Unity C# vs Unreal Engine

AyiBogan44

Hectopat
Merhaba, kendi oyunumu yapmak istiyorum ama hangi oyun motorunu kullanacağımı ve hangi kodlama dilini öğreneceğime karar veremiyorum. Sizin düşünceniz nedir?

2D oyun yapacaksan Unity, 3D oyun yapacaksan Unreal bence. Bir tanıdık da aynı senin durumundaydı onun için konu açmıştım hatta okursan belki az buçuk bilgi edinebilirsin.

Merhaba, kendi oyunumu yapmak istiyorum ama hangi oyun motorunu kullanacağımı ve hangi kodlama dilini öğreneceğime karar veremiyorum. Sizin düşünceniz nedir?

@Ebu Zalim hocamın da dediği gibi. 2D yapacaksan Unity, 3D yapacaksan Unreal Engine kullanın. Programlama dili konusuna gelirsek. Unreal Engine oyun motorunda Blueprint özelliğini öğrenip oyununuzu yapabilirsiniz. Duydunuz mu bilmiyorum ama Scratch'a benziyor gibi biraz. Bunun dışında hızlı, popüler ve OOP (nesne yönelimli programlama) dili olan C++'ı kullanabilirsiniz. Oyunlar için en çok kullanılan diller arasında ilk 3'te eğer ilk defa programlamaya başlayacaksanız C++ sizi bayağı zorlar bunu da söyleyeyim. O yüzden de C++ yerine C# veya Java kullanabilirsiniz.

C++ programlama dili ile yapılan bazı oyunlar:

League of Legends
Minecraft: Bedrock Edition
Counter Strike: Global Offensive
Doom
World of Warcraft
Ve dahası...

Ha birde şunuda ekleyeyim. Oyun yapmak için illa bir oyun motoruna veya C++, C#, Java gibi popüler OOP programlama dillerine ihtiyacınız yok. Web tabanlı oyunlarda geliştirebilirsiniz. Bunlar içinse CSS, HTML, Javascript kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
@Ebu Zalim hocamın da dediği gibi. 2D yapacaksan Unity, 3D yapacaksan Unreal Engine kullanın. Programlama dili konusuna gelirsek. Unreal Engine oyun motorunda Blueprint özelliğini öğrenip oyununuzu yapabilirsiniz. Duydunuz mu bilmiyorum ama Scratch'a benziyor gibi biraz. Bunun dışında hızlı, popüler ve OOP (nesne yönelimli programlama) dili olan C++'ı kullanabilirsiniz. Oyunlar için en çok kullanılan diller arasında ilk 3'te eğer ilk defa programlamaya başlayacaksanız C++ sizi bayağı zorlar bunu da söyleyeyim. O yüzden de C++ yerine C# veya Java kullanabilirsiniz.

C++ programlama dili ile yapılan bazı oyunlar:

League of Legends
Minecraft: Bedrock Edition
Counter Strike: Global Offensive
Doom
World of Warcraft
Ve dahası...

Ha birde şunuda ekleyeyim. Oyun yapmak için illa bir oyun motoruna veya C++, C#, Java gibi popüler OOP programlama dillerine ihtiyacınız yok. Web tabanlı oyunlarda geliştirebilirsiniz. Bunlar içinse CSS, HTML, Javascript kullanabilirsiniz.
Hangisini önerirsiniz?

3D yapmak daha mantıklı geliyor.

Blueprint kolay bir dile benziyor.

Hangisini önerirsiniz?

3D yapmak daha mantıklı geliyor.

Hocam o zaman Unreal Engine kullanın ve Blueprint programlamasını öğrenin ondan sonra kendinizi geliştire geliştire yaparsınız oyunlarınızı. AT0m adlı bir kanal var biliyor musunuz bilmiyorum gidin bakın videolarına Unreal Engine ile nasıl oyun yapılır videosu var bakıp bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Tek başınaysan unity ile çalış, unreal engine solo dev dostu değil pek

Yeni konular

Geri
Yukarı