Çözüldü UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION Mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Bu sorunu mevcut sistemimde topladıktan birkaç ay sonra yaşadım format donanım testleri vs 2 hafta uğraştım işin garibi sistemde hata ile ilgili hiçbir kayıt yoktu şans eseri bir gün tam mavi ekran olurken HDD'den kısa süreli bir ses geldiğini fark ettim HDD test programı ile HDD sağlıklı görünüyordu fakat HDD değiştirdikten sonra mavi ekran sorunu çözüldü... Son çare olarak depolama aygıtlarınızı kontrol etmenizi öneririm farklı bir disk üzerine Windows kurulumu yaparak deneme yapabilirsiniz.
Yakın zamanda SSD alacağım.

Evet arkadaşlar 2 gün önce SSD geldi ve mavi ekran sorunum çözüldü. Oyunları ara vermeden ve kasmadan doyasıya oynayabiliyorum. Eğer benim gibi testlerde her şeyiniz temiz çıkıyorsa ve hala mavi ekran alıyorsanız depolama biriminizi değiştirmenizi öneririm.
Aldığım SSD: Kingston A400. Alacaklara tavsiye ederim, gayet iyi ve hızlı bir SSD.
Ağ sürücülerinizi güncelleyin. Bağlı USB cihazları varsa çıkartın.
Üreticinizden BIOS güncellemesi için dosya isteyin. Win 10 yerine Win 7'ye geçin.
HDtune ile error scan yapın, HDsentinel ile de disk sağlığını kontrol edin.
ECC özellikli modüller kullanın.
ECC bellek önerilmez genellikle, yanlış çevirmişsin büyük ihtimal nereden çevirdiysen :)

ECC bellek önerilmez genellikle, yanlış çevirmişsin büyük ihtimal nereden çevirdiysen :)
Linki önceki mesajımda vardı, şurasını çevirmiştim.

Ek Açıklama 2020-08-17 205252.png

Ben de şaşırdım hatta, çünkü ben de dediğiniz gibi çok önerilmediğini biliyorum.

Konu dışına çıkacağım ama, bütün bunları nasıl öğrendiniz? Aynı dosyayı inceliyoruz, siz bambaşka (ve isabetli) öneriler yapıyorsunuz. Kendimce birkaç araştırma yaptım ama hala daha pek ilerleme kaydedemedim. Önerebileceğiniz bir yöntem/kaynak var mı acaba?

Ben de şaşırdım hatta, çünkü bende dediğiniz gibi çok önerilmediğini biliyorum.
Bahsettiğiniz yer bir üst kısımda neden öyle yazıldığı açıklanmış aslında :) Bu test 13'de hata alanlar için önerilen bir çözüm. Genelde bu tür bellekler orada denildiği gibi devamlı işleyen bilgisayarlarda yani server ve ağır yükler yüklenne cihazlarda önerilir.
Orada denildiği gibi hata çıkdığında ECC belekler normal beleklere göre hafızaları vardır onları hata kayıtlarını hemen kaybetmez. Bu yüzden daha net Debug sonuçları elde edilebiliyor. Server için önemli bir unsur kısaca normal bilgisayar için değil yani çözüm.
Konu dışına çıkacağım ama, bütün bunları nasıl öğrendiniz? Aynı dosyayı inceliyoruz, siz bambaşka (ve isabetli) öneriler yapıyorsunuz. Kendimce birkaç araştırma yaptım ama hala daha pek ilerleme kaydedemedim. Önerebileceğiniz bir yöntem/kaynak var mı acaba?
Kaynak olarak sosyalde bahetmiştim yakın zamanda görmüş olmanız lazım. Orayı okuyan, komple öğrenen temelini iyi atmış olur.
Nasıl öğrendiğim diğer konularda bilgim nasıl oluyorsa o şekilde oluyor. Araştırma, geliştirme, öğrenme arzusu :)

Kaynak olarak sosyalde bahsetmiştim yakın zamanda görmüş olmanız lazım. Orayı okuyan, komple öğrenen temelini iyi atmış olur.
Görmedim maalesef. Bulma şansınız varsa atabilir misiniz?

Görmedim maalesef. Bulma şansınız varsa atabilir misiniz?

Ağ sürücülerinizi güncelleyin. Bağlı USB cihazları varsa çıkartın.
Üreticinizden BIOS güncellemesi için dosya isteyin. Win 10 yerine Win 7'ye geçin.
HDtune ile error scan yapın, HDsentinel ile de disk sağlığını kontrol edin.

Wifi adaptör kullanıyorum ve güncel. HDtune bad sector göstermedi,HDSentinel'de disk sağlığı %96, Casperın dediğiniz konuyla gram ilgileneceğini sanmıyorum ki ilgilense bile Pegatron ilgilenir mi o da meçhul. Bu bilgisayarlar ilk alındığında zaten win 8.1 ile geldiler sanmıyorum 7'de düzeleceğini.

Bu sorunu mevcut sistemimde topladıktan birkaç ay sonra yaşadım format donanım testleri vs 2 hafta uğraştım işin garibi sistemde hata ile ilgili hiçbir kayıt yoktu şans eseri bir gün tam mavi ekran olurken HDD'den kısa süreli bir ses geldiğini fark ettim HDD test programı ile HDD sağlıklı görünüyordu fakat HDD değiştirdikten sonra mavi ekran sorunu çözüldü... Son çare olarak depolama aygıtlarınızı kontrol etmenizi öneririm farklı bir disk üzerine Windows kurulumu yaparak deneme yapabilirsiniz.

Yakın zamanda SSD alacağım.

Evet arkadaşlar 2 gün önce SSD geldi ve mavi ekran sorunum çözüldü. Oyunları ara vermeden ve kasmadan doyasıya oynayabiliyorum. Eğer benim gibi testlerde her şeyiniz temiz çıkıyorsa ve hala mavi ekran alıyorsanız depolama biriminizi değiştirmenizi öneririm.
Aldığım SSD: Kingston A400. Alacaklara tavsiye ederim, gayet iyi ve hızlı bir SSD.

Çözüm

Geri
Yukarı