol edin ardından sfc /scannow yapın.
Hocam RAM değişimi değil de Mart 2021 tarihinde bir tane daha 8lik RAM taktım ve herhangi bir sorun yoktu. Dediğiniz gibi BIOS güncelledim, bahsettiğiniz uygulamaları sildim ve DDU kullanmadan da olsa ekran kartını güncelledim. sfc / scannow yaptığımda "Windows Resource Protection found corrupt files and succesfully repaired them." uyarısı geldi. Şimdi RAM'lerin düzelip düzelmediğine bakmak istiyorum. Tekrardan Ubenchmark testi yapayım mı?

Hocam RAM değişimi değil de Mart 2021 tarihinde bir tane daha 8lik RAM taktım ve herhangi bir sorun yoktu. Dediğiniz gibi BIOS güncelledim, bahsettiğiniz uygulamaları sildim ve DDU kullanmadan da olsa ekran kartını güncelledim. sfc / scannow yaptığımda "Windows Resource Protection found corrupt files and succesfully repaired them." uyarısı geldi. Şimdi RAM'lerin düzelip düzelmediğine bakmak istiyorum. Tekrardan Ubenchmark testi yapayım mı?
Tekrar test yaptım ve RAM durumu aynı gibi:

Dosya Ekleri

• DONANIM3.png
    DONANIM3.png
    9,2 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Şimdilik açma ve sistemi test edip son durumu bildir.
Çok bi' bilgim yok bu konularda sistemi nasıl test edeyim hocam?

BIOS default yaptın mı? Mavi ekran oldu mu? Memtest ile bir kontreol edin.
XMP profile açık mı ve kaç değerinde?
Hocam donanıma 8gb ayrılmış. Bu yüzden olabilir mi sıkıntı?

@claus Sorunun, donanıma ayrılmış 8gb RAM olduğundan dolayı olabilceğini düşünüyorum sizce nedir hocam?

Dosya Ekleri

• resim_2023-01-07_194404931.png
    resim_2023-01-07_194404931.png
    33,5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Geri
Yukarı