Unreal Engine vs Unity

LastEmperor

Decapat
Makaleler
2
Aslinda Windows kullaniyor olsaydim bu soruya direkt olarak Unreal Engine derdim fakat Linux'ta optimizasyon kotu oldugu icin kullanmakla kullanmamak arasında kaldım. Benim icin arti ve eksilerini yazayim.

Unreal Engine:
+C++ dilini seviyorum.
+Blueprint sistemine alismaya baslamistim.
+UI konusunda tam olmasa da bilgim vardi.
-Linux optimizasyonu yok.
-Build'ler sorunlu.

Unity:
+2D oyun yapabiliyorsun.
+Hafif ve tahmin ediyorum ki Unreal Engine'den cok daha fazla performansli olur.
+Ogrenme kaynaklari cok fazla.
+Oyun gelistirmeye yeni baslayanlar icin daha kolay deniliyor.
-C# dilinden zevk alamadim neden bilmiyorum ve bu benim icin cok buyuk bir eksi.

Yani genel olarak baktigimda bu sekilde. Hiçbir bilgisi olmayip 'ama Unreal Engine grafikleri cok ıyi'ya da 'Unity bos bir motor baslangicta gordugum anda oyundan soguyorum'gibi saçma yorum yapacak kisiler yazmazsa sevinirim. Unity'nin grafikleri konusunda bir sorun yok render pipeline dedigimiz bir render arac varmis motorlarda. Unreal'da bu varsayilan olarak yuksek geliyormus ve ayni secenek Unity'de de mevcutmus. Ama ben burada C# dili konusunda cok tereddut ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslinda Windows kullaniyor olsaydim bu soruya direkt olarak Unreal Engine derdim fakat Linux'ta optimizasyon kotu oldugu icin kullanmakla kullanmamak arasında kaldım. Benim icin arti ve eksilerini yazayim.

Unreal Engine:
+C++ dilini seviyorum.
-Build'ler sorunlu.

Unity:
+2D oyun yapabiliyorsun.
+Hafif ve tahmin ediyorum ki Unreal Engine'den cok daha fazla performansli olur.
-C# dilinden zevk alamadim neden bilmiyorum ve bu benim icin cok buyuk bir eksi.

Yani genel olarak baktigimda bu sekilde. Hiçbir bilgisi olmayip 'ama Unreal Engine grafikleri cok ıyi'ya da 'Unity bos bir motor baslangicta gordugum anda oyundan soguyorum'gibi saçma yorum yapacak kisiler yazmazsa sevinirim. Unity'nin grafikleri konusunda bir sorun yok render pipeline dedigimiz bir render arac varmis motorlarda. Unreal'da bu varsayilan olarak yuksek geliyormus ve ayni secenek Unity'de de mevcutmus. Ama ben burada C# dili konusunda cok tereddut ettim.

Hocam 2 side aynı yolun yolcusu. Ama Unreal çok büyük adım atıyor ama onu çalıştırmak için güçlü bir bilgisayar şart. Unity ise esnek bir program, mobil olsun, PC olsun veya konsol her türlü yüksek ve küçük boyutlu oyun yapabiliyorsunuz.

Unreal Engine:
+C++ dilini seviyorum.
-Build'ler sorunlu.

Unity:
+2D oyun yapabiliyorsun.

Unity öğrenmen daha kolay olur ve hem mobil hem PC için geliştirirsin ama UE5 de gerçekten çok kapsamlı bir motor tabii sistem de devreye giriyor sistem gereksinimleri üst düzey olması lazım ama Unity de bu sorun daha az. Bence yapmak istediğin türleri iyi düşün ona göre karar ver.

Ya şu konuları görmekten bıktım artık şunu söyleyeyim hangisine işine geliyorsa onu kullan 2 side güzeldir ama tek kişi oyun yapacaksan Unity tavsiye ederim UE5 biraz daha ekip için.

Geri
Yukarı